Článek

Oldřich Kužílek: Konkrétní příklady účinkují jako katalyzátor a někdy jako rozbuška

 
Už patnáct let dostává veřejná správa v naší zemi od občanů vysvědčení za to, jak je k nim otevřená nebo zavřená.
20.06.2017 08:40 |

podobné články

Podobné články

Bakalovu cenu dostal bývalý poslanec Kužílek. Byl u toho i Havel

 
Prvním laureátem ceny Bílá lilie, za kterou stojí stejnojmenná obecně prospěšná společnost podnikatele Zdeňka Bakaly, se stal bývalý poslanec Oldřich Kužílek. Jen o jeden bod za ním skončila místostarostka Černošic Daniela Göttelová, i ona si odnesla cenu. Cílem nové organizace je větší transparentnost veřejné správy a boj proti korupci. Ocenění v podobě skleněné vázy s českým křišťálem ve tvaru lilie a také šek na 200.000 korun dnes převzal Kužílek z rukou patrona ocenění - exprezidenta Václava Havla.
09.11.2011 17:05 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (4854 článků) , Daniel Havel (67 článků)

Kužílek (STAN): Neomezený růst české legislativy má povahu rakovinného bujení

 
Přední český expert na otevřenou státní správu, autor zákona o svobodném přístupu k informacím a kandidát STAN Oldřich Kužílek říká, že neomezený růst české legislativy má povahu rakovinného bujení. „Člověk už není fyzicky schopný se v zákonech orientovat,“ tvrdí Kužílek a navrhuje omezit přijímání nových zákonů formou kus za kus.
13.10.2017 10:15 |

podobné články

Ostrá slova o lidovcích a jejich touze být v každé vládě. Od kandidáta STAN, který jejich praktiky osobně poznal už za Josefa Luxe

 
ROZHOVOR Bývalý poslanec Občanské demokratické aliance Oldřich Kužílek, který v nadcházejících volbách kandiduje za Starosty a nezávislé, zažívá rozpad předvolební koalice díky lidovcům už podruhé. „Lidová strana je tradiční strana a je zvyklá být ve všech vládách. Tento instinkt je u lidovců velmi silný. Jakmile je jejich možnost být ve vládě ohrožena, jdou stranou všechny ohledy. Ale neříkám to nijak dramaticky kriticky, já tomu rozumím,“ prohlásil poradce Otevřené společnosti Oldřich Kužílek.
11.08.2017 21:10 |

podobné články

Osobnosti: Josef Lux (46 článků)

Ostrá slova o lidovcích a jejich touze být v každé vládě. Od kandidáta STAN, který jejich praktiky osobně poznal už za Čtyřkoalice

 
ROZHOVOR Bývalý poslanec Občanské demokratické aliance Oldřich Kužílek, který v nadcházejících volbách kandiduje za Starosty a nezávislé, zažívá rozpad předvolební koalice díky lidovcům už podruhé. „Lidová strana je tradiční strana a je zvyklá být ve všech vládách. Tento instinkt je u lidovců velmi silný. Jakmile je jejich možnost být ve vládě ohrožena, jdou stranou všechny ohledy. Ale neříkám to nijak dramaticky kriticky, já tomu rozumím,“ prohlásil poradce Otevřené společnosti Oldřich Kužílek.
12.08.2017 06:30 |

podobné články

Kocába by mohl na postu zmocněnce nahradit Kužílek

 
Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy, by mohl nahradit ve funkci vládního zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába, řekl v nedělním diskusním pořadu České televize poradce premiéra Roman Joch. S jeho názorem souhlasil i Kocáb.
05.09.2010 15:25 |

podobné články

Osobnosti: Michael Kocáb (666 článků)

Útok na Kliniku může podle starostky působit jako rozbuška

 
To, co někomu může připadat jako malý incident, může podle starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové (TOP 09) působit jako rozbuška v řešení extremistických tendencí. Řekla to dnes ČTK po jednání bezpečnostního grémia na radnici, které svolala kvůli útoku na autonomní centrum Klinika. Centrum, které sídlí na Žižkově, napadli v sobotu neznámí útočníci, do výlohy prý házeli světlice a dlažební kostky. Pražská policie prověřuje útok pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, obecného ohrožení a poškození cizí věci.
08.02.2016 13:15 |

podobné články

Na Kolínsku rozbuška utrhla mladíkovi ruku!

 
Pětadvacetiletého muže v Přistoupimi na Kolínsku zranila v noci na středu rozbuška, která mu vybuchla v ruce. Skončil s amputovanou rukou a dalšími zraněními v nemocnici.
09.12.2009 19:20 |

podobné články

Prima, Kraus, Brady a cenzura? Je dobré si uspořádat pojmy

 
Bylo posunutí pořadu TV Prima Show Jana Krause s Jiřím Bradym jako hostem cenzurním zásahem? S pojmy jako cenzura, svoboda tisku a slova se často hlasitě nakládá, zejména v politických sporech. Je dobré si uspořádat pojmy, píše Oldřich Kužílek na webu Hlídací pes.
08.11.2016 13:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kraus (1022 článků) , Jiří Kraus (53 článků) , Jiří Kraus (53 článků) , Jiří Brady (77 článků)

Okolo ochrany osobních údajů je zbytečný humbuk, tvrdí expert

 
Právo na získání informacemi často koliduje s ochranou osobních údajů. Odborník na veřejnou správu Oldřich Kužílek z neziskové organizace Otevřená společnost během online rozhovoru pro iHNed.cz uvedl, že hranice soukromí má být v případě, kdy jde o veřejné peníze a rozhodování, posunuta více k otevřenosti.
26.09.2011 16:20 |

podobné články

Známe skutečnou pravdu o statisícových platech na SŽDC. Přečtěte si

 
Až 826 tisíc měsíčně měl prý podle nového návrhu odměňování pobírat šéf Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Kolář. Také jeho náměstci si měli polepšit - měli brát měsíčně až 660 tisíc korun. S těmito ciframi přišel server Česká pozice. ParlamentníListy.cz ale zjistily, že vše je trošku jinak: cifry jsou nadnesené. Byly totiž vypočítány z neexistujících platů. Přesto Oldřich Kužílek ze společnosti Otevřená společnost upozornil, že platy manažerů ve státní správě jsou všeobecně neúměrně vysoké.
15.04.2013 19:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Kolář (27 článků)

Paní Nagyové ani šperky krásu nepřinesou, řekl nám znechucený Babišův poslanec

 
Etický kodex Úřadu vlády asi nezajímal bývalou šéfku Nečasova kabinetu Janu Nagyovou a ve své funkci přijímala luxusní dary, jejichž hodnotu nalezených u ní v bytě vyčíslila policie na deset milionů. Expert na státní správu Oldřich Kužílek ale přesto považuje etický kodex za mimořádně potřebný, i když nezabrání výskytu jedinců s osobní chrochtavostí. Zároveň míní, že ze služeb státu má být okamžitě propuštěn každý, kdo nosí komukoli ve státní správě luxusní dárky.
26.02.2014 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Jana Nagyová (1548 článků) , Jana Nagyová (1541 článků)

Exposlanec ztrhal Babišova muže za stopnutí klíčového zákona. Mluví o našeptávačích

 
ROZHOVOR Bývalý politik Oldřich Kužílek, kterému veřejnost vděčí za možnost získávat informace o činnosti úřadů a úředníků, kritizuje poslance, že podléhají lobbistům a přerušili projednávání zákona o povinném zveřejňování smluv státu, krajů a obcí a jejich firem na internetu. Požadavek hospodářského výboru na návrh poslance ANO Ivana Pilného, aby předlohu připravila vláda, považuje za směšný.
25.05.2014 14:36 |

podobné články

Odborník kritizuje ministerské zauzlování zákona o zveřejňování smluv

 
Nad tím, že Ministerstvo vnitra zapracováním připomínek změnilo návrh zákona o zveřejňování smluv tak, že jej jeho autoři nepoznávají, se v úterní MF Dnes pozastavuje Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím. Kužílka zaráží fakt, že s přístupem úředníků Ministerstva vnitra nic nesvedla ani jejich nadřízená náměstkyně ministra vnitra Adriana Krnáčová (ANO), která kdysi působila v organizaci Transparency International, jež má zprůhlednění státní správy v popisu práce.
19.08.2014 12:55 |

podobné články

Lacina (STAN): Jak se stalo z pojmu developer sprosté slovo

 
„Budeme se o Praze 6 radit s vámi. Ne s politickými podnikateli,“ slibuje do těchto komunálních voleb z pátého místa kandidátky Starostů a nezávislých v Praze 6 autor zákona o svobodném přístupu k informacím a poradce pro otevřenost radnic Oldřich Kužílek a naráží tím na jedno z traumat Pražanů: Sebevědomé politické reprezentace se za léta opoziční smlouvy ODS a ČSSD přenesené bohužel i na lokální úroveň zapomněly ptát na jednu klíčovou věc: Co si myslí o své obci a její budoucnosti občané.
03.09.2014 19:20 |

podobné články

Prima se nedopustila cenzury v případě pana Bradyho, soudí odborník z Hlídacího psa

 
Oldřich Kužílek je poradcem pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí. Býval divadelním režisérem, rozhlasovým moderátorem i českým a československým politikem za Občanské fórum. Z této pozice se vyjádřil k nedávné kauze kolem Show Jana Krause, kde byl hostem Jiří Brady. Skutečně jsme sledovali cenzuru v přímém přenosu, když Prima odvysílala pořad o den později, než měla?
08.11.2016 21:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kraus (1022 článků) , Jiří Brady (77 článků) , Jiří Kraus (53 článků) , Jiří Kraus (53 článků)

Lidé mohou znovu nominovat kandidáty na nejvstřícnější úřad

 
Občané mohou po roce opět zasílat své nominace do soutěže, v níž se hodnotí zejména ochota úřadů poskytovat informace. V jejím 15. ročníku bude možné nově nominovat také editory, novináře nebo vlastníky médií v kategorii svoboda projevu, oznámil ČTK Oldřich Kužílek z pořádající Otevřené společnosti. Čas na zasílání návrhů mají lidé do konce června.
10.06.2017 18:30 |

podobné články

Budou vyhlášeny nejlepší a nejhorší příklady otevřenosti úřadů

 
Nejlepší a nejhorší příklady otevřenosti státních úřadů nebo radnic vůči veřejnosti v České republice dnes budou vyhlášeny v Praze. Soutěž pořádá sdružení Otevřená společnost, letos vybírala z 83 ověřených nominací. O svém vítězi mohla kromě odborné poroty rozhodnout i veřejnost prostřednictvím webu pořadatele.
01.10.2012 07:10 |

podobné články

Informační den k výzvě Operačního programu URBACT III pro příklady dobré praxe se koná příští týden

 
Informační den k blížící se výzvě Operačního programu URBACT III pro příklady dobré praxe se uskuteční 12. 12. 2016 od 13:00 v budově Ministerstva pro místní rozvoj, Na Příkopě 3, Praha 1.
06.12.2016 12:30 |

podobné články

Senátorský klub ODS: Stavební zákon a zákon o kybernetické bezpečnosti jsou příklady nekvalitní práce současné vlády

 
Novela stavebního zákona a novela zákona o kybernetické bezpečnosti, kterými se dnes na své schůzi zabývá Senát, jsou typickými příklady nekvalitní práce současné vlády. Senátorský klub ODS považuje obě tyto novely za vadné a v současné fázi legislativního procesu v zásadě za neopravitelné.
07.06.2017 22:40 |

podobné články