Článek

ODS se druží s Moravany. Společně vysílají do Senátu historika Pernese

 
Strana Moravané chce uspět ve třech senátních obvodech a vedle regionálních témat je jejím hlavním motivem obnova zemského zřízení. V Brně kandiduje historik Jiří Pernes proti lidoveckému exhejtmanovi Stanislavu Juránkovi, další akademik Bohuslav Klíma proti senátorovi za ČSSD Janu Žaloudíkovi a v Hodoníně advokát Vítězslav Krabička proti Zdeňku Škromachovi. Pernes je přitom současně kandidátem ODS.
10.06.2016 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Klíma (14 článků) , Jan Bohuslav (58 článků)
Podobné články

Turci byli už dvakrát u Vídně, a stejně je Evropa pořád křesťanská, připomíná historik Pernes. Ustojí to prý i nyní, když si ujasní, co vlastně chce

 
ROZHOVOR Podle historika Jiřího Pernese je fakt, že Evropa Řekům stále ustupuje, jen projevem evropské slabosti, ani přílišná vstřícnost vůči uprchlíkům tady není na místě a to, že lidé brání svůj domov a svá práva, neznamená, že se vzdávají humanity či křesťanské identity. A Moravskému hnutí za větší autonomii by podle Pernese mohly pomoci podobně zaměřené aktivity v Baskicku anebo Skotsku.
18.07.2015 16:46 |

podobné články

Zaorálek vyzval Žáčka: Nesnažte se kompromitovat Pernese

 
Pavel Žáček vytahuje kompromitující informace na Jiřího Pernese, svého nástupce ve funkci ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů. Obvinil ho v pátek místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
26.02.2010 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2402 článků) , Jiří Žáček (54 článků)

Vědecká rada „Žáčkova ústavu“ se bouří proti nástupu Pernese

 
Z vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve středu odstoupili dva lidé, vojenský historik Eduard Stehlík a bývalý velvyslanec a spisovatel Jiří Gruša. Podle Stehlíka jde o reakci na jmenování Jiřího Pernese do čela ústavu.
31.03.2010 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Gruša (15 článků)

Historici a archiváři ÚSTR podpořili Pernese proti politikům

 
Na sedmdesát historiků a archivářů Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a Archivu bezpečnostních složek podpořilo nového ředitele ústavu Jiřího Pernese. Politikům vyčetli nemístný tlak na instituci.
06.04.2010 17:40 |

podobné články

Tiskovka šéfa protitotalitního ústavu Pernese se zvrhla ve spor o plagiátorství

 
Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) na své první tiskové konferenci v pondělí představil své plány, které hodlá v budoucnu v čele instituce uskutečnit. Na brífinku se ovšem znovu roznítily spory, které jeho zvolení za předsedu od počátku provázely. Protestní iniciativa NeUSTRčení žádala Pernese o vysvětlení svého údajného plagiátorství. Šéf ÚSTR ale odmítl celou věc před kamerami rozebírat.
12.04.2010 14:35 |

podobné články

Škopán se policii přiznal k vraždě historika, k soudu nedorazil

 
Městský soud v Praze dnes začal projednávat loňskou vraždu historika a jeho manželky v bytě v pražských Stodůlkách. Policistům se k činu přiznal devětadvacetiletý Dalibor Škopán, který za seniorem původně docházel kvůli svému zájmu o architekturu. Později prý chtěl historika požádat o peníze, místo toho ho ale ubodal a ukradl mu šperkovnici.
27.07.2015 11:15 |

podobné články

Brutální vražda slavného historika v Zemanově paneláku: Za ubodaní manželského páru dostal vrah 28 let

 
Za loňskou brutální vraždu historika a jeho manželky v paneláku v pražských Stodůlkách, ve kterém žil i prezident Miloš Zeman, dostal třicetiletý Dalibor Škopán výjimečný trest 28 let vězení. Rozhodl o tom pražský městský soud. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Škopán se k ubodání seniorů přiznal. Nejprve k nim docházel kvůli svému zájmu o architekturu a židovskou otázku. Později chtěl historika požádat o peníze, ale místo toho jej a jeho ženu ubodal a ukradl jim šperkovnici.
20.08.2015 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20454 článků)

Sněmovna navrhla Senátu zvolit do rady ÚSTR historika Stehlíka

 
Sněmovna navrhla Senátu, aby do rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) zvolil vojenského historika Eduarda Stehlíka. Nominantovi KDU-ČSL dnes v tajných volbách dala přednost před právničkou Jaroslavou Janderovou, kterou navrhovala ODS, a kandidátem ČSSD Janem Schneiderem. Horní komora o Stehlíkovi rozhodne nejdříve v červnu.
07.05.2014 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Stehlík (8 článků)

Ústav pro studium totalit vypsal výběrové řízení na nového ředitele

 
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve středu rozhodla o vypsání výběrového řízení na nového ředitele. Funkci prozatímně vykonává 27letý vědecký pracovník ústavu Zdeněk Hazdra, který se jí ujal v polovině května po odvolání historika Jiřího Pernese.
26.05.2010 19:45 |

podobné články

O Karlu Schwarzenbergovi: Proč není prezidentem, jak si ublížil s Kalouskem, co u nás bude se šlechtou

 
ROZHOVOR Podle renomovaného historika Jiřího Pernese není jméno Schwarzenberg spojeno jen se současnou politikou, ale i s exilem 70. a 80. let i předválečným Československem. Pernes si ale není jist, zda Karel Schwarzenberg udělal dobře, když se spojil s TOP 09 a asociálními stanovisky, jež zastává Miroslav Kalousek.
03.12.2015 07:21 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (3714 článků) , Miroslav Kalousek (6372 článků) , Karel Schwarzenberg (512 článků)

USA vysílají další speciální jednotky do Iráku a Sýrie

 
Spojené státy vysílají na pomoc Iráku speciální expediční skupinu, která má Bagdádu a Kurdům pomoci zvýšit tlak na Islámský stát a provádět samostatné operace v Sýrii. V branném výboru Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu to dnes prohlásil ministr obrany Ashton Carter.
01.12.2015 19:41 |

podobné články

Osobnosti: Carter Carter (40 článků)

Češi vysílají pomoc. Bouře, lijáky a povodně zpustošily Makedonii

 
Při řádění živlů v Makedonii zemřelo už více než 10 lidí. Humanitární pomoc do země postižené silnými bouřkami a povodněmi nyní vysílají i čeští hasiči. Česko totiž nabídlo Makedoncům osm elektrocentrál a téměř padesátku čerpadel. S řešením povodňových stavů máme bohaté zkušenosti, upozornila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.
10.08.2016 21:15 |

podobné články

ČT se pokoušela o státní převrat, účtuje s Kavčími horami Zdeněk Zbořil. A přidává vtip

 
ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Proč by se měla zabývat posunutím termínu volby generálního ředitele ČT Poslanecká sněmovna i to, jakým způsobem dává najevo smysl pro humor Petr Dvořák, vysvětluje ve svém pravidelném Rozjezdu politolog Zdeněk Zbořil. Věnuje se také debatám o českých povolebních koalicích: „Já si spolupráci ČSSD nebo ANO 2011 s Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem také neumím představit. I když vím, že oba mají silné žaludky, přece jen si toho řekli tolik, že spolu nemohou dnes zajít ani na kávu.“ Komentuje i zásadní prohlášení z mnichovské bezpečnostní konference: „Amerika first! Bude platit i na bitevním poli a ti ostatní o tom budou muset začít přemýšlet.“ K prognóze amerického historika o velmi krátkém působení Donalda Trumpa jako prezidenta USA Zbořil říká: „Výrok, hodný některé české TV, které vysílají pořad ‚Vědmy radí‘!“
20.02.2017 08:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12392 článků) , Donald Trump (3645 článků) , Bohuslav Sobotka (9472 článků) , Petr Dvořák (558 článků) , Petr Dvořák (553 článků) , Zdeněk Dvořák (28 článků)

Že je vstřícnost k migrantům evropskou hodnotou? Nesmysl. Historik a senátní kandidát připomíná, jak naši předkové hnali mohamedány od Vídně přes Balkán

 
ROZHOVOR Historik Jiří Pernes, který kandiduje v Brně do Senátu za stranu Moravané a ODS, si myslí, že hnutí ANO je dnes rušivým prvkem v politickém schématu a bude z historického hlediska jen epizodou. Pokud jde o EU, odpor k současné politice roste i v západních státech a povede to k obměně politické garnitury. Podle Jiřího Pernese Merkelová, Juncker a Hollande budou muset odejít.
11.08.2016 07:20 |

podobné články

Tisíc let štěstí je vizionářskou knihou francouzského historika Delumeaua

 
Tisíc let štěstí je kniha francouzského historika a esejisty Jeana Delumeaua. Jde spíše o popularizující dílko než o hlubokou badatelskou sondu do problémů milenarismu. Delumeau věnoval pozornost všem fantastům a vizionářům, kteří od antiky až po současnou dobu zvěstovali lidstvu návrat zlatého věku či znovuotevřenou bránu ráje.
31.01.2011 11:50 |

podobné články

Bolševický policajte, nemáš právo špinit Mašíny. Hádka poslance a historika

 
Poslanec a exčlen Věcí veřejných Stanislav Huml, který je známý kritikou činů odbojové skupiny bratrů Mašínových, nedávno na svém blogu reagoval na otevřený dopis historika Jaroslava Čvančary k této problematice a znovu činy Mašínů odsuzuje. Jaroslav Čvančara, kterého ParlamentníListy.cz oslovily spolu s historikem a dokumentaristou Martinem Vadasem, však Humlovi oponuje tím, že on jako bývalý člen SNB nemá morální právo se k věci Mašínů vyjadřovat.
21.02.2012 09:00 |

podobné články

Osobnosti: Stanislav Huml (465 článků)

Jihočeský rektor se nezúčastní jmenování profesorů. Na protest proti Zemanovi

 
Rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer na protest proti krokům prezidenta Miloše Zemana nepřijde na slavnostní jmenování profesorů. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Grubhofferovi vadí postup Zemana v případě literárního historika Martina C. Putny z Univerzity Karlovy. Prezident odmítal historika jmenovat profesorem kvůli Putnově vystupování na veřejnosti. Později Zeman se jmenováním souhlasil, ovšem nepředá Putnovi dekret osobně, ale prostřednictvím ministra školství.
25.05.2013 19:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20454 článků)

Záhadná smrt židovského historika v Zemanově paneláku: Vrah mu pustil plyn!

 
Vražda kvůli bádání v židovské historii? Podle policie může být jedním z motivů vraždy historika Jiřího Fiedlera a jeho manželky jeho práce. Sám sice nebyl židovského původu, stovkám Židů ale pomohl najít cenné informace o jejich kořenech a předcích. Vrah navíc po činu v bytě pustil plyn... Je to odkaz na koncentrační tábory, nebo snaha smazat stopy?
26.03.2014 13:45 |

podobné články

Výpověď historika Stehlíka z ÚSTR je podle soudu neplatná

 
Výpověď historika Eduarda Stehlíka z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) je podle rozhodnutí soudu neplatná. ČTK to dnes řekl mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. Stehlíka z pozice prvního náměstka odvolala současná šéfka ústavu Pavla Foglová, která loni nastoupila po Danielu Hermanovi. Rozhodnutí soudu znamená, že Stehlík je znovu zaměstnancem ústavu, který mu musí nabídnout odpovídající pracovní místo.
08.04.2014 19:55 |

podobné články