Článek

Poslanci válčí s Nejvyšším kontrolním úřadem. Politiky do vedení NKÚ schvalují, experty odmítají

 
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala neměl ve středu odpoledne vůbec dobrou náladu. Poslanci odmítli dvě ze tří jeho nominací na doplnění členů kolegia NKÚ. Politická nominace sice na druhý pokud prošla, dva experty ale poslanci – i napodruhé – v tajné volbě odmítli, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes .
13.01.2017 10:05 |

podobné články

Podobné články

Umožněte nám kontrolu, vyzvali poslanci šéfa NKÚ

 
Poslanecká sněmovna je vážně znepokojena situací v Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ). Poslanci vyzvali prezidenta NKÚ Františka Dohnala, aby umožnil kontrolu hospodaření úřadu.
11.12.2009 12:35 |

podobné články

NKÚ by měl zveřejňovat věstník na webu

 
Sněmovna bude projednávat vládní novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ), která mimo jiné dá úřadu výslovné zmocnění zveřejňovat věstník i na internetových stránkách. Nynější zákon dálkový přístup k dokumentům NKÚ nijak neupravuje. Předloha je podle důvodové zprávy vesměs technická a reaguje na změny, které nastaly od přijetí normy o úřadu na začátku 90. let minulého století.
06.07.2014 11:40 |

podobné články

NKÚ odhalil na školství nejasnosti za 90 miliónů a ukázal na zmatek v předpisech

 
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole závěrečného účtu ministerstva školství za loňský rok zjistil nesprávně zařazené položky za zhruba 90 miliónů korun. NKÚ provedl takovouto kontrolu již po sedmé a konstatoval, že celková částka „nesprávností” se postupně snižuje. O kontrolním závěru informovala v pondělí mluvčí NKÚ Olga Málková.
02.09.2013 10:10 |

podobné články

Kalousek: Už jsem si zvykl, že když se ODS dopustí něčeho pokleslého, můžu za to já

 
Ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 pokračuje v kritice údajné dohody ODS, ČSSD a KSČM na obsazování postů v Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ). Zmíněné strany si podle Kalouska neumí představit, že by v kolegiu NKÚ nebyli jejich zástupci. Šéfem úřadu v pátek prezident Miloš Zeman jmenuje Miloslava Kalu (ČSSD). Podle údajných dohod by do viceprezidentské funkce poslanci měli zvolit poslankyni ODS Zdeňku Horníkovou.
22.03.2013 11:45 |

podobné články

Osobnosti: Zdeňka Horníková (25 článků) , Miloš Zeman (20445 článků)

Kubice nechce chránit sídlo NKÚ. Válčí s Dohnalem?

 
Otevřená válka, kterou vyhlásil v létě premiér Petr Nečas (ODS) a jeho vláda prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františku Dohnalovi, postoupila v těchto dnech do dalšího dějství. Poté, co Dohnal kvůli svému zatím nepravomocnému odsouzení nesmí na jednání vlády a ministři se odmítají zabývat kontrolnímu závěry jeho úřadu, přišla v pondělí pro NKÚ další rána.
26.10.2011 06:30 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9260 článků)

Heger bude informovat vládu o nápravě chyb zjištěných ve VZP

 
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) bude ve středu informovat vládu o nápravných opatřeních, jež přijala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) k odstranění nedostatků zjištěných Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ). Kontroloři vytkli VZP, že provoz elektronických zdravotních knížek hradila ze základního fondu, který je na úhradu péče. Vytkl jí vymáhání pohledávek s časovým odstupem, což snížilo úspěšnost.
23.03.2013 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Leoš Heger (1267 článků)

Návrh na zrušení části zákona o NKÚ Ústavní soud zamítl

 
Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, podle které Nejvyšší soud projednává odvolání proti rozhodnutím kárné komory NKÚ.
08.02.2011 11:05 |

podobné články

Vláda posoudí změnu ústavy, chce razantně zvýšit pravomoce NKÚ

 
Vláda dnes posoudí změnu ústavy a novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ), které mají umožnit kontrolu hospodaření krajů, obcí, ale i zdravotních pojišťoven, České televize a Českého rozhlasu nebo veřejných vysokých škol a výzkumných institucí.
27.04.2011 07:50 |

podobné články

Začal audit na NKÚ. Úředníci se bojí o místa

 
Začala asi personální čistka v Nejvyšším kontrolním úřadu. O místo se přitom musí obávat jen pět úředníků. Audit nařídil viceprezident NKÚ Miloslav Kala, který úřad dočasně vede po pondělním odsouzení - dnes už bývalého - šéfkontrolora Františka Dohnala.
25.02.2012 13:50 |

podobné články

Liška (SZ): Odmítnout návrh na posílení NKÚ byla vážná chyba

 
Strana zelených považuje za vážné selhání, že Senát odmítl podpořit novelu ústavního zákona 1/1993 Sb. a následně zamítl prováděcí zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu. Horní parlamentní komora tím znemožnila rozšířit kontrolní pravomoci NKÚ.
04.02.2013 20:05 |

podobné články

Parlamentní ústavně právní výbor schválil novelu zákona o NKÚ

 
Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny PČR doporučil ve středu 2. 12. velkou většinou hlasů přijmul vládní návrh zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ), který v má v gesci ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.
03.12.2015 17:11 |

podobné články

Komentář k zákonu o NKÚ je na světě, pomůže s pochopením role NKÚ i jeho činnosti

 
Kolektiv autorů společně se zástupci nakladatelství Wolters Kluwer 9. listopadu pokřtili první komentované vydání zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu.
12.11.2017 09:50 |

podobné články

Návštěva delegace NKÚ SR na NKÚ

 
Dne 23. 3. 2016 se v sídle NKÚ konalo pracovní setkání se zástupkyněmi NKÚ SR. Předmětem jednání byl zejména přístup NKÚ k tvorbě plánu kontrolní činnosti a k výběru témat kontroly.
05.04.2016 08:40 |

podobné články

Návštěva delegace NKÚ SR na NKÚ

 
Dne 14. 7. 2016 se v sídle NKÚ konalo pracovní setkání odborníků NKÚ a NKÚ SR na analytickou podporu kontrolní činnosti.
20.07.2016 09:00 |

podobné články

NKÚ nemá ani nového prezidenta, ani nové kompetence

 
Poslanci v úterý nezvolili žádného z kandidátů na post šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Nejvíce hlasů (52) dostal nominant ČSSD a stávající viceprezident Miroslav Kala. NKÚ je bez šéfa od loňského února. Schválena nebyla ani novela zákona o NKÚ, neboť Senát odmítl změnu Ústavy upravující kompetence úřadu. Kdyby poslanci novelu přijali, dostala by se do konfliktu právě s Ústavou.
19.02.2013 17:00 |

podobné články

Beženci napadli v táboře experty včetně Čecha. Řecká policie prý přihlížela

 
Pořádné řecké drama se odehrálo v uprchlickém táboře Moria, kde měl rozlícený dav napadnout během nepokojů také experty z Evropské unie. Byl mezi nimi i jeden Čech, uvedlo nyní Právo, které na incident poukázalo. Tvrdí přitom, že řecká policie nezasáhla a nechala experty napospas migrantům. Pomohl prý až Frontex. Naštvalo to i českého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).
15.05.2016 09:55 |

podobné články

Poslanci požádali šéfa NKÚ, aby jim umožnil kontrolu svého úřadu

 
Poslanci v pátek vyzvali v usnesení prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala, aby jim umožnil kontrolu NKÚ. Sněmovna také konstatovala, že je znepokojena situací kolem úřadu a vyzvala předsedu Miloslava Vlčka, aby s Dohnalem zahájil kárné řízení. Ten před poslanci obhajoval postup, při němž jim nepovolil kontrolu NKÚ neboť na to prý nemají ze zákona nárok.
11.12.2009 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Miloslav Vlček (154 článků)

Kdo bude šéfem NKÚ? Poslanci stále nemají jasno. Ani Kala neprošel

 
Nového prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) poslanci dnes nevybrali. Největší šanci stát se šéfem NKÚ má přitom současný viceprezident úřadu Miloslav Kala, kterého nominovala ČSSD. Jenže ten dnes ve sněmovně při volbě nedostal dostatek hlasů, s čímž poslanci počítali.
19.02.2013 16:20 |

podobné články

Ministerstvo financí: Reakce na TZ NKÚ k odstraňování ekologických zátěží

 
Ministerstvo financí souhlasí s většinou závěrů NKÚ, ovšem některá tvrzení považuje za nutné upřesnit. Z Kontrolního protokolu z července 2017 je zřejmé, že NKÚ identifikoval problémy při odstraňování starých ekologických zátěží, ale zároveň v protokolu uvádí, že současné vedení MF tyto problémy řeší. Vzhledem k tomu, že NKÚ toto sám uznává, Ministerstvu financí není jasné, proč je v rozporu s tímto zjištěním formulace kontrolního závěru a tiskové zprávy jednostranně kritická.
29.11.2017 14:10 |

podobné články