Praha odmítá 'sanovat spisovatele'. Severské státy z literatury udělaly úspěšný obchodní artikl

Kdo nezná švédskou hackerku Lisbeth Salanderovou nebo latentního alkoholika – zkušeného osloského policistu Harryho Holea jako by ani nebyl… čtenář. Inspirace úspěchem severské literatury však není zdaleka jen umělecká, ale i byznysová. Severské země byly  čestným hostem  aktuálního ročníku Světa knihy a mohly by být inspirací pro Česko.
16.05.2016 12:10 |

MZK: Brněnský expresionismus v poli meziválečné literatury

Moravská zemská knihovna v Brně ve spolupráci s Ústavem české literatury a komparatistiky FF UK v Praze, Ústavem bohemistiky FF JČU v Českých Budějovicích, Ústavem české literatury a knihovnictví FF MU v Brně a Goethe Institutem pořádá mezinárodní konferenci Brněnský expresionismus v poli meziválečné literatury.
17.08.2016 10:40 |

Knižní veletrh ve znamení severské literatury

Už 22. ročník Mezinárodního veletrhu Svět knihy Praha 2016 začíná ve čtvrtek na Výstavišti v Holešovicích. Vystavovatelé z dvaceti sedmi zemí a hosté ze třiceti sedmi zemí nabídnou program na téma Fenomén krimi a Město jako literární kulisa s čestným hostem celé akce, jímž jsou severské země.
12.05.2016 13:30 |

Během Noci literatury budou v Praze lidem číst Táborský, Mádl i Rudiš

Známí herci a spisovatelé budou na neobvyklých místech Prahy předčítat veřejnosti z knih v rámci Noci literatury, která začíná 13. května v 18 hodin. Vstup na všechna čtení je zdarma.
13.05.2009 15:55 |

Konference Praha – UNESCO – kreativní město literatury byla zahájena

Ve své Rezidenci přivítal primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda účastníky konference jejímž cílem je zařazení Prahy do programu UNESCO – Města literatury. Praha by se tak mohla zařadit ke čtyřem městům, které doposud tento titul získala - Edinburgh, Dublin, Iowa City Melbourne.
12.05.2011 20:20 |

Osobnosti: Bohuslav Svoboda (691 článků)

Praha bez proudu. Nejezdily tramvaje, elektřina nešla hlavně v centru

Prahu postihly rozsáhlé výpadky elektřiny. Podle mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce způsobila asi půlhodinový výpadek technická závada na rozvodně Praha-Jih v Chodově. Proud podle něj nešel v městských částech Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 9 a Praha 10.
27.02.2017 13:00 |

Týmový závod SP v severské kombinaci v Seefeldu vyhráli Norové

Až finiš rozhodl štafetový závod Světového poháru v severské kombinaci v rakouském Seefeldu, kam byl závod přeložen z německého Schonachu.
14.01.2011 15:50 |

Francouz Chappuis vyhrál závod v severské kombinaci v Seefeldu

Francouz Jason Lamy Chappuis vyhrál v sobotu v rakouském Seefeldu závod Světového poháru v severské kombinaci a vrátil se do čela průběžného pořadí seriálu.
15.01.2011 17:25 |

Osobnosti: Jason Lamy Chappuis (13 článků)

Francouz Lamy Chappuis vyhrál na MS závod v severské kombinaci, Slavík doběhl sedmý

Francouz Jason Lamy Chappuis vyhrál ve středu na mistrovství světa lyžařů - klasiků v norském Oslu závod v severské kombinaci na velkém můstku před německou dvojicí Johannes Rydzek a Eric Frenzel.
02.03.2011 17:50 |

Nor Krog vyhrál v Kuusamu úvodní závod SP v severské kombinaci

Nor Magnus Krog vyhrál v pátek ve finském Kuusamu úvodní závod Světového poháru v severské kombinaci, druhý skončil Akito Watabe z Japonska, třetí místo patří Němci Tinu Edelmannovi, který vedl po skokanské části.
25.11.2011 18:40 |

Churavý se Slavíkem bodovali v závodě v severské kombinaci

Němec Eric Frenzel vyhrál v norském Lillehammeru "penaltový" závod Světového poháru v severské kombinaci před Jasonem Lamy Chappuisem z Francie a svým krajanem Björnem Kircheisenem. Tomáš Slavík a Pavel Churavý dosáhli na bodovaná umístění.
04.12.2011 15:25 |

Osobnosti: Pavel Churavý (12 článků) , Jason Lamy Chappuis (13 článků) , Tomáš Slavík (27 článků) , Pavel Němec (58 článků)

Schmid vyhrál závod SP v severské kombinaci v Ramsau

Nor Jan Schmid vyhrál v sobotu v rakouském Ramsau závod Světového poháru v severské kombinaci, druhý doběhl Jason Lamy Chappuis z Francie, třetí místo vybojoval lídr seriálu Tino Edelmann z Německa.
10.12.2011 16:00 |

Osobnosti: Jan Schmid (9 článků) , Jason Lamy Chappuis (13 článků)

Lamy Chappuis vyhrál závod v severské kombinaci v Seefeldu

Francouz Jason Lamy Chappuis vyhrál v sobotu závod Světového poháru v severské kombinaci v rakouském Seefeldu před Akitem Watabem z Japonska a Alessandrem Pittinem z Itálie. Pavel Churavý obsadil dvacáté osmé místo.
17.12.2011 17:30 |

Osobnosti: Pavel Churavý (12 článků) , Jason Lamy Chappuis (13 článků) , Pavel Francouz (22 článků)

Pittin vyhrál závod v severské kombinaci v Chaux-Neuve

Ital Alessandro Pittin vyhrál i třetí závod Světového poháru v severské kombinaci ve francouzském Chaux - Neuve.
15.01.2012 17:30 |

Gruber vyhrál závod v severské kombinaci v Liberci, Dvořák doběhl třináctý

Rakušan Bernhard Gruber vyhrál v sobotu v Liberci první ze dvou závodů Světového poháru v severské kombinaci, druhý doběhl Němec Erik Frenzel, třetí místo obsadil vítěz skokanské části, další Rakušan Wilhelm Denifl. Nejlepším z domácích závodníků byl třináctý Miroslav Dvořák.
25.02.2012 15:40 |

Osobnosti: Miroslav Dvořák (88 článků) , Miroslav Dvořák (87 článků) , Miroslav Dvořák (87 článků)

Watabe vyhrál závod v severské kombinaci v Liberci, dva Češi bodovali

Japonec Akito Watabe vyhrál v neděli druhý závod Světového poháru v severské kombinaci v Liberci před lídrem seriálu Jasonem Lamy Chappuisem z Francie a Rakušanem Mariem Stecherem.
26.02.2012 14:35 |

Watabe vyhrál závod v severské kombinaci v Oslo, Dvořák skončil desátý

Japonec Akito Watabe vyhrál v pátek závod Světového poháru v severské kombinaci v norském Oslo, když uhájil náskok ze skokanské části.
09.03.2012 18:10 |

Dvořák ovládl mistrovství ČR v severské kombinaci

Miroslav Dvořák potvrdil na mistrovství republiky v severské kombinaci roli současné české jedničky. Závodník Dukly Liberec dnes v Harrachově po suverénním výkonu ve skoku i v běhu získal znovu po tříleté přestávce domácí sdruženářský primát. Druhý skončil Pavel Churavý.
22.03.2013 16:45 |

Osobnosti: Pavel Churavý (12 článků) , Miroslav Dvořák (88 článků) , Miroslav Dvořák (87 článků) , Miroslav Dvořák (87 článků) , Pavel Dvořák (76 článků) , Pavel Dvořák (76 článků)

Šmída (Piráti): Prý jsme na tom s chudobou tak dobře jako severské země. Čísla neříkají všechno

Takže prý se máme skvěle, jsme na tom tak dobře jako severské země, lepší než my už je jenom Island. Taky vám takové titulky přijdou podezřelé? Tak se jim podíváme na zoubek.
25.04.2017 12:00 |

Jak vypadá konec světa podle severské mytologie? Thor se utká s obřím ještěrem!

Pojem Ragnarök v severské mytologii označuje konec světa. Přesněji se překládá jako "Záhuba bohů." Den, kdy má skončit všechno bytí a svět se má znovu vytvořit. Takzvaný severský cyklus. Jak si konec světa představovali předkové Finů, Švédů a Norů?
08.07.2017 23:05 |