Článek

Poradna odborníka: Osteoporóza

 
Na otázky odpovídá: prof. MUDr. Vladimír Palička, předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu
18.05.2015 10:41 |

podobné články

Podobné články

Včasným vyšetřením předejdete zlomeninám. Osteoporóza je nemoc zejména žen

 
Kosti stárnutím ztrácejí svou pružnost a pevnost, tento neblahý jev se nazývá řídnutí kostí neboli osteoporóza. Podle odhadů trpí tímto onemocněním celosvětově 7–8 % populace. Jen v České republice trpí osteoporózou po padesátém roce života každý pátý muž a každá třetí žena. Z toho vyplývá, že většinu nemocných osteoporózou tvoří ženy.
26.11.2015 17:11 |

podobné články

20. října proběhne Světový den proti osteoporóze

 
V roce 1998 vypracovala Evropská komise studii s názvem „Osteoporóza ve státech Evropského společenství – akce pro prevenci“, která v závěrech konstatuje, že osteoporóza postihuje milióny Evropanů, je příčinou mnohého utrpení a působí těžké ekonomické ztráty. Přesto je pouze v několika málo státech EU řazena mezi priority zdravotnictví. Zpráva zahrnuje řadu doporučení, z nichž se na předním místě nachází prevence. V této souvislosti je zde zdůrazněna i úloha pacientských organizací a apel na podporu jejich aktivit.
14.10.2016 17:15 |

podobné články

Vědí Češi, co je to osteoporóza a jak jí předejít?

 
Osteoporóza je nemoc, kterou aktuálně trpí ve světě více než 200 miliónů lidí a díky které vzroste do roku 2050 počet zlomenin kyčelního kloubu u mužů o 310 % a u žen o 240 %.
20.10.2016 17:15 |

podobné články

Ulice očima odborníka Novotného: Adriana dealováním točí ekonomiku a blbec Pešek by se měl starat o sebe! Ještě že volá Eliáš!

 
Celým týdnem se line "prozření supernaivky Peška":http://www.extra.cz/ulice-ocima-odbornika-novotneho-nad-vodou-me-drzi-libido-vlezle-amalie-a-nadeje-ze-osud-chysta-nevinnemu-marovi-straslivy-trest-za-dobro, který asi tak tři roky po divácích seriálu a všech jeho postavách zjistil, že jeho dcera je blbka a "vnučka to samé v bledě modrém plus narkomanka":http://www.extra.cz/ulice-ocima-odbornika-novotneho-hynku-vetsi-kour-a-sebrat-dite-a-potesila-vykropena-maciuchova-a-blb-pesek-s-hromadou-fetu.
13.12.2013 17:55 |

podobné články

Co dělat s dlouhodobým hučením v uších

 
Více než 10 let mám problém s hučením v uších. Žádné léky mi nepomohly. Další moje neduhy jsou: zvýšená činnost štítné žlázy, osteoporóza a problémy spojené s klimakteriem. Může to všechno spolu souviset? Děkuji za radu. Jitka, Kolovraty
06.05.2009 07:20 |

podobné články

Osteoporóza: s novou léčbou k lékaři jen jednou ročně

 
Řídnutí kostí trápí každou třetí ženu nad 45 let…
09.06.2009 06:55 |

podobné články

Proč přibírají ženy v menopauze?

 
Dobrá zpráva: pár kil navíc prospívá. Změn svého těla si ale všímejte, jinak hrozí onemocnění srdce a osteoporóza.
23.06.2009 06:35 |

podobné články

Osteoporóza – strašák žen po přechodu

 
Nemoc, která častěji postihuje ženy ve vyšším věku, se dá také přeložit jako řídnutí kostí. Způsobuje ji hlavně nedostatek vápníku v těle. Ale i může za to i naše lenost – pokud nemáte dostatek pohybu, mizí kostní tkáň!
25.06.2009 16:10 |

podobné články

Osteoporóza může ohrožovat i mladé lidi

 
Většina lidí má osteoporózu spojenou zejména s vyšším věkem. Toto onemocnění ale pomalu přestává být doménou těch dříve narozených.
15.04.2010 11:45 |

podobné články

Recepty, které porazí nemoci: Jak na srdeční infarkt!

 
Rakovina, srdeční infarkty, mozkové mrtvice, cukrovka, osteoporóza, obezita... Nejčastější nemoci, s nimiž v Česku zápolí statisíce lidí. Je možné je přemoct?
21.03.2011 12:10 |

podobné články

Klimakterium - Květa Nováková: Z návalů jsem byla zoufalá!

 
Asi žádná žena se na to období netěší. Přitom každá ví, že ji čeká. Klimakterium přichází nejčastěji kolem padesátky. Celé to začíná slábnoucí menstruací. Většina žen potom mívá i další příznaky. Návaly horka, deprese, podrážděnost, špatný spánek, přibývání na váze. A co víc, výjimečné nejsou ani zdravotní problémy, např. osteoporóza, vysoký krevní tlak, nemoci srdce...
02.05.2012 12:05 |

podobné články

Více jak polovina populace má nedostatek vitamínu D

 
Nedostatek vitamínu D v lidském organismu výrazně zvyšuje riziko vzniku onemocnění, jako jsou bolestivá osteoporóza či svalová slabost. Zvyšuje také rezistenci tkání vůči inzulínu, má vliv na srdeční selhání a na vznik karcinomu ? zejména tlustého střeva a prostaty. Alarmující je, že dle odborných studií nedostatkem vitamínu D trpí polovina populace. ...
08.08.2012 00:10 |

podobné články

Velký rádce: Jak se bránit osteoporóze?

 
Uklouznutí, zaškobrtnutí a BOLEST! Ruka nebo noha je zlomená... V Česku takto v ordinacích lékařů skončí 48 lidí denně, každých 30 minut se někdoz nás »zlomí«. Pacientů každoročně přibývá se sychravým počasím, kdy uklouzneme na listí a později na sněhu či ledu. Nejčastější příčinou není ono špatné šlápnutí nebo podsmeknutí boty, ale nemoc osteoporóza. K jejímu rozvoji přispívá i podzimní zakaboněná obloha, kdy sluníčko nevidíme celé dny a tělu chybí důležitý vitamin D.
07.11.2012 05:05 |

podobné články

Osteoporózou trpí v ČR každá třetí žena po padesátce

 
Osteoporózou neboli řídnutím kostí, trpí v České republice po padesátém roce věku každá třetí žena a každý pátý muž. Nejvíce rozšířeným rizikovým faktorem je strava s nízkým obsahem vápníku. Doporučeného denního příjmu vápníku NEDOSAHUJE podle průzkumů 78 % českých žen. Osteoporóza vede k mnoha komplikacím. Nejzávažnější z nich je zlomenina krčku kosti stehenní, po níž cítí zdravotní omezení až 80 % pacientů.
08.04.2014 17:15 |

podobné články

Konečná (KSČM): Nemocnější kvůli blahobytu? Právě naopak

 
Se vskutku chvályhodnou kampaní přišla skupina odborníků a lékařů, která před pár dny rozjela projekt Mýty a skutečnost v léčbě a prevenci civilizačních onemocnění. Upozorňuje především na špatnou životosprávu, jejímiž následky jsou obezita, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění či osteoporóza.
14.06.2014 12:51 |

podobné články

Švédští odborníci přišli se šokující zprávou: Mléko je zabiják!

 
Pij mléko, je zdravé – to slýchá každé dítě od narození. Pijte mléko, ať vás nezkřiví osteoporóza a nelámou se vám kosti, radí lékaři dospělým. Podle švédské studie je ale mléko zabiják. Co na to Češi?
31.10.2014 05:20 |

podobné články

Každá 3. žena nad 50 let trpí osteoporózou

 
Osteoporóza patří mezi civilizační choroby současnosti a bývá nejčastěji označována za „tichého zloděje kostí“. Celosvětově trpí touto nemocí každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Podle odborníků lze označit nedostatečný příjem vápníku ve stravě za hlavní příčinu vzniku osteoporózy v České republice. Přitom této zákeřné chorobě lze předcházet zdravou životosprávou bohatou na vápník a vitamín D a pravidelným pohybem. Pro doplnění nedostatku vápníku ve stravě lze využít i volně prodejné léčivé přípravky obsahující kostní minerály.
14.04.2015 16:21 |

podobné články

Pomalý zloděj kostí

 
V průměru u každé třetí ženy a u každého pátého muže po padesátce se objeví nemoc zvaná osteoporóza. Většina lidí, kteří jí trpí, však...
27.04.2015 14:21 |

podobné články

Stres a deprese. Patří mezi civilizační onemocnění? Jednoznačně ano!

 
Diabetes, kardiovaskulární nemoci, osteoporóza nebo obezita patří mezi známé civilizační nemoci. V poslední době mezi ně ale odborníci začínají řadit také stres a depresi. Zda patříte mezi rizikové skupiny těchto nemocí, můžete zjistit 19. května mezi 9. a 17. hodinou ve stanu na Karlově náměstí před Fakultní poliklinikou. Přímo na poliklinice si pak můžete nechat vyšetřením krve z prstu změřit hodnotu triglyceridů, cholesterolu a glykémie.
18.05.2015 10:31 |

podobné články