Článek

Separatisté podle Kyjeva chystají útok na Mariupol

 
Přeskupování ruských tanků a vojenských jednotek, které Moskva popírá, směrem k Novoazovsku, hrozí otevřením nové fronty a faktickým koncem teprve před týdnem zahájeného příměří, uvedla agentura Reuters. Podle Kyjeva hromadí síly k možnému útoku na přístav Mariupol, který je zatím v držení ukrajinské armády, také proruští separatisté.
22.02.2015 07:20 |

podobné články

Podobné články

Separatisté po dobytí Debalceve mají zřejmě zálusk na Mariupol. Útoky na něj zesílily

 
Po té, co proruští separatisté dobyli strategické město Debalceve, zesílili své útoky na přístavní město Mariupol, které dosud ovládají prokyjevské síly. Pod palbou je ves Šyrokyne, která leží pouhých několik kilometrů od Mariupolu. Informoval o tom server Idnes.cz s odvoláním na agenturu Unian. Podle serveru 0629.com.ua zde v noci zaznamenali střelbu i z moře.
19.02.2015 13:41 |

podobné články

Raketový útok na Mariupol: Zemřelo nejméně 27 lidí. Povstalci zahájili ofenzívu!

 
Je dohodnuté příměří, ale zde se stále bojuje! Kyjev viní povstalce: to oni střílí na Mariupol. Zaútočili na místní trh. Separatisté odpovědnost za útok odmítli. Později oznámili zahájení ofenzívy. Zemřelo nejméně 27 lidí a mnoho dalších je zraněných.
24.01.2015 11:01 |

podobné články

Ukrajina: Povstalci zahájili útok na Mariupol, zatím je 27 mrtvých!

 
Při sobotním ostřelování přímořského města Mariupol zemřelo 27 lidí a přes 90 je zraněných. Proruští separatisté sice odpovědnost za útok odmítli, později odpoledne ale jejich vůdce Alexandr Zacharčenko oznámil zahájení ofenzivy. Boje u tohoto přístavu v posledních dnech i přes příměří zesílily stejně jako na dalších místech východní Ukrajiny.
24.01.2015 22:06 |

podobné články

Jedna věc je dobýt Mariupol, jiná udržet koridor na Krym, varuje Rusy odborník

 
Situace na Ukrajině je stále velmi neklidná. Umírají další a další lidé a nelze vyloučit, že kyjevská vláda nebo povstalci s podporou Rusů chystají další ofenzivu. Pokud by se ale separatisté rozhodli například dobýt Mariupol, podle analytika Jana Šíra ještě zdaleka nemusejí mít vyhráno.
14.04.2015 23:01 |

podobné články

Povstalci přiznali ofenzivu. Při útoku na Mariupol zemřelo nejméně 27 lidí

 
Během dnešního ostřelování přímořského města Mariupol na východě Ukrajiny údajně zemřelo nejméně 27lidí a další desítky byly zraněno. Separatisté nejdříve útok popírali, odpoledne však přiznali ofenzivu.
24.01.2015 11:42 |

podobné články

Den před příměřím útočí proruští separatisté na přístav Mariupol

 
Na přístavní město Mariupol zahájila dnes ráno prudký útok vojska separatistů. Informovaly o tom ukrajinské zpravodajské servery. Zároveň to potvrdilo také velení doněckých vzbouřenců. Do bojů jsou nasazeny tanky a dělostřelectvo.
14.02.2015 09:30 |

podobné články

Ruští inženýři zbudovali základnu u Mariupolu, píše americký server

 
Ukrajinští dobrovolníci oznámili, že povstalci u Mariupolu vybudovali novou základnu, a to za pouhých 14 dní. Dokazují to záběry dronu, které mají stoupenci Kyjeva k dispozici. Základna vyrostla na strategickém místě nedaleko ruských hranic a v případě útoku na Mariupol by pro něj představovala zásadní hrozbu. Separatistický útok na Mariupol by ovšem byl v rozporu s dohodami z Minsku.
01.07.2015 15:51 |

podobné články

Ofenzíva separatistů: Ovládli Novoazovsk a míří na Mariupol

 
Východoukrajinští separatisté prý dobyli Novoazovsk a míří na Mariupol. Kyjevská vláda však jejich tvrzení odmítá a říká, že Novoazovsk ovládly ruské jednotky s tanky.
28.08.2014 11:45 |

podobné články

Separatisté prý obklíčili strategické město Mariupol

 
Dle údajů Doněcké lidové republiky (DLR) dnes ozbrojenci obklíčili strategicky důležitý bod – město Mariupol na břehu Azovského moře. Během jednoho dne armáda DLR obsadila několik měst v Doněcké oblasti a začala operovat v Záporožské oblasti. Tam jsou pod kontrolou DLR města Červonoje Pole a Osipenko.
29.08.2014 19:25 |

podobné články

EU odsoudila útok na Mariupol, hrozí zhoršení vztahů s Ruskem

 
Evropská unie důrazně odsuzuje dnešní bombardování města Mariupol proruskými rebely a upozorňuje, že zostření bojů na východě Ukrajiny může dál vážně zhoršit vztahy s Ruskem. Podle agentury AFP to uvedla v prohlášení šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová poté, co povstalci oznámili, že na město zaútočili.
24.01.2015 21:22 |

podobné články

Ukrajinští vojáci očekávají útok a střeží pozice u Mariupolu

 
Ukrajinští vojáci u přístavu Mariupol na březích Azovského moře jsou nervózní: prakticky denně čelí nepřátelskému ostřelování, ačkoliv od počátku září má platit příměří s proruskými separatisty, kteří od května do konce léta toto téměř půlmilionové město na jihovýchodě Ukrajiny nejprve ovládli, pak ztratili a poté málem zase dobyli. Všem je ale jasné, že jestli druhá strana znovu zaútočí nebo dokonce propukne opravdová válka s Ruskem, budou na ráně nejspíše jako první: Mariupol leží na strategické pozemní cestě k anektovanému Krymu a první zimní bouře právě předvedly, jak zranitelné a nejisté je námořní spojení mezi Ruskem a poloostrovem přes Kerčský průliv.
04.12.2014 10:32 |

podobné články

Ukrajinští vojáci prý dobyli strategické město Mariupol

 
Ukrajinské ozbrojené síly dnes ovládly přístavní město Mariupol a tamním proruským separatistům přitom způsobily značné ztráty. Podle ukrajinských médií o tom na Facebooku informoval ministr vnitra Arsen Avakov.
13.06.2014 11:21 |

podobné články

Ukrajinská armáda viní separatisty z provokací u Mariupolu. Čas pro stažení zbraní prý proto ještě nenastal

 
Z vyvolávání provokací u přístavu Mariupol obvinila ukrajinská armáda proruské separatisty. Podle ukrajinského velení kvůli pokračujícím útokům separatistů tak ještě nenastaly podmínky pro stažení těžkých zbraní z fronty. Mariupol je posledním velkým městem na jihovýchodě Ukrajiny, které dosud zůstává pod kontrolou kyjevské vlády.
23.02.2015 11:26 |

podobné články

Mariupol je opět v rukou ukrajinských jednotek

 
Východoukrajinský přístav Mariupol, který byl v úterý obsazen separatisty, je opět v rukou stoupenců Ukrajiny. Po celonočních bojích se příslušníkům národní gardy podařilo vytlačit proruské rebely z radnice zpět na ulici. Informace však zatím nebyly definitivně potvrzeny.
07.05.2014 09:20 |

podobné články

Ransdorf (KSČM): Mariupol´ hoří

 
Mariupoľ jsem navštívil asi před dvěma lety a mluvil tam s řadou lidí. Je tam řecký konzul, žije tu početná řecká menšina, která tu sídlí od byzantských dob a patří k místním. V radniční budově (městský sovět) jsem s představiteli města vedl dialog. V městě u Azovského moře bylo příjemně.
12.05.2014 07:40 |

podobné články

Porošenko navštívil frontový Mariupol. Tajná služba ho tam nechtěla pustit

 
Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes přicestoval do přístavního města Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny. Porošenko do města odcestoval i přes varování tajných služeb. Město leží na frontové linii mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty. Mezi oběma stranami nyní platí příměří, k jeho porušení však prý došlo i během prezidentovy návštěvy. 
08.09.2014 17:01 |

podobné články

Povstalci ostřelují město Mariupol, hlásí Kyjev. Bude tam nejméně deset mrtvých

 
Nejméně deset mrtvých si vyžádalo dnešní ostřelování přímořského města Mariupol, které je pod kontrolou ukrajinské armády. S odvoláním na místní policii o tom informovala agentura AFP. Boje u tohoto azovského přístavu v posledních dnech i přes dohodnuté příměří zesílily stejně jako na dalších místech východní Ukrajiny.
24.01.2015 13:03 |

podobné články

Separatisté napadli v Doněcku demonstrující dav. Střet si vyžádal až 14 zraněných

 
Proruští separatisté dnes v Doněcku zaútočili na dvoutisícový dav demonstrantů, kteří jsou proti připojení Ukrajiny k Rusku. Separatisté dav napadli baseballovými pálkami. Počet zraněných se podle serveru KyivPost zatím vyšplhal na 14, podle portálu Novosti Donbassa je počet hospitalizovaných 8.
28.04.2014 20:10 |

podobné články

Ruský ministr zahraničí: Ukrajinci se chystají zaútočit na Donbas

 
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes ostře kritizoval rozhodnutí Kyjeva neposílat peníze ze státního rozpočtu, například na důchody a další sociální dávky, do východoukrajinského Donbasu, který ovládají proruští separatisté. Ekonomická blokáda podle Lavrova svědčí o tom, že se chystá nový útok ukrajinských vojsk na Donbas.
19.11.2014 13:01 |

podobné články