Článek

Ondřej Kosina: Socialista Ortega znovu prezidentem Nikaraguy

 
Dne 6. listopadu se uskutečnily všeobecné volby v Nikaraguji, ve kterých voliči kromě poslanců Národního shromáždění vybírali i nového prezidenta. Jasným favoritem byla dosavadní hlava státu, bývalý marxistický partyzán a proslulý latinskoamerický levicový veterán Daniel Ortega, který jako kandidát Sandinistické fronty národního osvobození (FSLN) získal 72,4 % hlasů. Jeho pravicového oponenta z Liberální strany Maximina Rodrigueze podpořilo pouze 15 % voličů.
24.11.2016 18:30 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Ortega (2 články)
Podobné články

Ortegův návrat: Věrný spojenec Sovětského svazu znovu upevňuje svou moc

 
Na Daniela Ortegu si dnes vzpomenou spíš pamětníci. V 80. letech byl jako vůdce Sandinistické revoluce v Nikaragui, věrný spojenec Sovětského svazu a také úhlavní nepřítel amerického prezidenta Ronalda Reagana celkem častou součástí oficiálního československého zpravodajství. S koncem komunistického režimu v Československu (a shodou okolností prakticky ve stejnou dobu v Nikaragui) se Ortega z televizních obrazovek vypařil a málokdo v tuzemsku si povšiml, že před deseti lety opět stanul v čele Nikaraguy. Nebo že se v poslední době vrací k autoritářským praktikám.
09.08.2016 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Ronald Reagan (100 článků)

Lesy ČR: Diplomat z Nikaraguy diskutoval v Hradci Králové o české plantáži teaků

 
Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád se v pondělí 18. dubna setkal v Hradci Králové s ministrem zahraničních věcí Nikaraguy Samuelem Santosem Lópezem.
21.04.2016 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Daniel López (1 článek)

Ondřej Kosina: Bude socialismus v Ekvádoru pokračovat?

 
19. února se uskutečnily parlamentní a první kolo prezidentských voleb v Ekvádoru. Současný populární levicový prezident Rafael Correa se nemohl ucházet o třetí mandát v řadě a v těchto volbách šlo o to, zdali Ekvádor bude pokračovat v socialistické politice a zůstane spojencem Venezuely, Bolívie, Kuby a Nikaraguy, nebo se politické kyvadlo otočí doprava a země se přikloní k USA.
22.02.2017 20:10 |

podobné články

Kenny Ortega natočí remake legendárního Hříšného tance

 
V září tomu budou dva roky, co svět živých opustil herec Patrick Swayze, mezi jehož nejznámější role patří Johnny z Hříšného tance. Oscarový snímek z roku 1987 ale nezůstane jedinou verzí tohoto příběhu, režisér Kenny Ortega ho chce totiž natočit znovu ve spolupráci se studiem Lionsgate.
09.08.2011 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Patrick Swayze (213 článků) , Kenny Ortega (7 článků)

WIKILEAKS: Chávez posílal kufry peněz politikům z Nikaraguy

 
Venezuela pomáhala platit volební kampaň Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN), nikaragujské vládní strany, z jejíchž řad pochází současný prezident Daniel Ortega. Vyplývá to z diplomatických depeší zveřejněných serverem WikiLeaks, píše v úterý agentura Reuters.
07.12.2010 11:20 |

podobné články

Nezničitelný Argentinec Ortega se vrací do reprezentace. Ve 36 letech

 
Šestatřicetiletý útočník Ariel Ortega se po sedmi letech vrací do argentinské fotbalové reprezentace.
28.04.2010 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Ariel Ortega (2 články)

Šestatřicetiletý Ortega se vrací do argentinské reprezentace

 
Šestatřicetiletý útočník Ariel Ortega se po sedmi letech vrací do argentinské fotbalové reprezentace
28.04.2010 11:50 |

podobné články

Osobnosti: Ariel Ortega (2 články)

Francouzské prezidentské volby: Socialista Francois Hollande poráží Sarkozyho

 
První kolo francouzských prezidentských voleb zřejmě vyhrál socialista Francois Hollande. Podle průzkumů, které zveřejnila belgická rozhlasová stanice RTBF, získal Hollande 27 procent hlasů, současný prezident Sarkozy jen o dvě procenta méně.
22.04.2012 19:46 |

podobné články

Ondřej Sokol obsadil do filmu syna, je to už zkušený divadelník

 
Pro svůj režijní debut Krásno potřeboval Ondřej Sokol chlapce, který by hrál jeho v dětském věku. Náročných konkurzů nebylo třeba, ideálního adepta na roli totiž našel Sokol doma. Přesně v tom věku má syna Adama. Další články k tématu: Sokolův film Krásno uzavře odjezd pohřebního vozu. Natáčení skončilo Krásno se mi povedlo, ví už Sokol o filmu, v němž režíruje sám sebe Tanec s mrtvou či bitka, aneb jak vidí Sokolův film Krásno komparzista Když komedie, tak v krematoriu. Hraje v ní i režisér Ondřej Sokol Fanynky mám rád, psychopatky jsou horší, říká Ondřej Sokol Jsem normálně šťastný, říká bavič roku TýTý z Partičky Ondřej Sokol Víme, kdo je váš český idol. Mezi 50 kandidáty zvítězil Ondřej Sokol
01.08.2013 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Sokol (296 článků)

Ondřej Kosina: Bulharský obrat k Rusku se nekoná

 
V neděli 26. března se konaly předčasné parlamentní volby v Bulharsku v důsledku vládní krize, která nastala po zvolení proruského generála R. Radeva prezidentem. Přestože je Bulharsko parlamentní republikou, premiér v reakci na neúspěch vládní pravicové kandidátky C. Cačevové rezignoval a požádal voliče znovu o důvěru.
30.03.2017 15:50 |

podobné články

Ondřej Kosina: Mnohonásobný obrat k Rusku?

 
Politický vývoj a volební výsledky v některých evropských státech jistě přispěly k dobré náladě v Kremlu. Když odhlédneme od dění za oceánem, kde byl zvolen prezidentem republikán Donald Trump nakloněný normalizaci vztahů s Moskvou, k orientaci na Rusko se hlásí i čerstvě zvolení prezidenti Bulharska a Moldavska. Dobré vyhlídky ohledně získání nových spojenců pro V. Putina představují i budoucí volby hlav států ve Francii, Německu a Rakousku. Staré rusofobní elity tak v roce 2017 vystřídají politici s pozitivním vztahem k ruskému medvědovi.
28.11.2016 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (3860 článků)

Ondřej Kosina: Turecko na cestě k diktatuře

 
Turecko se po nevydařeném vojenském puči z loňského léta stává stále více autoritářským státem. Odpůrci režimu spekulují o tom, že celý převrat byl zinscenovaný samotným prezidentem R. Erdoganem, aby měl záminku k likvidaci opozice a mohl upevnit svou moc. Jeho hlavním cílem je změnit politický systém z parlamentního v prezidentský se silnými pravomocemi hlavy státu.
17.02.2017 16:20 |

podobné články

Ondřej Kosina: Turecko se vrací do Asie

 
Turci těsnou většinou 51,4 % (25,2 milionů) proti 48,6 % (23,8 milionů) při 85,3 % účasti rozhodli o změně politického systému z parlamentního na prezidentský. To by samo o sobě nemuselo znamenat nic špatného – prezidentskou republikou jsou USA a mnoho dalších států na západní polokouli, nicméně v současném Turecku s prezidentem Erdoganem v čele to znamená faktický přechod od demokracie k autoritářskému režimu.
20.04.2017 08:55 |

podobné články

Ondřej Brzobohatý: Na rozvodu pracuji, další manželství nechci

 
Herec, moderátor a hudebník Ondřej Brzobohatý loni oznámil, že se rozchází s manželkou Johanou. Jejich manželství zatím oficiálně neskončilo, ale pár zařizuje všechno potřebné k rozvodu. Další články k tématu: Táta mi chybí nejvíc fyzicky, říká Ondřej Brzobohatý Ondřej Brzobohatý už nežije s manželkou, má novou známost Ondřej Brzobohatý se oženil, rodiče na svatbě chyběli
29.03.2013 00:35 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Brzobohatý (622 článků)

Ondřej Brzobohatý: S Taťánou Kuchařovou máme velmi blízký vztah

 
O vztahu muzikanta a herce Ondřeje Brzobohatého s Miss World Taťánou Kuchařovou se mluví už delší dobu a oba ho nepřímo potvrdili, když se spolu ukázali na letošním karlovarském festivalu. Ani jeden však dosud vztah nespecifikoval. Ondřej Brzobohatý ho teď popsal jako "velmi blízký". Další články k tématu: Vary přejí lásce: Šmuclerová a Hašek, ale i Kuchařová s Brzobohatým Taťána Kuchařová je velmi krásná žena, říká Ondřej Brzobohatý Jsem opět volná, říká Kuchařová. Ve hře je teď zřejmě Brzobohatý Ondřej Brzobohatý: Na rozvodu pracuji, další manželství nechci Na tomhle jevišti jsem si hrával, ale tohle je jiné, říká Brzobohatý Táta mi chybí nejvíc fyzicky, říká Ondřej Brzobohatý
19.07.2013 12:55 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Brzobohatý (622 článků) , Taťána Kuchařová (918 článků)

Ondřej Kosina: Půjdou Španělé k volbám potřetí za rok?

 
Politický pat, do kterého se Španělsko dostalo po parlamentních volbách v prosinci 2015, dosud nebyl vyřešen. Nic nezměnily ani opakované volby v červnu 2016. Pokud by šli Španělé v prosinci k urnám znovu, výsledky by byly podobné jako na počátku léta. Zdá se, že jedinou možností jak odblokovat současnou situaci, je politická dohoda. Tu by mohla umožnit nedávná rezignace nekompromisního lídra socialistů Pedra Sáncheze.
12.10.2016 13:05 |

podobné články

Ondřej Kosina: Stane se Austrálie republikou?

 
Australští republikáni letos znovu oprášili myšlenku rozchodu s britskou korunou. Naposledy se referendum o této otázce konalo v roce 1999 a tehdy zvítězili zastánci monarchie. Současný premiér Malcolm Turnbull tvrdí, že mezitím vyrostla nová generace, která má právo se k budoucímu směřování země vyslovit. Byl to právě liberál Turnbull, který usiloval o vyhlášení republiky již před sedmnácti lety.
20.12.2016 16:20 |

podobné články

Svět bude znovu HŘÍŠNĚ TANČIT! Chystá se remake kultovního filmu!

 
Film, který před lety proslavil Patricka Swayzeho, dostal režisérsky na starost známý choreograf Kenny Ortega, který se již těší, jak objeví nové všestranné hvězdy.
09.08.2011 20:30 |

podobné články

Osobnosti: Patrick Swayze (213 článků) , Kenny Ortega (7 článků)

V Nikaragui zahynuli při dopravní nehodě tři Češi

 
AKTUALIZOVÁNO. Na západním pobřeží středoamerické Nikaraguy zahynuli tři Češi, jejichž dodávka se čelně srazila s protijedoucím nákladním automobilem. Další Čech byl vážně zraněn. O středeční tragické nehodě dnes informuje nikaragujský deník La Prensa.
29.09.2011 18:45 |

podobné články