Článek

Rupnik se stane hostujícím profesorem na Univerzitě Karlově

 
Francouzský politolog a publicista Jacques Rupnik se dnes stane hostujícím profesorem na Univerzitě Karlově v Praze. Jako součást ceremoniálu předání tohoto titulu bude mít přednášku na téma Evropa a evropská studia na rozcestí. Akce začne v 17:00 v Císařském sále historického Karolina.
14.12.2015 09:36 |

podobné články

Podobné články

Česká krize volá po výměně elit, míní francouzský politolog

 
Českou republiku postihla předčasná únava demokracie, soudí francouzský politolog českého původu Jacques Rupnik. Svědčí o tom podle něj pocit vyčerpanosti její politické elity, která se zasadila o transformaci v posledních 20 letech. Rupnik nabízí odborný pohled zvenčí na českou politickou scénu.
22.09.2009 18:40 |

podobné články

Paralelu s Nečasem vidím i u Sobotky, tvrdí Rupnik

 
Pokud by se lidovci nedostali do parlamentu, byl by to konec jedné dlouhé kapitoly v české politice. Tvrdí to Jacques Rupnik v rozhovoru pro deník E 15.
04.05.2010 09:15 |

podobné články

Dlouhý a Rupnik se v ČT přeli o to, zda Řecko "nakazí" eurozónu

 
Co přinese možný odchod Řecka z eurozóny a co to bude znamenat pro budoucnost Evropské unie? Politolog Jacques Rupnik a ekonom Vladimír Dlouhý rozvedli na toto téma živou diskusi ve studiu České televize. Z Berlína se také živě připojil Pavel Mayer z německé Pirátské strany, která se dostala na berlínskou radnici.
27.05.2012 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Dlouhý (504 článků) , Vladimír Dlouhý (504 článků)

Musí dojít k větší integraci, než bylo původně řečeno, myslí si Rupnik o EU

 
Co by mohlo zachránit Evropskou unii před rozpadem a jaká je šance na vznik Spojených států evropských? Na to se v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu snažil odpovědět francouzský politolog Jacques Rupnik.
19.06.2012 17:35 |

podobné články

Politolog Rupnik je smutný: Levičák Dienstbier jr. by v USA prošel

 
POLITOLOGOVÉ Velké strany v Česku nemají žádného jasného kandidáta na post prezidenta. To je zarážející. U ČSSD je problém, že nikdy nevěděla, co s bývalým lídrem. Snad se to změní. Škoda, že je Jiří Dienstbier tak mladý. V USA by prošel, ale u nás ne. Tak přemítá o možných prezidentech francouzský politolog a historik Jacques Rupnik, jenž měl vždy blízko k zesnulému exprezidentovi Václavu Havlovi.
22.06.2012 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (4806 článků) , Jiří Dienstbier st. (754 článků) , Jiří Havel (349 článků) , Jiří Škoda (39 článků) , Jiří Škoda (39 článků) , Jiří Havel (349 článků)

Čeká Česko krize demokracie? I nad tím se zamyslel politolog Rupnik

 
Česko má po volbách dvě možnosti. Buď skluz do poloautoritářského národovectví, podobně jako je tomu v Maďarsku, nebo polskou variantu. Polsku se podařilo překonat národovecký a antievropský styl bratří Kaczynských a nyní má silnou ekonomiku a je silným evropským hráčem. Tak vidí nadcházející varianty vývoje naší země známý politolog Jacques Rupnik. Rozhovor s ním otiskla Mladá fronta Dnes.
12.10.2013 07:30 |

podobné články

Známý politolog Rupnik v ČT: Evropa není o boji pravice a levice, ale o hledání konsensu

 
Budoucí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nepřichází s novým programem ani elánem, naopak je potvrzením toho, že se evropská integrace bude prohlubovat, konstatoval v ČT politolog Jacques Rupnik.
27.06.2014 19:30 |

podobné články

Co se nepovedlo po listopadu ´89. Politolog Rupnik poukázal na problémy

 
Letos slavíme čtvrt století novodobé české demokracie. A řada našich občanů je s její dnešní podobou nespokojená. Politolog Jacques Rupnik rozebíral, čím to může být. Poukázal na chyby, ale také na svobody, které po pětadvaceti letech máme. Došlo i na otázky přijetí eura, vstupu do NATO a omezení naší svrchovanosti. Stranou jeho pozornosti nezůstalo ani Rusko.
31.10.2014 21:20 |

podobné články

Rusko není Srbsko, varoval v ČT Rupnik. Popsal, jak vnímá ukrajinskou krizi

 
Politolog Jacques Rupnik byl hostem pátečního Interview ČT24, kde rozebíral situaci na Ukrajině. Hned na úvod poznamenal, že dodržování dohody o příměří bude velmi náročné. Především na Rusku bude, aby ukázalo politickou vůli dohody dodržovat. Míst, na kterých se to může zadrhnout, je podle Rupnika dost. Politolog zavzpomínal také na válku na Bálkáně a předestřel, jaké úkoly leží před ukrajinskou vládou. Hovořil také o médiích, která by se nad sebou měla zamyslet.
13.02.2015 19:26 |

podobné články

Česko- francouzský politolog Rupnik agitoval z ČT: Evropa stárne, my ty migranty budeme potřebovat

 
Evropská komise zahájí s ČR, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení legislativy EU v souvislosti s kvótami na uprchlíky. I k tomu se vyjádřil politolog Jacques Rupnik v pořadu Interview ČT24.
13.06.2017 20:00 |

podobné články

Vydavatelé by podle novely museli elektronické publikace posílat Karlově univerzitě

 
Vydavatelé novin, časopisů i knih možná budou mít ze zákona povinnost poskytovat elektronickou kopii každé publikace Karlově univerzitě pro její jazykovědný projekt Český národní korpus. Počítá s tím novela, kterou předložila skupina poslanců včetně předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) nebo exministra kultury Vítězslava Jandáka (ČSSD).
27.05.2013 08:20 |

podobné články

Osobnosti: Vítězslav Jandák (383 článků) , Miroslava Němcová (1376 článků)

Německý prezident Gauck pronese přednášku na Univerzitě Karlově

 
Německý prezident Joachim Gauck dnes v rámci své návštěvy České republiky navštíví Terezín a promluví na Univerzitě Karlově. Setká se také s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. 
06.05.2014 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9472 článků) , Jan Hamáček (681 článků) , Joachim Gauck (124 článků)

Miloš Svoboda: Udavačství na Univerzitě Karlově a kouzlo nechtěného

 
Parlamentní listy před nedávnem zveřejnily příběh o úspěchu jednoho udavače na Univerzitě Karlově. Cílem a bohužel také výsledkem jeho udání bylo stažení knihy sociologa Petra Hampla Prolomení hradeb z nabídky univerzitního Knihkupectví Karolinum.
21.04.2018 11:30 |

podobné články

Osobnosti: Petr Svoboda (511 článků) , Petr Svoboda (502 článků) , Petr Svoboda (511 článků) , Petra Svoboda (114 článků)

Šéf Národní galerie zatím profesorem jmenován nebude. Nikdo mu ale neřekl proč

 
Aby se mohl stát profesorem v oboru dějin umění, splnil ředitel Národní galerie Jiří Fajt všechny akademické podmínky. V nejbližším prosincovém termínu jej ale prezident profesorem nejmenuje. Ministr školství Marcel Chládek tvrdí, že jmenovací proces zdrželo podezření z plagiátorství.
01.12.2014 20:38 |

podobné články

Osobnosti: Marcel Chládek (609 článků)

Nejvyššsí správní soud rozhodl: Spor Ošťádala se Zemanem o jmenování profesorem jde znovu k městskému soudu

 
Spor fyzika Ivana Ošťádala s prezidentem Milošem Zemanem o jmenování profesorem bude znovu řešit pražský městský soud. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS), výrok zveřejnil na úřední desce. Ošťádalovu žalobu proti nejmenování profesorem městský soud opakovaně odmítl jako opožděnou, nyní se jí musí věcně zabývat.
15.02.2018 22:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20457 článků)

Zemanovo rozhodnutí nejmenovat Putnu profesorem pobouřilo školy i politiky

 
Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat literárního historika Martina C. Putnu profesorem. Pobouřil tím akademickou obec, která se obává o své svobody, a vysloužil si také kritiku od řady politiků, podle nichž tím překračuje své pravomoci. Důvody svého rozhodnutí Zeman veřejně nesdělil, prý aby Putnu neponížil. Ten řešení nechává na univerzitě. 
17.05.2013 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20457 článků)

Ošťádal stáhl žalobu na Zemana kvůli nejmenování profesorem

 
Fyzik Ivan Ošťádal a Karlova univerzita v úterý stáhli žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Ošťádal se domáhal toho, aby soud určil, že prezident postupoval nezákonně, když jemu a univerzitě nedoručil své rozhodnutí o nejmenování Ošťádala profesorem. ČTK to dnes řekla Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, který se dnes měl žalobou zabývat.
22.11.2017 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20457 článků) , Ivan Ivan (899 článků)

Prominentní americký politolog Weinstein pro PL: V USA jsme ze Zemana zklamáni. Ještě že je tady Schwarzenberg

 
ROZHOVOR Známý americký politolog Kenneth R. Weinstein stojí v čele prestižního konzervativního Hudson Institutu od roku 2005. Původně se věnoval myšlenkám osvícenství, v poslední době se však soustředí na současné mezinárodní vztahy. Píše pro vysoce sledovaná média ve Spojených státech, Evropě a Asii. Za svoji práci byl Weinstein francouzským ministerstvem kultury odměněn Rytířským řádem svobodných a humanitních studií. V rozhovoru s Tomášem Klvaňou, hostujícím profesorem New York University, který vedl pro ParlamentníListy.cz, vyjádřil Weinstein mimo jiné zklamání z proruské orientace prezidenta Miloše Zemana.
27.06.2015 17:46 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20457 článků)

Hovoří politik ze země, která se může stát druhým Řeckem. Přečtěte si, co tam dělají Tsiprasovi dobří přátelé...

 
ROZHOVOR Joaquín Almunia (1948) je španělský socialistický politik a bývalý prominentní člen Barrosovy Evropské komise – v letech 2009-2014 byl místopředsedou Komise pro konkurenceschopnost a předtím (2004-2008) působil jako eurokomisař pro hospodářskou a měnovou politiku. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz s hostujícím profesorem New York University Tomášem Klvaňou diskutoval o jednáních s řeckou vládou a populistickém nebezpečí, které hrozí Španělsku v celostátních volbách na podzim.
11.07.2015 20:06 |

podobné články