Článek

Popel z chilské sopky uzavřel letiště v Argentině a Uruguayi

 
Sopečný prach z chilského vulkánu Calbuco, který vybuchl v noci na čtvrtek, doputoval do hlavního města Santiaga de Chile, ale i do Argentiny a Uruguaye, kde komplikuje leteckou dopravu. V okolí výbuchu leží až půl metru silná vrstva popílku.
25.04.2015 12:20 |

podobné články

Podobné články

Erupce islandské sopky může opět ochromit leteckou dopravu nad Evropou

 
Island vydal varování před erupcí sopky Bárdarbunga a z jejího okolí evakuoval turisty. Varování je především pro letecké společnosti, protože výbuch menší sopky Eyjafjallajökull před čtyřmi lety ochromil leteckou dopravu nad Evropou. V současnosti vytéká ze sopky láva, která rozpouští led. Není tedy jisté jestli, a pokud ano kdy se led rozpustí a vyvalí do vzduchu páru a popel.
23.08.2014 18:10 |

podobné články

Pražské letiště začne s pracemi na pojmenování letiště po Havlovi

 
Pražské letiště začne se změnou názvu na Letiště Václava Havla Praha v příštím týdnu. Od pondělí by se měly začít měnit obří panely nesoucí název letiště. Nový název se objeví nad halami všech tří terminálů, nově bude jméno letiště směrované i na letištní plochu, aby bylo viditelné při příletu. Veškeré stavební práce by měly hotové do konce září. ČTK to řekla mluvčí letiště Eva Krejčí. Oficiálně se název letiště změní 5. října v den výročí narození bývalého prezidenta.
14.09.2012 11:30 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (4629 článků)

Copa América: Chile remizovalo s Uruguayí

 
Fotbalisté Peru porazili v noci na sobotu v zápase skupiny C šampionátu Copa América v Argentině tým Mexika 1:0 a mají v tabulce stejně bodů jako vedoucí Chile, které remizovalo 1:1 a Uruguayí.
09.07.2011 09:25 |

podobné články

Popel z chilské sopky omezuje lety až na Novém Zélandu

 
Sopečný popel z chilského vulkánu Puyehue omezuje už lety i na druhé straně Pacifiku, v Austrálii a na Novém Zélandu. Australská letecká společnost Qantas zrušila kvůli popílku asi 56 letů včetně veškerých linek z Melbourne a novozélandského Aucklandu. Novozélandská letecká společnost oznámila, že mění trasy některých linek a snižuje jejich letovou hladinu.
12.06.2011 13:40 |

podobné články

Popel z chilské sopky může přerušit leteckou dopravu na měsíce

 
Sopečný popel z chilského vulkánu Puyehue může způsobit výpadky letecké dopravy trvající několik měsíců. Sopka je stále aktivní a nic nenaznačuje tomu, že by erupce měly ustat, píše ve středu agentura Reuters.
15.06.2011 03:40 |

podobné články

Popel ze sopky drží na zemi letadla v Argentině, Brazílii a Uruguaji

 
Mezinárodní a vnitrostátní lety z většiny letišť v Argentině, Uruguaji a na jihu Brazílie byly v pátek již druhý den za sebou rušeny. Příčinou je sopečný prachu z chilského vulkánu, informuje agentura AFP.
10.06.2011 22:15 |

podobné články

Islanďan prodává popel ze sopky na internetu

 
Popel z islandské sopky nevyslovitelného jména Eyjafjallajökull lze koupit v internetové dražbě. Ampulku s 160 gramy popela, který v dubnu na týden ochromil leteckou dopravu nad Evropou, lze koupit až za 108 dolarů (přes 2100 korun).
05.05.2010 11:15 |

podobné články

Za děsné počasí může popel z islandské sopky!

 
Za naprosto úděsné počasí může popel z islandské sopky! Ten totiž nad námi vytvořil jakousi pokličku, kterou propuští jen déšť a sluneční paprsky odráží zpět do atmosféry! Kvůli tomu nás už dnes zase čekají silné bouřky, vichr a krupobití... A pršet má podle meterologů celé další dva týdny!
25.05.2010 16:45 |

podobné články

Uklízečky a uklízeči do akce: Japonsko likviduje popel ze sopky!

 
Chrlila popel do výšky pěti kilometrů. Není se čemu divit, že v japonském městě Kagošima to nyní po erupci sopky vypadá jako ve filmovém Silent Hillu. Všichni uklízeči a uklízečky ve městě i z okolí, se nyní pustili do náročného úklidu.
19.08.2013 08:35 |

podobné články

Popel z islandské sopky opět komplikuje dopravu nad Evropou

 
Letadla na transatlantických linkách se musejí vyhýbat obřímu oblaku popela z islandské sopky Eyjafjallajökul, zpoždění kvůli tomu dosahuje až dvou hodin. Ve Španělsku se navíc opět uzavírají letiště.
08.05.2010 14:50 |

podobné články

Vulkán Etna chrlí lávu a popel. Soptící Etna zastavila provoz na letišti

 
Kvůli dalším erupcím sicilské sopky Etna se zastavil provoz na mezinárodním letišti v Catanii. Sloupec popílku a kouře, který z kráteru sopky stoupá, by mohl podle leteckých úřadů ohrozit bezpečnost letů. Už v neděli kvůli tomu bylo zrušeny dvě desítky letů, dalších 26 letadel bylo odkloněno na jiná letiště. 
16.12.2013 12:15 |

podobné články

Vybuchla sopka Fuego: chrlí popel a kameny. Evakuováno 100 000 obyvatel

 
Guatemalská sopka vybuchla. Vulkán de Fuego chrlí žhavé kameny a popel, ten pokryl okolní vesnice. Vláda musela evakuovat zhruba sto tisíc lidí, kteří žili poblíž sopky. Zavřené je i mezinárodní letiště.
08.02.2015 09:50 |

podobné články

Další problémy kvůli SOPCE! Nelétá se v Argentině

 
Lety z dvou nejvýznamnějších letišť v argentinské metropoli Buenos Aires byly ve čtvrtek zrušeny kvůli sopečnému mraku z chilské sopky Puyehue. Informovala o tom agentura AFP.
09.06.2011 16:00 |

podobné články

V ráji steaků Uruguayi i děti krmí kravskou krví

 
V Uruguayi dostávaly ještě v 70. letech děti v kojenecké strav i kravskou krev. Místní obyvatelé jsou hrdí na své kvalitní hovězí maso, ročně ho sní každý téměř 60 kilo a neobejde se bez něj žádná z jejich tradičních národních pokrmů. A tak není ani nic neobvyklého, že ženy vybírají na seznamkách muže podle velikosti jejich grilu.
16.11.2015 13:25 |

podobné články

Ničivé bouře v Uruguayi a Chile: Nejméně deset obětí a tisíce lidí bez domova

 
Nejméně deset lidí zemřelo v důsledku prudkých víkendových bouří a záplav, které zasáhly část Uruguaye a Chile. V Uruguayi udeřilo v tomto regionu zřídka vídané tornádo, které zabilo pět lidí. Se záplavami se potýkala i chilská metropole Santiago. Informovala o tom stanice BBC.
18.04.2016 21:50 |

podobné články

Vaše věc: V Uruguayi konopí dostanete v lékárnách

 
Revoluce v omamných látkách pokračuje v Uruguayi. Od 20. července t.r. lze konopí koupit ve všech lékárnách v zemi. Prodej je pod kontrolou státu.
26.07.2017 10:15 |

podobné články

Argentinu ZASYPAL SOPEČNÝ POPEL! Lidé se v něm doslova brodí

 
Mezinárodní i domácí lety ze dvou nejrušnějších letišť v argentinské metropoli Buenos Aires byly v úterý zrušeny nebo odloženy, informuje agentura AFP. Příčinou je vulkanický popílek z chilské sopky Puyehue.
07.06.2011 17:30 |

podobné články

Lidé z celého světa sledovali nejdelší zatmění Měsíce v 21. století

 
Páté nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století, které bylo k vidění v noci na dnešek SELČ, mohl pozorovat téměř každý kromě obyvatel Severní Ameriky. Zejména v Asii zabarvil popel z aktivní chilské sopky nebeskou podívanou do krvavě rudé, napsala dnes agentura AP.
16.06.2011 09:05 |

podobné články

Chilská sopka Calbuco přinutila k evakuaci tisíce lidí

 
Chilské úřady začaly s evakuací tisícovek lidí z okolí probuzené sopky Calbuco. Nad oblastí se vznáší popel a sopečný mrak, což komplikuje dopravu. Ke všemu se očekávají prudké kyselé deště a úřady varují před sesuvy půdy. 
01.05.2015 18:21 |

podobné články