Článek

Originální věno: Cvrčci neobětují samičkám sebe, ani někoho jiného. Co jim nosí?

 
Příroda je nelítostivá, ale krásně jednoduchá. Pokud si chce sameček naklonit samičku, bude ho to něco stát. Samečci některých druhů se musí obětovat, aby se mohli spářet, jiní zase musí samičkám přinést za oběť někoho jiného. Hodně neobvyklý dárek ale nosí svým samičkám cvrčci – kvůli páření přitom nemusí zabít ani sebe ani někoho jiného. Čím si tedy nakloní samičky? 
18.10.2015 11:00 |

podobné články

Podobné články

Test redaktorky Aha!: Červi a cvrčci? Chutnají lahodně!

 
Nedělní Prague Food Fest potěšil milovníky exotického jídla. Přesněji hmyzu. Kobylky, červi a cvrčci na másle jsou nevšední zážitek. I nás zajímalo, k čemu se jejich chuť dá přirovnat.
28.05.2012 12:15 |

podobné články

Jako v hororu: Město zachvátila invaze cvrčků

 
Milióny nevítaných návštěvníků musí strpět obyvatelé amerického státu Oklahoma, který se momentálně potýká doslova s cvrččí invazí. Ta je nejvíce znát především v hlavním městě Oklahoma City, kde se místy zdá, že cvrčci jsou všudypřítomní.
06.09.2013 14:25 |

podobné články

Muž zabil snoubenku a devět jejích příbuzných: Kvůli sporu o věno!

 
Svou bývalou snoubenku a devět jejích příbuzných zastřelil muž v Pákistánu kvůli sporu o věno. Pětadvacetiletý mladík, který je nyní na útěku, přitom ze stejného důvodu už před půl rokem zabil vlastní rodiče a dva bratry, napsala dnes agentura AFP.
06.04.2015 10:40 |

podobné články

Karel a Hana Heřmánkovi se plácli přes kapsu: Syn dostal věno ve zlatě!

 
Věno je majetek, který přináší do manželství nevěsta. U Heřmánků to byl ale ženich! Karel Heřmánek ml. (26) alias doktor Radek Pokorný ze seriálové Ordinace, který před třemi měsíci pojal za manželku herečku Nikol Kouklovou (25), dostal od rodičů do nového života zlato.
23.10.2015 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Karel Heřmánek (153 článků) , Nikol Kouklová (61 článků)

Souboj nevěst zná semifinalistky! Vyhraje tým pod vedením Leové nebo Marešové?

 
Souboj nevěst již má své semifinalistky! Budoucí novomanželky měly v minulých měsících možnost přihlásit se do originální ušité jim na míru a přinést tak do manželství pohádkové věno. Adeptky měly za úkol prokázat důvtip, šikovnost a také kouzlo osobnosti, díky nímž se pro své partnery zanedlouho stanou doslova supermanželkami. Jejich výkony okem profesionálů hodnotili Vlastimil Harapes, Jaroslav Brabec, Bořek Šípek, Vlasta Horváth či plastický chirurg kliniky Esthé Ondřej Měšťák, něžné pohlaví zastoupily Kateřina Mátlová, Monika Marešová a Monika Leová.
14.02.2014 11:25 |

podobné články

Osobnosti: Vlastimil Horváth (73 článků) , Vlastimil Harapes (148 článků) , Kateřina Mátlová (89 článků) , Jaroslav Brabec (34 článků) , Bořek Šípek (254 článků) , Monika Leová (197 článků) , Ondřej Šípek (4 články)

Postřik na česnek a boj s houbomilkou česnekovou

 
Mezi zahrádkáři se těší čím dál větší oblibě pěstování česneku, který má řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Mimo jiné přináší řadě lidem i gurmánský požitek. Ovšem se vzrůstající produkci česneku dochází i k šíření škůdců, kteří ničí naší úrodu. Snad nejobávanějším škůdcem česneku je houbomilka česneková. Česnek je proslulý svými antimykotickými účinky – obsahuje látky, jež chrání před houbovitými chorobami. Často se používá jako surovina pro výrobu postřiku proti bramborové plísní či na ochranu rajčat. Ovšem předmětem dnešního článku je uchránit samotný česnek. Jestliže se chceme vyhnout chemickým postřikům, musíme zaměřit pozornost na prevenci a nepřímý boj s houbomilkou. Houbomilka česneková je moucha, jež přezimuje ve stádiu dospělých much. Samičky kladou vajíčka na rostliny a vylíhlé larvy se následně zavrtávají mezi srdíčkové listy. Takto napadané rostliny zaostávají, neprospívají, deformují se jim listy a postupně odumírají. Prevence a nepřímý boj s houbomilkou Houbomilka česneková nepatří zrovna k vyhlášeným letcům, proto je vhodné pěstovat česnek co nejdále od loňských ploch česneku. Zbytky rostlin po každé sklizni důkladně odstraníme, obzvláště pokud rostliny byly napadeny. Proti houbomilce je účinné včasné a precizní přikrytí záhonů bílou netkanou textilií. Přístup k rostlinkám zamezíme samičkám tak, když pečlivě okraje textilie zahrneme půdou. V oblastech s větším výskytem tohoto hmyzu se osvědčilo pěstování jarních odrůd česneku – ty totiž houbomilka nenapadá. Chemický postřik na česnek Insekticidní postřik bychom měli v zeleninových zahrádkách nechat jen jako poslední možnou variantu. Postřik je nutné provést preventivně, při prvním jarním oteplení – konev února či počátek března. Vhodná doba je, když po dobu čtyř dnů vyšplhají teploty kolem 10 stupňů. Postřik se má po dvou týdnech zopakovat. Schválené přípravky pro postřik česneku jsou Karate se Zeon technologií 5CS – vždy v souladu s přiloženým návodem. V okamžiku, kdy se na porostu ukážou příznaky napadení houbomilkou už je použití postřiku zbytečné. Příspěvek Postřik na česnek a boj s houbomilkou česnekovou pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
27.05.2016 03:35 |

podobné články

Ovce o život nepřijde. Žádná zvířata se zabíjet nebudou, zatrhli Karagandě

 
Fotbalisté Šachťoru Karaganda nakonec před dnešní odvetou závěrečného předkola Ligy mistrů na hřišti Celticu Glasgow ovci neobětují.
28.08.2013 17:40 |

podobné články

Bolek Polívka: Tuhle rodinu už neobětuji!

 
Za svůj život měl několik rodin, posledních 23 let ale žije se současnou manželkou Marcelou (44)! A jak Bolek Polívka (66) říká, jinou ženu už v životě nechce.
23.05.2016 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Bolek Polívka (487 článků)

Proč se kudlance vyplatí žrát partnera při sexu?

 
Být mužem v říši kudlanky nábožné je dost smutné. Za sex totiž mnozí samci tohoto druhu rovnokřídlého hmyzu zaplatí životem. Jenže podle nových zoologických výzkumů se samičkám velmi vyplatí začít žrát partnera už během kopulace. Jednak začne o to intenzivněji přirážet a pumpovat sperma do ní, ale také se tím zvyšuje počet potomků.
08.07.2016 17:05 |

podobné články

Upálil sebe i deset dcer, aby nemuseli žít v chudobě

 
Otec měsíčně vydělával zhruba 1820 korun. S těmito penězi nedokázal uživit rodinu a dát dcerám věno.
08.09.2009 17:05 |

podobné články

V Číně teď frčí cvrččí zápasy: Čtěte, o co jde!

 
K Číňanům ještě nedošlo "porno Kačky Zemanojc":http://www.extra.cz/tema/kategate, ani nevědí o "Kateřině Kristelové":http://www.extra.cz/tema/katerina-kristelova a jejím veselém facebookovém profilu, takže se nudí a vymýšlejí ptákoviny.
19.10.2013 19:25 |

podobné články

Cvrčci, kobylky, larvy, medúzy: To je jídlo budoucnosti

 
Nudle z mikrořas, tempura z naložených medúz a muffiny z hmyzu: tak by mohl vypadat jídelníček budoucnosti, možná ani ne příliš vzdálené. Mouka z hmyzu (především cvrčků a kobylek) nejrůznějších odstínů od žluté po hnědou, těstoviny z mikrořas zelenomodré barvy a sušené či naložené medúzy jsou prvními kandidáty na nové pokrmy, které jsou vydatnými zdroji proteinů.
23.02.2015 10:05 |

podobné články

Ani závratné věno jí lásku nezajistilo: Tahle slavná blondýna bude Vánoce slavit bez přítele

 
Lovci blonďatých miliardářek, pozor! Jedna je před Vánocemi k mání. Narodila se v New Yorku, žije v Beverly Hills, měří 173 centimetrů a váží dvaapadesát kilogramů. Má platinové blond vlasy, umí trochu zpívat a nepříliš dobře hrát. Ale především patří mezi dědice hotelového impéria Hilton. Je to třiatřicetiletá Paris Hilton  (33) , která se prý rozešla se svou letní láskou.
01.12.2014 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Paris Hilton (579 článků)

Jak na štěstí

 
Kdo z nás by nechtěl být šťastný? Pro každého však znamená štěstí něco jiného, pro někoho je to bohatství, pro někoho láska, pro někoho dobrá práce. Štěstí je odvíjeno od našich pocitů a je zbytečné ...
19.01.2011 06:05 |

podobné články

Jim Carrey slaví padesátiny prací, s blond hřívou je k nepoznání

 
Americký komik Jim Carrey slaví v úterý 17. ledna kulaté narozeniny. Na bujaré oslavy ale zřejmě nebude mít čas. Herec je totiž plně zaměstnán prací na novém filmu Burt Wonderstone. Kvůli němu má dlouhou blond hřívu, vousy a několik falešných tetování. Další články k tématu: Jim Carrey dal na internet zamilovaný vzkaz pro herečku Emmu Stoneovou Tučňáci jsou mazlíci, říká o své nové zvířecí komedii Jim Carrey Jim Carrey je po pěti letech sám, rozchod oznámil na Twitteru Herec Jim Carrey je dědeček, jeho dcera porodila chlapce Jim Carrey a McGregor jsou rytíři. Dostali řád za to, jak se doplňují Jim Carrey si splnil sen, ve „Zkrocené hoře 2“ líbá Ewana McGregora Jim Carrey: vztah na dálku posiluje internetovým striptýzem Jim Carrey šokoval: oblékl si plavky své přítelkyně
17.01.2012 12:50 |

podobné články

Osobnosti: Jim Carrey (178 článků) , Emma Stone (40 článků)

Červi s chilli papričkami a cvrčci na másle: na tohle láká pražská zoo

 
Den hmyzožravců se bude v sobotu v pražské zoologické zahradě slavit opravdu netradičně.
14.08.2010 10:10 |

podobné články

Gastroextrémy: červi v borůvkovém tvarohu, saranče s nudlemi a cvrčci

 
To, co je jinde ve světě pochoutka, je u nás často bráno za bizarní a odpudivé. Dvojnásob to platí, co se týče pokrmů připravených z hmyzu. I přesto mnohým zvědavost nedala a na červy a cvrčky stáli v rámci Prague food festivalu dlouhé fronty. Po hmyzu se tu doslova jen zaprášilo.
30.05.2012 08:55 |

podobné články

Číňané se fakt asi nudí: Pořádají cvrččí zápasy!

 
Čína je zemí, kde mají zvířecí zápasy tradici. Při psích a kohoutích soubojích však teče krev a podívaná je to jen pro bezcitné žaludky.
11.10.2013 11:35 |

podobné články

HMYZÍ HOSTINA: Opražte si CVRČKY S CHILLI a citrónem

 
Mlsáte u televize brambůrky nebo oříšky? Zkuste něco nového a zdravějšího! Pražení cvrčci jsou báječní. Pokud překonáte předsudky, budete příjemně překvapeni jejich chutí! Recept na cvrčky vám ukáže šéfkuchař restaurace Klub cestovatelů Pavel Hanák.
16.03.2014 14:10 |

podobné články