Článek

RECENZE: Foltýnovy figury kráčejí abstraktními krajinami

 
Výstava, kterou připravila Galerie města Kolína, je vzpomínkou na malíře a výtvarníka Františka K. Foltýna (1937–2000), jenž zemřel před patnácti lety.
24.07.2015 08:40 |

podobné články

Podobné články

Test: Víte, co to je epizeuxis, metafora nebo epifora? Odmaturovali byste z češtiny?

 
Státní maturitu z češtiny letos proslavila sporně vyžadovaná znalost básnické figury jménem "epizeuxis". Nahlédli jsme do státních maturit z češtiny a připravili kvíz na některé pojmy, které se zde vyskytují. Nicméně na rozdíl od této nepříliš známé básnické figury zde bývají vysvětleny. Vyzkoušejte se, zda byste obstáli!
25.05.2016 10:30 |

podobné články

Branislav Fabry: Odstúpenie USA od TPP a nová politika voči Číne

 
Už počas volebnej kampane urobil americký prezident D. Trump niekoľko prísľubov, ktoré mu pomohli zvíťaziť vo voľbách, pretože vyjadrovali názory väčšiny ľudí, a to nielen v USA. Jedným z týchto prísľubov bol záväzok, že USA odstúpia od multilaterálnej obchodnej dohody o Transpacifickom partnerstve (TPP), ktorú uzavreli s 11 krajinami pacifického regiónu. Je správne, že D. Trump našiel odvahu a toto očakávanie splnil hneď na začiatku svojho funkčného obdobia. Svojím krokom zrejme sledoval iné ciele než väčšina tradičných kritikov dohody, avšak aj tak ide o skvelú správu pre svet.
06.02.2017 15:15 |

podobné články

Barokní svět Václava Hollara: Grafik, který sloužil králi, ale zemřel chudý

 
Václav Hollar neboli Wenceslaus Hollar Bohemus zachytil na svých rytinách neklidné sedmnácté století s jeho módou, krajinami i tvářemi. Do díla jednoho z největších grafiků českého původu můžeme nahlédnout do konce letošního roku díky virtuální výstavě Řeč jehly a rydla  připravené Památníkem národního písemnictví.
17.11.2017 20:35 |

podobné články

V pražské Akropoli vystoupí bluesový čaroděj Hugo Race

 
V Praze ve čtvrtek s kapelou vystoupí australský kytarista a zpěvák Hugo Race. Jeden ze zakládajících členů slavné formace The Bad Seeds představí nové album 53rd State. Raceovo melodické písničkářství směšuje všemožné vlivy od pouštního rocku až po dřevní blues. Zvuk jeho skupiny The True Spirit charakterizuje otevřené ladění kytar, elektronické smyčky, samply i abstraktními zvuky.
28.10.2009 11:20 |

podobné články

Nechte rozkvést květy v šatníku!

 
Letošnímu jaru a létu vévodí vzory. Zatímco jaro bylo nutné přivítat v oblečení potištěném abstraktními pestrými vzory, na léto si nachystejte...
16.05.2013 14:40 |

podobné články

Jared Leto zářil na stovky metrů: Na přehlídku přišel s růžovými vlasy

 
Na podzimní týden módy v Paříži zvolil herec Jared Leto poněkud výstřední outfit. Zářil už na stovky metrů. Nejenže zvolil pestré legíny s komiksovým potiskem a černé pončo s abstraktními barevnými vzory, ale pro jistotu si ještě hlavu obarvil na růžovo. Nedávno si stěžoval, že se bulvár baví o jeho penisu. Zřejmě chce za každou cenu přesunout pozornost k jiné části svého těla.
07.10.2015 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Jared Leto (91 článků)

Publikace, která zkompletovala Kupkovo dílo

 
První kompletní trojjazyčný soupis díla malíře Františka Kupky (1871–1957) nazvaný František Kupka: Soupis olejomaleb detailně mapuje a katalogizuje práce významného českého tvůrce. Ten se sice narodil v Opočně, ale slávu získal až ve Francii, především originálními abstraktními obrazy.
27.05.2016 09:15 |

podobné články

Osobnosti: František Kupka (24 článků)

RECENZE: Zlo mezi dějinnými škytnutími

 
Inspirací pro hlavní postavu Edgara Partse románu Čas ztracených holubic finsko-estonské autorky Sofi Oksanen byl skutečný agent, který během svého života stihl spolupracovat s pěti výzvědnými službami. Neztratil se během okupace ruské, německé a dobrou pozici si vybojoval i po roce 1945. Oksanen se v románu snaží složit psychologický obrázek této rozporuplné figury.
31.08.2013 07:15 |

podobné články

RECENZE: Výtvarník Stanislav Podhrázský miluje kočky, štíhlé nohy a džbány

 
Souborná výstava malíře, kreslíře a sochaře Stanislava Podhrázského (1920–1999) představuje výrazného, ale přesto poněkud pozapomenutého umělce v celé šíři jeho talentu. A ukazuje, že nejtypičtějším znakem jeho tvorby je smysl pro dynamiku figury v originální kompozici.
02.01.2014 11:00 |

podobné články

RECENZE: Sopkovy figury přicházejí z pohádky i z hororu

 
Výstavu Jiřího Sopka, výrazného představitele domácí figurální malby, připravila ostravská Galerie Magna. V intimně sevřeném mikrokosmu bílých stěn galerie naplno vynikne jeho cit pro barvu, chuť experimentovat s plochou i smysl pro jemnou introvertní ironii.
04.01.2016 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Sopko (3 články)

Kam kráčejí notebooky?

 
Přenosné počítače procházejí neustálou evolucí. Ukážeme vám, jaké novinky se v nich objevují.
17.07.2009 12:15 |

podobné články

Mladý Bartoška se líbal se Soukupem z Nightwork!

 
Prominentní potomci nejen že kráčejí ve šlépějích svých rodičů, ale dokonce mezi sebou navazují vztahy! Naposledy se nám podařilo nachytat syna Jiřího Bartošky (63) Janka (23) s Frantou Soukupem (27) z prominentní kapely Nightwork.
02.08.2010 13:05 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Bartoška (594 článků)

Bolek Polívka: Vychlastaný valašský král se nazval plemenným hřebcem

 
Bolka Polívku (61) zná snad úplně každý, je to jeden z našich nejskvělejších komiků a opravdu nepřehlédnutelná postava českého šoubyznysu. Jeho děti, a že jich není málo, kráčejí v jeho šlépějích, a tak by kledně mohl odejít do důchodu. Tam se ale nejznámějsímu alkoholikovi, komikovi a několikanásobnému otci nechce.
01.02.2011 17:35 |

podobné články

Osobnosti: Bolek Polívka (517 článků)

Vysmátý Douglas vzal dceru na hokej

 
Často spolu bývají viděni, jak ruku v ruce kráčejí do školy. Tentokrát ale udělali výjimku ve chvíli, kdy americký herec Michael Douglas (66, Základní instinkt) nedoprovázel svoji sedmiletou dceru Carys, ale ona pro změnu dělala společnost jemu.
15.02.2011 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Michael Douglas (424 článků)

Praha 3: Žižkovský masopust odstartoval v Paláci Akropolis

 
„Vyprodáno" - hlásila cedule vyvěšená v sobotu odpoledne u vchodu do Paláce Akropolis. A již před druhou hodinou, kdy tu Maškarní odpoledne pro děti začínalo, bylo vidět zástupy především dětských masek, jak kráčejí směrem k Akropoli Kubelíkovou ulicí.
08.03.2011 10:00 |

podobné články

Náskok na Spartu je zajímavý, prohlásil plzeňský kouč Vrba

 
Fotbalisté Plzně kráčejí vstříc svému prvnímu ligovému titulu - v pátek zvítězili v předehrávce 24. kola Gambrinus ligy v Příbrami 3:0 a před víkendem zvýšili náskok na druhou Spartu už na devět bodů.
15.04.2011 23:45 |

podobné články

LÁSKA POD LUPOU: Neměli jsme se kde milovat, říká Jiří Pomeje o Andree

 
Jiří Pomeje a Andrea Šťastná kráčejí společným životem už téměř dva roky. Stihli se zasnoubit, vzít se v Thajsku a nyní plánují obřad v Česku. Oběma jsme položili stejné otázky, aniž věděli, co odpověděl protějšek. Podívejte se, jak se shodnou. Další články k tématu: Pomeje dostal padáka, Primu rozčílil sexistickými výroky Amnestie, svatba a teď dítě, plánuje Pomeje, který si vzal přítelkyni Pomejemu za Andělskou tvář potvrdili podmínku Pomeje praštil dveřmi v rádiu, vyškrtli ho z nominací na Moderátora roku
22.08.2011 22:05 |

podobné články

Osobnosti: Kate Winslet (246 článků) , Richard Branson (94 článků) , Jiří Pomeje (1421 článků)

Zaorálek (ČSSD): Proč máme krizi všude kolem

 
S Beethovenovou Ódou na radost kráčejí prý současní lídři eurozóny přímo do propasti. Tak to alespoň líčí europoslanec Jan Zahradil.
13.10.2011 22:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Zahradil (472 článků)

Juventus v Itálii dál válí. Porazil Cesenu a vrátil se do čela

 
Fotbalisté Juventusu vyhráli v nedělním zápase 14. kola italské Serie A na domácí půdě nad Cesenou 2:0 a dál kráčejí nejvyšší italskou soutěží bez porážky, když mají před druhým AC Milán i třetím Udine náskok dvou bodů.
04.12.2011 17:40 |

podobné články