Článek

RECENZE: Macbeth rozdrobený a nesjednocený výkladem

 
Poslední premiérou sezóny operního souboru pražského Národního divadla se stal Verdiho Macbeth, uvedený na scéně Státní opery.
14.06.2015 14:45 |

podobné články

Podobné články

Letní shakespearovské slavnosti obohatí Macbeth

 
Pražskou nabídku repertoáru Letních shakespearovských slavností rozšíří od dnešního večera slovensko-česká inscenace Shakespearovy tragédie Macbeth, která měla premiéru loni v červenci na Bratislavském hradě.
25.08.2009 11:00 |

podobné články

Krumlovská točna uvede akční thriller Macbeth

 
V pátek 4. června bude mít před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově premiéru Shakespearův Macbeth. V režii Martina Glassera se má prý podobat akčnímu thrilleru i výpravné hře.
03.06.2010 10:45 |

podobné články

NDM uvede původní verzi opery Lady Macbeth Mcenského újezdu

 
Opera NDM každou sezónu uvádí premiéru jednoho významného díla v rámci řady Operní hity 20. století. Od roku 2011 byly uvedeny krom oper českých autoru° (Leoš Janáček, Bohuslav Martinu°) skvosty světové operní literatury: Cardillac Paula Hindemitha, Život prostopášníka Igora Stravinského, Ohnivý anděl Sergeje Prokofjeva a komorní opera Zneuctění Lukrécie Benjamina Brittena. V této sezóně se soubor opery rozhodl zařadit do repertoáru strhující dílo Dmitrije Dmitrijeviče Šostakovicˇe Lady Macbeth Mcenského újezdu.
02.03.2018 08:10 |

podobné články

Osobnosti: Paul Benjamin (1 článek)

Marinovaný jehněčí špíz

 
Maso nakrájíme na kousky a vložíme do mísy. Na marinádu rozmícháme olej, 150ml vody, bylinky a 1 rozdrobený bobkový list. Přimícháme prolisovaný česnek, víno a citronovou šťávu. Maso zalijeme marinádou a promícháme. Přikryté necháme přes noc odležet v chladničce. Rajčata omyjeme a rozčtvrtíme. Chilli papričky rozpůlíme, semena odstraníme a nakrájíme na kousky. Lilek očistíme a nakrájíme na kostky. Maso vyjmeme z marinády a necháme okapat. Potom ho napícháme na špízy střídavě vždy s rozpůleným bobkovým listem, čtvrtkou rajčete, kouskem chilli papričky a kostkou lilku. Špízy grilujeme na rožni asi 10 minut po všech stranách. Přitom je potíráme marinádou. Nakonec je osolíme a opepříme.
01.02.2012 14:55 |

podobné články

Více stran ve Sněmovně si lidé nepřejí

 
Ačkoliv průzkumy naznačují, že by se do Sněmovny mohlo po letošních volbách dostat více stran než v předchozím klání, kdy se jednalo o pět uskupení, většina lidí si rozdrobený parlament nepřeje. Z průzkumu agentury STEM plyne, že čtyři pětiny lidí by uvítaly menší či podobný počet parlamentních stran jako v minulosti.
26.09.2013 14:35 |

podobné články

Dan (14) bodl Jardu (14) do zad: Kvůli rozdrobenému rohlíku ve vlasech!

 
A takoví to byli přátelé! K nepříčetnosti vytočil školák Jaroslav P. (14) svého někdejšího kamaráda Daniela K. (14), když mu hodil rozdrobený rohlík do vlasů. Kvůli tomu schytal nůž zapíchnutý do zad. Krvavé drama se stalo jen pár metrů od Základní školy v Nezvěsticích u Plzně.
12.10.2013 19:50 |

podobné články

Macbeth se na Pražském Hradě uvedl v moderním přestrojení

 
V premiéře a pěti reprízách se na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu tento týden hrála slovensko-česká inscenace Macbetha, kterou pro Letní shakespearovské slavnosti nastudoval a loni v červenci na Bratislavském hradě uvedl režisér Ondrej Spišák.
01.09.2009 08:00 |

podobné články

Evropské pouliční divadlo navštívilo Prahu

 
Představa pouličního divadla u nás ustrnula na obrázku kejklíře na chůdách, případně s rotujícími ohni, nebo komedianta pálicího si plnovous při plivání ohně. Praha hostí v těchto dnech mezinárodní přehlídku souborů, jejichž tvorba se rodí mimo klasické divadelní prostory. Ve světě jsou o pořádný krok dál. Na náměstích, pláccích, ale i v továrních halách se hrají Hamlet, Macbeth, Jób… Zapamatujme si termín: outdoorové divadlo – divadlo za dveřmi.
15.09.2009 12:05 |

podobné články

Havlík (Občané.cz): Co změnit nelze, o tom už nedumej

 
Titulek dnešního textu jsem si vypůjčil ze hry Macbeth od Williama Shakespeara. Přemýšlet totiž o proměnách dnešních mocných i nemocných vládců to opravdu nemá smysl.
11.04.2011 21:55 |

podobné články

Letní festival v Salcburku představí mimo jiné i Věc Makropulos

 
Nejznámější letní festival v Evropě se koná v rakouském Salcburku. Svou středeční premiérou nového nastudování Verdiho opery Macbeth pokračoval i v oslavách sedmdesátky italského dirigenta Riccarda Mutiho.
04.08.2011 09:45 |

podobné články

Česká premiéra Mumford & Sons: Kapela rozezpívala vyprodanou Lucernu

 
Britská kapela Mumford & Sons při prvním vystoupení v České republice nabídla vyprodanému Velkému sálu pražské Lucerny své písně často vycházející z literárních textů. Nadšené publikum se například dočkalo skladby Roll Away Your Stone, jejíž inspirací byl Shakespearův Macbeth, nebo Dust Bowl Dance ovlivněné romány Johna Steinbecka. 
06.03.2013 15:10 |

podobné články

Osobnosti: John Steinbeck (2 články)

Herečka Veronika Freimanová se podruhé vdala

 
Sedmapadesátiletá herečka Veronika Freimanová je několik týdnů vdanou paní. Vzala si architekta Vladimíra Boučka, s nímž tvoří pár od roku 2010. Herečka, která si střeží soukromí, měla podle primáckých VIP zpráv svatbu začátkem září na píseckém zámku. Další články k tématu: Dvorská zoo otevírá nový lanový park, Freimanová pokřtí levharty Jsem spokojená a neřeším, co bude dál, říká Veronika Freimanová Když už svini, tak obrovskou, říká Freimanová o přijetí role lady Macbeth Veronika Freimanová vděčí za mladistvý vzhled svojí babičce Veronika Freimanová - nenápadná komediální hvězda
16.09.2013 21:45 |

podobné články

Osobnosti: Veronika Freimanová (161 článků)

Jo Nesbo přepíše Shakespearův krvavý thriller Macbeth

 
Projekt Hogarth Shakespeare přiblíží mistrova díla současnému čtenáři.
14.01.2014 17:00 |

podobné články

Jo Nesbo přepíše Shakespearův krvavý thriller Macbeth

 
Projekt Hogarth Shakespeare přiblíží mistrova díla současnému čtenáři.
14.01.2014 17:00 |

podobné články

Pecková (TOP 09): Nevyslovovat, aneb skotské rozhodování a Macbeth

 
Komentář poslankyně TOP 09 Gabriely Peckové
12.07.2014 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Gabriela Pecková (63 článků)

Vzpoura přírody v operním Macbethovi

 
Poslední operní premiérou Národního divadla v brzy končící sezoně bude 11. a 13. června 2015 Macbeth Giuseppa Verdiho.
05.06.2015 15:51 |

podobné články

Assassin’s Creed a Splinter Cell ještě nejsou v kinech a producenti již mluví o pokračování

 
Producent filmů Assassin’s Creed a Splinter Cell již teď mluví o pokračování. Snímky podle stejnojnenných videoher mají dorazit do kin letos v prosinci, respektive v roce 2017. "Oba filmy jsou adaptacemi úspěšných videoher společnosti Ubisoft a jsou vhodnými kandidáty na další pokračování," řekla Daphne Yangová z tchajwanské společnosti, která film spolufinancuje. Režisérem snímku Assassin’s Creed je Justin Kurzel (Macbeth) a hlavní roli ztvární Michael Fassbender. Ve vedlejších rolích se objeví Marion Cotillard nebo Jeremy Irons. Splinter Cell s Tomem Hardym točí Doug Liman (Na hraně zítřka), datum premiéry zatím nebylo přesně určeno.
24.03.2016 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Jeremy Irons (4 články) , Michael Fassbender (49 článků) , Doug Liman (30 článků) , Marion Cotillard (56 článků) , Justin Kurzel (1 článek) , Michael Michael (1174 článků)

Shakespeare nám viděl hluboko do duše

 
Romeo, Julie, Hamlet, Lear, Othello, Jago, Macbeth, Petruccio, Shylock, Falstaff, Richard III., Prospero, Puk, Viola, Ofélie, Kateřina, Kleopatra… Kdo z nás se aspoň jednou v životě nepotkal s některou z postav dramatika a básníka, od jehož smrti právě v sobotu uplyne rovných čtyři sta let? To, že William Shakespeare je jedním z největších tvůrců, jaké kdy civilizovaný svět měl, je jednou z mála konstant, na kterých se shodne celý, minimálně evropský svět. Jeho dílo proplouvá od generace ke generaci a stále má lidem co říci.
23.04.2016 10:25 |

podobné články

Osobnosti: William Shakespeare (28 článků) , William Shakespeare (12 článků) , Viola Richard (2 články)

Od smrti Shakespeara uplynulo 400 let

 
Romeo, Julie, Hamlet, Lear, Othello, Jago, Macbeth, Petruccio, Shylock, Falstaff, Richard III., Prospero, Puk, Viola, Ofélie, Kateřina, Kleopatra. Kdo z nás se aspoň jednou v životě nepotkal s některou z postav dramatika a básníka, od jehož smrti právě dnes uplyne rovných čtyři sta let?
23.04.2016 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Viola Richard (2 články)