Článek

Protézy vyrobené v 3D tiskárnách jsou už běžné. Teď začli vědci tisknout i první léky

 
Místo polykání hrsti tablet bude do budoucna stačit zapít jednu tabletu vytištěnou ve 3D tiskárně. Americký Úřad pro kontrolu a léčiv schválil prodej prvních tablet vyrobených pomocí trojrozměrného tisku. Je jimi lék na epilepsii Spritam, který by se k pacientům měl dostat už začátkem příštího roku.
05.08.2015 12:35 |

podobné články

Podobné články

Kila zlatého prášku se mění v pár gramů náramku aneb Když se tiskne zlatý šperk

 
Ve 3D tiskárnách dnes již běžně vznikají třeba protézy, umělé kosti a NASA plánuje dokonce i tisk potravin. Protože lze tisknout prakticky z čehokoli, vybízí technologie k experimentům v různých oblastech. Pustili se do nich i zlatníci.
25.11.2017 13:35 |

podobné články

Elektroniku půjde tisknout. Objev nahradí křemík

 
Díky novému stříbrnému inkoustu chtějí vědci ze společnosti Xerox podmínky nahradit stávající křemíkové obvody. Mohli by tak tisknout chytré oblečení.
20.11.2009 10:00 |

podobné články

Falešné bankovky: Lidé je převážně tisknou na inkoustových tiskárnách

 
V 96 procentech bývají falešné bankovky vytištěné na inkoustových tiskárnách. Informoval o tom Český rozhlas, který referoval o zprávě České národní banky. Ta pustila do oběhu informaci, že v Česku bylo loni zadrženo více než šest tisíc padělaných bankovek.
27.02.2012 19:00 |

podobné články

Máte rádi těstoviny? Již brzy si je vytisknete na 3D tiskárně

 
Výroba těstovin v domácích podmínkách nebo v restauraci bude možná díky moderním technologiím v blízké budoucnosti zcela bezpracnou záležitostí. Italský potravinářský koncern Barilla totiž přišel s nápadem, že by se těstoviny mohly tisknout na 3D tiskárnách. Zájemcům by pak stačilo stisknout tlačítko a stroj se zásobníkem těsta by vyrobil jakýkoli tvar těstovin od špaget po vrtulky.
13.01.2014 10:30 |

podobné články

Děti se ve školách mají znovu učit obdělávat zahrádku. A také tisknout na moderních tiskárnách

 
Na legislativním postupu vedoucímu k zavedení praktické výuky na základních školách, tedy opětovnému povinnému zařazení dílen a pozemků do výuky, se v úterý dohodli zástupci Rady řemeslných cechů s předsedou vlády v demisi Andrejem Babišem (ANO). „Zařazení dílen a pozemků je těsně před finalizací, do dvou let by se mohlo uskutečnit,“uvedl předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.
22.02.2018 08:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12378 článků)

Nejmodernější protézy a implantáty: Z lidí dělají roboty

 
Ještě před pár lety by bylo nemyslitelné, aby lékaři slepému člověku vrátili zrak či těžce popálenému kůži. Současné implantáty a protézy jsou však natolik dokonalé, že i pacientům, kteří se smířili s ranami osudu a rezignovali, dokážou vrátit plnohodnotný život. Šíp PLUS přináší příběhy pěti z nich.
30.11.2011 09:10 |

podobné články

Edward (9): Pojišťovna mu sebrala protézy!

 
Celá Anglie se dojímá příběhem Edwarda Brighta (9). Meningitida ho připravila o končetiny. Od pojišťovny dostal protézy, které mu působily bolest. Když rodiče protestovali, pojišťovna mu je sebrala! Chlapec se musí belhat po zbytcích nohou!
05.01.2010 05:15 |

podobné články

Největší kráska festivalu ve Varech? Tahle půvabná kočička, která má místo nohou protézy

 
Tohle je největší kočička zahajení festivalu v Karlových Varech. Málokdo by čekal, že překrásná blondýnka v honosné černostříbrné róbě nemá dolní končetiny. Světově proslulá modelka Aimee Mullins byla jednoznačně největší kráskou. To, že má místo nohou protézy, nebylo vůbec znát.
30.06.2012 10:35 |

podobné články

Pistorius na paralympiádě prohrál! Soupeř prý měl delší protézy

 
To asi nikdo nečekal. Oscar Pistorius běhá se svými protézami i mezi zdravými atlety a na paralympiádě měl být suverénem. Jenže ouha, narazil. Na dvoustovce ho předběhl Brazilec Alan Oliveira. A hned je z toho skandál, měl prý delší protézy.
03.09.2012 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Oscar Pistorius (145 článků)

Beznohý Pistorius nadával na soupeřovy delší protézy! Kuriózní podfuk!

 
Místo nohou mají protézy a s nimi peláší jak čamrdové. Jihoafričan Oscar Pistorius (25) se dokonce stal celebritou, poráží i zdravé kolegy.
04.09.2012 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Oscar Pistorius (145 článků)

Palec nahoru: Designérka vytváří stylové protézy horních i dolních končetin. Co na ně říkáte?

 
Designérka Sophie de Oliveira Barata se specializuje na zvláštní oblast umění. Vytváří protézy končetin, které působí jako opravdická umělecká díla nebo trendy doplňky, chcete-li.
19.05.2013 14:45 |

podobné články

Zvyšte nám náhrady, nebo přestaneme dělat protézy a korunky, varují zubní technici

 
Zubní technici, kteří vytvářejí protézy či korunky, prostřednictvím své oborové komory varovali ministerstvo zdravotnictví, že pokud nedojde ke zvýšení náhrad ze strany pojišťoven, přestanou pro pacienty zhotovovat náhrady placené z pojištění. Laboratoře prý na výrobě náhrad prodělávají tisíce korun. Ministerstvo již chystá novelu, která by úhrady zvýšila.
09.05.2014 11:25 |

podobné články

Rotvajlerovi umrzly všechny čtyři packy: Díky dárcům dostal pes Brutus protézy

 
Psí množírny nejsou problémem jen v Česku – z jedné takové „továrny na mazlíčky“ pochází i Brutus, roztomilý rotvajler bez tlapek. Nezodpovědní chovatelé ho nechali jako štěně v zimě venku a všechny čtyři packy mu umrzly. Díky dobrotivým dárcům dostal Brutus protézy, aby mohl zase pořádně chodit.
28.12.2015 23:00 |

podobné články

Brit si vyrobil protézy s kopyty a přidal se ke stádu: Žil jako koza!

 
Různí lidé, různé sny. Brit Thomas Thwaites (35) kupříkladu toužil žít jako koza. Na loukách. V horách. Mééé! A tak si obstaral speciální protézy s kopýtky, aby mohl po svazích švýcarských Alp běhat po čtyřech!
03.06.2016 23:45 |

podobné články

Ponížený Oscar Pistorius si u soudu sundal protézy a plakal. DRSNÉ SNÍMKY VE FOTOGALERII

 
Soudní líčení Oscara Pistoriuse došlo nejspíše do úplného extrému. Před zraky soudce, poroty a všech přítomných musel sundat své protézy a ukázat, jak moc je schopen bez nich fungovat. Není to pohled pro slabé povahy!
16.06.2016 09:00 |

podobné články

Osobnosti: Oscar Pistorius (145 článků)

Jiří Pomeje (53) po voperování hlasové protézy po rakovině hrtanu: Místo kontroly u doktora chlastal v hospodě!

 
Znovu se narodil. Operace rakoviny hrtanu byla úspěšná a Jiří Pomeje (53) je po onkologické stránce zdráv. I následné voperování hlasové protézy zvané slavík se povedlo a herec a dabér zase mluví. Lékaři a operatéři se z jeho momentálního stavu velmi radují, přesto o něm už nechtějí slyšet ani slovo! Proč?
07.04.2018 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pomeje (1420 článků)

Jiří Pomeje (53) po voperování hlasové protézy po rakovině hrtanu: Místo kontroly u doktora chlastal v hospodě!

 
Znovu se narodil. Operace rakoviny hrtanu byla úspěšná a Jiří Pomeje (53) je po onkologické stránce zdráv. I následné voperování hlasové protézy zvané slavík se povedlo a herec a dabér zase mluví. Lékaři a operatéři se z jeho momentálního stavu velmi radují, přesto o něm už nechtějí slyšet ani slovo! Proč?
12.04.2018 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pomeje (1420 článků)

Léky na cholesterol jsou zbytečné. Stačí zdravá strava, tvrdí vědci

 
Většina západní populace má chorobně zvýšený cholesterol, který jí dříve či později způsobí komplikace v oběhové soustavě. Viníkem jsou především nezdravá strava a stres. Farmaceutické firmy ucítily šanci, že můžou na epidemii této civilizace vydělat a přispěchaly s léky jménem statiny. Ty dokážou nezdravý cholesterol skutečně účinně snižovat a mnoha lidem můžou zachránit život. Jenže až příliš jednostranně se velebí jejich účinky a záměrně podceňují ty vedlejší negativní. Každý člověk má však na výběr. Cpát do sebe léky nemusí. Stačí, když upraví stravu. Vědci z Harvardovy univerzity dokázali, že nezdravý cholesterol v krvi sníží zdravá vyvážená strava a životospráva stejně jako statiny.
10.10.2016 18:05 |

podobné články

Poprask kolem školství. Ministerstvo utratí za podivné projekty přes miliardu

 
Ministerstvo školství finišuje na dvou projektech, za něž má dohromady utratit 1,2 miliardy korun, které chce získat z evropských fondů. Časopis Týden ale upozorňuje, že se v jejich rámci nebudou tisknout učebnice, najímat lektoři a zaplňovat třídy, nýbrž točit filmy, tisknout letáky a nakupovat reklama v novinách a televizi.
09.01.2012 14:55 |

podobné články