Článek

Po 49 letech bude dnes o slunovratu "jahodový úplněk"

 
Astronomové tvrdí, že výjev na obloze z dnešní noci většina živých už za svůj život znova neuvidí. Planeta se nachází nejdále od Slunce na své eliptické oběžnici a na severní polokouli tak zažijeme nejkratší noc roku – letní slunovrat. Jenže poprvé od roku 1967 bude v tu chvíli na nebi zářit také úplněk. Podle amerických indiánů se mu říká trefně jahodový. Ani ne tak kvůli zbarvení, ale protože přichází na vrcholu sklizně tohoto ovoce.
20.06.2016 21:50 |

podobné články

Podobné články

Apocalyptica v Praze oslaví svátek slunovratu

 
Finská skupina Apocalyptica, u fanoušků známá především interpretací skladeb Metalliky, bude hlavní hvězdou nadcházejících oslav slunovratu. Pražská Branická louka je spolu se Support Lesbiens a DJ Luccou bude hostit ve čtvrtek 25. června.
22.06.2009 07:20 |

podobné články

Během pražských oslav letního slunovratu vznikl kuriózní rekord

 
Pelhřimovská agentura rekordů Dobrý den má doopravdy neomezený repertoár, co se týče nápadů na nové rekordy. U příležitosti typicky severských slavnostní slunovratu v Praze Finlandia Midnight Sun 2009 totiž přišla s pokusem o rekord ve skupinovém tancování na známou, takřka už kultovní skladbu Levan Polkka od skupiny Loituma.
01.07.2009 07:30 |

podobné články

Balzám, po kterém touží naše duše i těla aneb oslavy letního slunovratu

 
Přijměte srdečné pozvání na společnou oslavu Slunovratu, tvořivé setkání profesionálních i amatérských umělců, kteří ve vzájemné spolupráci oslaví příchod léta a nabídnou umělecký program s volným tématem oslavy Slunce a tvořivého zdroje života. Těšíme se na Vás již 21. června!
17.06.2011 14:05 |

podobné články

Mňam, takhle si pochutnáváme na psech o slunovratu! Děsivé fotky z jatek

 
Namačkaní se třesou v klecích, přešlapují ve vlastních výkalech, jsou špinaví a i se svou zvířecí inteligencí je jim jasné, že jejich čas se naplnil. Osud psů na čínských jatkách je více než smutný. O slunovratu jsou v zemi žádanou pochoutkou.
21.06.2015 16:15 |

podobné články

S letním slunovratem souvisí i tajemné Pražské mysterium! Víte, jakým tajemstvím je opředeno?

 
Pokud jste se při včerejším slunovratu cítili zvláštně, až magicky, máte proč. Letní slunovrat je již od dob pohanů považován za jeden z nejmagičtějších dnů v roce. Slaví se různými způsoby všude po světě. Jedním ze způsobů oslavy tohoto svátku je i Pražské mysterium, které právě ve večer slunovratu lze vypozorovat. Co všechno se za tímto tajemným mysteriem skrývá?
22.06.2017 12:50 |

podobné články

Quentin Tarantino odhalil svou hvězdu na Chodníku slávy

 
V den zimního slunovratu se režisér Quentin Tarantino objevil na Chodníku slávy v Hollywoodu, aby tam odhalil dlaždici se svým jménem. Na tzv. Walk Of Fame se dostal ve dvaapadesáti letech. A podpořit ho přišel jeho dvorní herec Samuel L. Jackson, jenž má hvězdu v chodníku už řadu let.
23.12.2015 12:05 |

podobné články

Osobnosti: Quentin Tarantino (189 článků)

Oficiálně začalo astronomické léto. Čeká nás nejdelší den v roce

 
Dnes ráno v 07:04 středoevropského letního času vstoupilo Slunce do znamení Raka. Nastává letní slunovrat a začíná astronomické léto. Bude nejdelší den v roce a naopak nejkratší noc. Astronomické léto je období od letního slunovratu do podzimní rovnodennosti. Na jižní polokouli je v tuto dobu naopak astronomická zima. 
21.06.2013 08:20 |

podobné články

Je letní slunovrat. 7 věcí, které o MAGICKÉ NOCI nevíte

 
Krátce před jednou hodinou odstartuje astronomické léto. Dnes tak bude nejdelší den v roce. Příchod léta byl vždy spojen s oslavami slunovratu či Svatojánskou nocí. Přečtěte si sedm věcí, které o těchto slavnostech možná nevíte.
21.06.2014 09:45 |

podobné články

7 důvodů, proč byste si dnes rozhodně neměli nechat ujít kouzlo svatojánské noci!

 
Svatojánská noc byla odedávna pokračováním oslav letního slunovratu.
23.06.2015 21:12 |

podobné články

Vánoce politiků: Gazdíkův kapr bude žít. Heger se těší na dobrý spánek

 
Dny kolem zimního slunovratu jsou odjakživa považovány za kouzelné a magické. Takovým způsobem působí na lidi i dny vánoční, kdy se ve veskrze lidském světle nechají vidět i tací, které jako běžné lidi běžně neposuzujeme, totiž politiky. Navzdory tomu i oni tráví Vánoce naprosto stejně, jako kdokoliv jiný. S manželkami a manžely, dětmi a vnoučaty, ládují se salátem a kaprem a řízky, a bojí se zabít kapra.
24.12.2011 15:35 |

podobné články

Keltské Vánoce s Českým srdcem

 
Oslavu zimního slunovratu přichystala na neděli 22. prosince kapela České srdce v pražském Lucerna Music Baru. Tradiční vánoční koncert bude tentokrát obohacen jak personálně, tak obsahově. Čeští Kelti totiž budou křtít nový singl.
22.12.2013 10:52 |

podobné články

Zbláznil se? Slavný fotbalista nazpíval vánoční album!

 
Zatímco milovníkům fotbalu bude tohle jméno povědomé, hudebním fanouškům neřekne nic. Pětačtyřicetiletý vysloužilý fotbalista Dion Dublin se vrhl na pěveckou kariéru a nabízí vánoční album k zpříjemnění svátečních chvil. Bývalý fotbalista týmů Manchester United, Aston Villa či Celtic Glasgow vydává debutové album pár týdnů před svátky Slunovratu.
03.12.2014 14:00 |

podobné články

Dívky v Praze: Ukázaly prsa za mír!

 
Mladé ženy od pasu nahoru pomalované mírovými motivy v čele s Miss ČR 2003 Lucií Váchovou vzbudily v neděli odpoledne rozruch v centru Prahy. V den letního slunovratu tak uvítaly léto a blížící se Světový pochod za mír a nenásilí.
21.06.2009 23:50 |

podobné články

Osobnosti: Lucie Křížková Váchová (161 článků)

Perttu z Apocalyptiky: Ve Finsku není na co navázat, musíme si kulturu vymyslet

 
Člen skupiny Apocalyptica Perttu Kivilaakso poskytl ve čtvrtek Novinkám rozhovor před pražským koncertem, který byl oslavou slunovratu (ve Finsku jde o významný svátek). Mluvil o metalu i obecně o finské kultuře, která je podle něj stále pozadu.
26.06.2009 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Perttu Kivilaakso (1 článek)

Tunguzskou katastrofu má na svědomí kometa

 
Neobvykle jasné noční mraky, jaké bývají vidět kolem letního slunovratu, ale které vědci opakovaně zaznamenali po startech amerických raketoplánů, poskytly možné vysvětlení záhady tunguzské katastrofy. Před sto lety tam exploze nebeského tělesa zničila desítky miliónů stromů.
29.06.2009 06:00 |

podobné články

LETNÍ SLUNOVRAT v Stonehenge sledovaly tisíce lidí! VIDEO

 
Na tajemné britské pláni Stonehenge se sešli novodobí drujdové, pohané a obdivovatelé keltské kultury. Společně tam oslavili příchod letního slunovratu.
22.06.2011 14:50 |

podobné články

Největší záhady Česka: Tajemství slunovratu

 
Skalní hrad Sloup na Českolipsku je vskutku podivuhodnou stavbou, která vzbudí náš zájem nejen svým vzhledem, ale i dějinami. Zaujmou nás například tajemné nápisy ve sklepeních, hradní kaple je zase orientovaná podle přesných astronomických výpočtů...
01.09.2011 12:15 |

podobné články

Začátek astronomického podzimu doprovodí návrat babího léta

 
Začátek letošního astronomického podzimu doprovodí podle meteorologů po deštivých dnech návrat babího léta a podle mykologů možná ještě překvapení pro houbaře. Podzimní rovnodennost nastane v pátek 23. září v 10:04 středoevropského času, kdy Slunce vstoupí do znamení Vah. Noci se budou až do zimního slunovratu stále prodlužovat a dny naopak krátit. Letní čas Evropa opustí v neděli 30. října.
20.09.2011 12:55 |

podobné články

VELKÁ PŘEDPOVĚĎ: Kdy konečně začne sněžit a mrznout?

 
Přesně v 6.29 začala ve čtvrtek astronomická zima, Slunce totiž na své pouti po obloze dosáhlo obratníku Kozoroha a vrací se zpět k rovníku. O slunovratu je nejen nejkratší den a nejdelší noc, ale Slunce je také nejníže nad obzorem.
22.12.2011 09:00 |

podobné články