Článek

Rozvoral (SPD): Maďarsko (Fidesz-MPSZ), Polsko (Právo a spravedlnost-PiS)... Kdo bude další?

 
Ano to jsou vítězové voleb, kteří důsledně a přednostně hájí hlavně národní zájmy svých občanů. Loni to byl Viktor Orbán v Maďarsku a před několika dny ho následoval Jaroslaw Kaczyński společně s Beatou Szydlovou v Polsku.
30.10.2015 05:36 |

podobné články

Podobné články

Pražští radní odvolali šéfku PIS. Podle ní jde o mstu a šikanu

 
Pražští radní v úterý odvolali šéfku Pražské informační služby (PIS) Lucii Ramnebornovou. Důvodem jsou výsledky nedávné kontroly v PIS, řekl radní Václav Novotný (TOP 09), který odvolání ředitelky navrhl. Ramnebornová za rozhodnutím vidí osobní mstu a šikanu ze strany Novotného. U soudu v minulých dnech napadla výběrového řízení na post šéfa PIS, které město v létě vyhlásilo. Soud předběžným opatřením zakázal jmenovat do funkce nového ředitele.
25.09.2012 17:30 |

podobné články

Orbánův Fidesz má opět ústavní většinu

 
Včerejší maďarské parlamentní volby vyhrál konzervativní Maďarský občanský svaz (Fidesz). Po sečtení skoro 90 procent odevzdaných hlasů by měl opět získat ústavní většinu. Dosavadní maďarský premiér Viktor Orbán ohlásil volební vítězství. Opozice kritizuje nespravedlivý volební systém, který prý Fidesz zvýhodnil.
07.04.2014 08:10 |

podobné články

Polsko čeká změna. Předběžné odhady voleb ukazují na vítězství konzervativců

 
Konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) vyhrála podle prvních odhadů výsledků dnešní polské volby s více 39 procenty hlasů. Druhá vládní Občanská platforma (PO) získala necelých 24 procent a její šéfka a premiérka Ewa Kopaczová již přiznala volební porážku. Do parlamentu by se podle odhadů prezentovaných polskými televizemi dostaly ještě tři strany. PiS by ziskem 242 mandátů ze 460 v dolní komoře mohla dokonce vytvořit jednobarevnou většinovou vládu.
25.10.2015 21:21 |

podobné články

Konečná (KSČM): Hořká polská pilulka by neměla otrávit, ale poučit

 
Velice mě mrzí voličské upozadění levice v polské parlamentní politice. Trápí mě ale také to, jak velkým krokem zpět může být triumf ultrakonzervativců v oblasti občanských práv a v lidskoprávních tématech. Nikoliv náhodou vedlo Právo a spravedlnost (PiS) zdánlivě paradoxní protiuprchlickou kampaň. O Polsko přitom uprchlíci nejeví zájem, nejde ani o zemi, přes niž by putovali jinam. Navíc sami Poláci jsou terčem útoků za ekonomickou migraci ve Velké Británii. Tvůrcům kampaně PiS bylo však jasné, že populistické strašení uprchlíky přebije jiná témata, která by voliči na levici odmítli.
30.10.2015 11:31 |

podobné články

Komentáře: Polsko bude s Dudou nevyzpytatelnější a může se změnit

 
Polsko bude pod nově zvoleným prezidentem Andrzejem Dudou asi nevyzpytatelnější než dosud a Duda může symbolizovat více změn v polské politice, než se zdá, píšou české deníky. Na české politické scéně má podle nich národovecky konzervativní Dudova mateřská strana Právo a spravedlnost (PiS) jen okrajové partnery.
26.05.2015 06:36 |

podobné články

Premiér Sobotka doufá, že Polsko i po změně vlády zůstane spojencem Česka

 
Premiér a šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka věří, že Polsko i s novou vládou konzervativců zůstane blízkým spojencem České republiky. Předseda ODS Petr Fiala si myslí, že vítězství opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) posílí transatlantické směřování střední Evropy. Odborníci čekají, že Varšava bude nyní vystupovat razantněji a kritičtěji vůči Evropské unii, radikální změny ale nečekají.
26.10.2015 11:36 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (1308 článků) , Bohuslav Sobotka (9472 článků)

Protipotratový zákon neprošel. Hříšné Polky budou dál 'vraždit nevinné děti'

 
První významná prohra vlády strany Právo a spravedlnost (PiS). I takto by se dalo interpretovat čtvrteční hlasování v polském Sejmu, jímž poslanci přesvědčivě smetli ze stolu návrh na další zpřísnění potratů v zemi. Stalo se tak přes původně hlasitě deklarovanou podporu špiček PiS. Zpátečku zařadila dokonce i polská katolická církev, původně hlavní bojovník za prosazení tvrdšího postupu proti interrupcím. Pro umělé přerušení těhotenství tak v zemi bude nadále platit dosavadní legislativa z roku 1993.
10.10.2016 10:55 |

podobné články

Polsko je suverénní stát! Nemluvte nám do toho, nebo… Kaczynski se ohradil proti ultimátu z Bruselu

 
Předseda polské strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski varoval Evropskou unii, aby nezasahovala do vnitřních záležitostí země. Polsko je suverénní zemí a to, co se v něm děje, nespadá pod kompetence unijních představitelů. Informuje Express.co.uk.
29.07.2016 16:40 |

podobné články

Útok na kancelář polské strany PiS, jeden mrtvý a dva zranění

 
Útočník v polské Lodži zabil jednoho pracovníka kanceláře opoziční pravicové strany Právo a spravedlnost (PiS) a další dva zranil.
19.10.2010 12:45 |

podobné články

„Uprchlíci zanesli do EU choleru.“ Vyvezla polskou pravici vlna xenofobie?

 
S přehledem vyhrála polské parlamentní volby. Konzervativní strana Právo a Spravedlnost (PiS) získala v neděli 37,7 procenta hlasů. Převaha PiS je natolik velká, že poprvé od roku 1989 v demokratickém Polsku bude vládnout jedna strana bez nutnosti vytvářet koalici. Stojí za drtivým vítězstvím pravice tvrdý postoj vůči uprchlíkům? Lídr strany Jaroslav Kaczynski (66) prohlásil, že běženci zavlekli „choleru do Řecka a úplavici do Vídně“.
26.10.2015 11:50 |

podobné články

Kritik migrantů a Sorose slaví drtivé vítězství. Orbán má ústavní většinu

 
Konzervativní strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána obhájila v nedělních parlamentních volbách ústavní většinu hlasů. Po sečtení 98,5 procenta hlasů má Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty 133 křesel ze 199, což je těsně nad hranicí ústavní dvoutřetinové většiny, uvedla agentura AP. Orbán v prvním povolebním vystoupení označil výsledek za přesvědčivé vítězství a možnost chránit Maďarsko.
09.04.2018 08:05 |

podobné články

PiS chce, aby byl prezidentem Kaczyńského bratr

 
Největší polská opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS), blízká zemřelému prezidentovi Lechu Kaczyńskému, si přeje, aby její šéf a bratr hlavy státu Jaroslaw kandidoval v prezidentských volbách.
15.04.2010 14:40 |

podobné články

Kaczyński chce po neúspěšných volbách rezignovat na post šéfa PiS

 
Šéf polské opoziční nacionálně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński chce po porážce v červencových prezidentských volbách rezignovat na vedení partaje.
26.08.2010 19:20 |

podobné články

Kaczyński popřel, že chce odstoupit z vedení strany PiS

 
Předseda nejsilnější polské opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński popřel, že se chce vzdát vedení tohoto sociálně-konzervativního uskupení.
06.09.2010 16:45 |

podobné články

Kaczyński se nebude ucházet o post polského premiéra

 
Předseda polské opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) a někdejší premiér Jaroslaw Kaczyński se v případě výhry v parlamentních volbách nebude ucházet o premiérskou funkci. Přenechal by ji 52leté místopředsedkyni PiS Beatě Szydlové, který vedla nedávno úspěšně kampaň ově zvoleného prezidenta Andrzeje Dudy
20.06.2015 16:41 |

podobné články

V polské ženské válce vyhrála Szydlová, zemi povedou konzervativci

 
Opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) přesvědčivě vyhrála dnešní volby v Polsku, když podle odhadů výsledků získala 39,1 procenta hlasů. Druhá vládní Občanská platforma (PO) dostala 23,4 procenta a její šéfka a premiérka Ewa Kopaczová již přiznala porážku. Pokud se dosavadní trend potvrdí, PiS by ziskem 242 mandátů ze 460 v dolní komoře mohla poprvé od pádu komunismu vytvořit jednobarevnou většinovou vládu a ukončit tak osm let hegemonie liberálů. Do parlamentu se podle odhadů dostanou ještě tři menší strany.
25.10.2015 15:25 |

podobné články

Slavná režisérka: Současný vládce Polska je jako Stalin. Češi nikdy nepřijali svobodu, proto nesnesou jinakost a nechtějí uprchlíky

 
Polská režisérka Agnieszka Hollandová s obavami hledí na kroky konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost (PiS), která se dle ní snaží občany sešikovat pod prapor nenávisti a xenofobie. Uvedla to v rozhovoru pro časopis Týden, kde se hodně tvrdě vymezila proti šéfovi PiS Jaroslavu Kaczynskému. Pohovořila ale třeba také o tom, proč Češi nechtějí uprchlíky.
11.01.2016 10:46 |

podobné články

VÍME PRVNÍ Mandátový výbor si zvolil místopředsedy. Jsou jimi Gazdík, Rozvoral, Bartoň a Malá

 
Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny si v úterý 28. 11. na své schůzi odhlasoval místopředsedy. Informaci ParlamentnímListům.cz potvrdil člen výboru a poslanec za hnutí ANO Josef Hájek. Čtveřici místopředsedů tvoří Petr Gazdík (STAN), Radek Rozvoral (SPD), Lukáš Bartoň (Piráti) a Taťána Malá (ANO), sdělil ParlamentnímListům.cz poslanec za SPD a jeden z místopředsedů výboru Radek Rozvoral.
29.11.2017 13:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Gazdík (877 článků) , Petr Gazdík (866 článků)

Profesor Přibáň z univerzity ve Wallesu: Zeman a Babiš z nás udělají druhé Polsko a Maďarsko, periferii Evropy

 
Profesor filozofie práva na Waleské univerzitě Jiří Přibáň se domnívá, že mocenské duo prezident Miloš Zeman - předseda hnutí ANO Andrej Babiš by nás odsunulo na evropskou periferii jako Maďarsko a Polsko. Řekl to alespoň v rozhovoru pro Právo.
09.07.2017 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12378 článků) , Miloš Zeman (20435 článků)