Článek

Po požáru Mahenova divadla v Brně pět zraněných. Může za to asi kuřák

 
Pět lidí se dnes dopoledne zranilo při požáru kulis u Mahenova divadla v Brně. Čtyři se podle mluvčí záchranné služby Barbory Zuchové nadýchali kouře, jeden má popálenou ruku. Stav žádného z nich není vážný. Škoda je 250 tisíc korun, uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Jako předběžnou příčinu vyšetřovatel stanovil nedbalost při kouření.
20.05.2016 11:50 |

podobné články

Podobné články

Medik radí - 6. díl - Jak přestat kouřit

 
S menším zpožděním, kvůli mému zdravotnímu stavu, je tu další díl "Medik radí". Dnešní díl měl být o tom, jak přestat kouřit, ale rozhodl jsem se, že Vám povím i o kouření obecně. To znamená, že zde uvedu i možné následky a nějakou statistiku. Doufám, že se Vám článek bude líbit. Co to vlastně kouření je? Kouření je vdechování tabákového kouře, jímž se do organismu dostává více než 2000 různých chemických látek schopných dalších reakcí, které mají mnohdy významné účinky na lidský organismus. Kouření je zařazeno jako nemoc pod diagnozou F-17(drogová závislost). Když nahlédneme do hrozivé statistiky, máme o další důvod víc, proč přestat kouřit. V České republice umírá každý rok asi 100 000 osob. Z tohoto počtu téměř 23 000 na nemoci způsobené kouřením. Kouření je příčinou úmrtí 60 lidí denně. Důsledky kouření jsou všeobecně známé a zasahují prakticky do všech odvětví medicíny. Patří sem rakovina plic, rakovina dýchacích cest a dutiny ústní a to i rtu, jazyka, hrtanu, hltanu, jícnu, žaludku, močového měchýře, slinivky, krve, prsů. Z dalších nemocí pak emfyzém plic (vymizení mezisklípkových sept), nedokrvenost srdce (ischemická choroba srdeční), častější výskyt infarktu myokardu, ateroskleróza obecně, Buergerova choroba, snížená fertilita (plodnost) a schopnost erekce, choroby trávicího ústrojí (např. vředy), zhoršený sluch, vliv na psychiku - kuřáci jsou častěji v depresi, kuřák onemocní roztroušenou sklerózou (sclerosis multiplex) 3× častěji než nekuřák a mnoho dalších nemocí. Přitom přestat kouřit je velmi obtížné. Jedná se především o drogovou závislost na nikotinu. Nejdůležitější pro začátek je rozhodnutí nekouřit, mít motiv a vůli změnit svůj „životní styl“. Pouze 3 ze 100 kuřáků dokáže s kouřením přestat bez pomoci odborníka. Neexistuje návod jak přestat s kouřením, každý kuřák reaguje na jinou léčbu, někomu pomůžou jen nikotinové náplasti, někdo musí přestat naráz. Kuřák potřebuje především vyřešit svou psychosociální závislost. Fyzickou závislost lze, alespoň dočasně, odstranit podáváním nikotinu. Ovšem jinou formou než vykouřenou cigaretou. Tuto možnost poskytují různé léky, které v současnosti může předepsat kterýkoliv lékař. Je to sice nákladné, ale když si to spočítáme, tak léčba pomocí Nicorette stojí asi 4150 Kč za 3 měsíce. Přitom by kuřák při dávce 20 cig/den za tři měsíce zaplatil 4350 Kč. V konečném důsledku tedy ušetří asi 200 Kč a po třech měsících je po závislosti. Pak už záleží na každém jednotlivci. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
04.08.2009 09:40 |

podobné články

Prasklé potrubí v Košířích: Do ulice Mahenova se auta nedostanou, některá odtáhli

 
V ulici Mahenova na Praze 5 v Košířích prasklo vodovodní potrubí. Dopoledne v místě byla kaluž jako hrom. Lidé jsou bez vody. Pražské vodovody a kanalizace na opravě pracují. Autem se však řidiči do ulice nedostanou. Dokonce byla odtažena některá auta, aby mohli dělníci problém vyřešit.
05.04.2016 14:50 |

podobné články

Královský příběh z času krve, potu a slz

 
Odvážit se po čtyřech Oscarech pro Královu řeč v roce 2010 přivést ji na jeviště napadlo po několika zdařilých pokusech v Británii, Japonsku, Finsku a Itálii také hned dvě česká divadla. Pražskou Palmovku o měsíc předběhli v Brně, kde příběh koktavého krále a jeho logopeda přivedl do Mahenova divadla Martin Stropnický.
17.03.2013 10:40 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1654 článků)

Soňa Červená (92) se vrátí jako Hraběnka v Pikové dámě: Zkoušky nové inscenace slavné opery v Brně finišují

 
Už příští sobotu se milovníci operních lahůdek nejen v Brně dočkají. Národní divadlo Brno uvede 17. února  na scéně Mahenova divadla novou inscenaci opery Petra Iljiče Čajkovského Piková dáma. Režie se ujal Martin Glaser, který má k dispozici mezinárodní obsazení včetně ukrajinského tenoristy Eduarda Martynjuka a velšské sopranistky Natalye Romaniwové. Na scénu by se po zlomenině krčku stehenní kosti měla vrátit i legendární operní pěvkyně Soňa Červená (92).
10.02.2018 18:50 |

podobné články

Osobnosti: Soňa Červená (29 článků) , Martin Glaser (8 článků)

Brňané “děkovali“ zastupitelům za pochybnou kulturní politiku

 
Proti kulturní politice brněnského magistrátu a proti vedení Národního divadla Brno v sobotu večer protestovala asi stovka lidí. Shromáždili se před budovou Mahenova divadla, kde se konal Reprezentační ples města Brna. Návštěvníci plesu včetně brněnských politiků a podnikatelů museli procházet špalírem lidí, kteří jim ironicky děkovali a tleskali. Účastníci happeningu také nabízeli slavnostně oděným hostům chléb a sůl.
14.01.2012 20:25 |

podobné články

Kuřák zapálil Mahenovo divadlo! Sedělo v něm 580 dětí!

 
Neopatrný kuřák zapálil v Brně Mahenovo divadlo plné dětí! Hořet začalo během představení Ostrov pokladů. V hledišti bylo přitom skoro šest stovek školáků.
22.05.2016 12:20 |

podobné články

Kuřák za svůj život nashromáždí v plicích 3,5 kilogramu dehtu

 
Kuřák za svůj život nashromáždí v plicích 3,5 kilogramu dehtu, říkají odborníci. V průměru na světě zemře v důsledku kouření jeden člověk každých šest vteřin. Tabák totiž zabije víc než pět milionů lidí za rok. Je také zodpovědný za úmrtí jednoho dospělého z deseti. Až polovina současných kuřáků nakonec zemře na nemoci zaviněné tabákem.
01.07.2010 09:10 |

podobné články

Zemřel herec Jan Zvoník z brněnského Národního divadla

 
Zemřel herec Jan Zvoník, dlouholetý člen Národního divadla Brno, kde ztvárnil například Hamleta. Letos by oslavil 56. narozeniny. Jeviště z vážných zdravotních důvodů opustil v roce 2008. V pátek Zvoník zemřel, informovala Mahenova činohra na svých webových stránkách.
05.06.2012 15:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Zvoník (1 článek)

Brněnský balet chce s diváky zatřást. Pomocí zadnice

 
Balet Národního divadla Brno zveřejnil propagační video, natočené přímo na jevišti Mahenova divadla. Klasická baletka si v něm měří síly s moderní tanečnicí, jež pohupuje zadnicí v rytmu twerku.
24.10.2014 21:00 |

podobné články

Madonna na natáčení show Talentmania

 
V historické budově Mahenova divadla v Brně se celý víkend natáčely castingy do česko slovenské show, kterou diváci TV Nova a TV Markíza uvidí na svých obrazovkách již za několik týdnů.
20.07.2010 11:50 |

podobné články

Osobnosti: Madonna (950 článků)

Miss Jana Doleželová byla vydražena před oponou

 
Modelka Jana Doleželová (27) spolu se spoustou známých tváří přikráčela po rudém koberci do Mahenova divadla v Brně, kde se konal jeden z nejprestižnějších plesů sezony, Ples před oponou.
17.01.2011 16:25 |

podobné články

Osobnosti: Jana Doleželová (365 článků)

Z Bartošové si dělá legraci i Dejdar: Polonahý tančil na její píseň se žehličkou

 
Moderátor a herec Martin Dejdar  (46) je dalším, kdo sbírá ovace smíchu díky žertům na konto zpěvačky Ivety Bartošové  (45) . Publikum v sále Mahenova divadla v Brně řičelo smíchy, když na její píseň Červenám zatančil ploužák se žehličkou.
23.08.2011 06:15 |

podobné články

Osobnosti: Martin Dejdar (430 článků) , Iveta Bartošová (6693 článků)

Divou Báru Vlastu Fialovu připomíná v Brně výstava: Slavná rodačka byla nejkrásnější herečka

 
Dlouhých 64 let působila na scéně brněnského Mahenova divadla, na jehož prknech nastudovala více než dvě stě rolí. Vlasta Fialová (1928 – 1998) přesto divákům v paměti utkvěla zejména jako Divá Bára. Letošní »osmičkový« rok je jubileem jejího narození i úmrtí. Moravské zemské muzeum proto připravilo o této divadelní a filmové divě výstavu.
18.01.2018 14:25 |

podobné články

Osobnosti: Vlasta Fialová (24 článků)

Česká televize připomene výročí Ulrychových

 
Hudební legenda, která dalece přesáhla hranice rodného Brna, to je dvojice sourozenců Ulrychových. Hana a Petr spolu poprvé vystoupili v roce 1964, naposledy před několika dny na prknech brněnského Mahenova divadla. A Česká televize byla u toho. Záznam koncertu i dokument mapující pět desetiletí společného hraní a zpívání uvede ČT Art v sobotu 5. dubna 2014 v 20:20 hodin.
03.04.2014 10:00 |

podobné články

Indonéský dvouletý kuřák omezil svůj zlozvyk na patnáct cigaret denně

 
Dvouletého Ardiho Rizala z Indonésie znají milióny lidí po celém světě. Dítě se stalo neslavně proslulou hvězdou poté, co svět obletěly záběry, na nichž kouří jednu cigaretu za druhou. Podle rodičů malý kuřák takto denně spotřeboval dvě krabičky. Teď ovšem ze čtyřiceti snížil dávku na patnáct cigaret denně.
09.06.2010 09:25 |

podobné články

„Za rakovinu plic si mohu sám,“ přiznává kuřák Petr. Nádorů se nemůže zbavit

 
Pan Mikeš byl dlouhá léta silný kuřák. A tak rakovinu plic bere jako daň za svou nezodpovědnost. V roce 2009 začal silně pokašlávat, ale bral to jako běžný kuřácký kašel. Možná mu pomůže nová moderní léčba, která má zachránit pacienty s nádorem v posledním stadiu.
03.12.2015 11:25 |

podobné články

Nejznámější kuřák Česka slaví 70: Kdy Bartoška začal a proč nechce přestat?

 
O tom, že je Jiří Bartoška (69) vášnivý kuřák, není pochyb. Jak sám říká, cigarety se nechce ani nikdy vzdát, protože by to prý pro jeho tělo byl velký šok, a to samozřejmě nechce. Pohled na kouření mu nezměnila ani závažná nemoc, se kterou herec bojoval.
22.03.2017 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Bartoška (593 článků)

V kanceláři má kus historie a jako bonus luxusní výhled: Odkud vládne ředitel Národního divadla?

 
Jednou z nejstarších a pravděpodobně nejkrásnějších kanceláří vládců Prahy s okouzlujícím výhledem se pyšní ředitel Národního divadla Jan Burian. Najdeme v ní kus historie, jako je ohořelý trám z požáru divadla v roce 1881 nebo obraz od českého malíře a tvůrce opony Národního divadla Vojtěcha Hynaise. Co další ukrývá?
12.12.2016 08:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Burian (183 článků)