Článek

Odhaleno: Jak mění chameleoni barvu?!

 
Laickou i odbornou veřejnost schopnost chameleonů měnit ve vteřině barvu svého těla podle okolí fascinuje celá staletí. Právě na počátku jednadvacátého století byla záhada tohoto principu rychlé změny barvy kůže odhalena. Švýcarskému týmu se podařilo popsat proces přeskupování mikroskopických krystalů v buňkách kůže.
12.03.2015 19:05 |

podobné články

Podobné články

Milovníci tuningu těšte se! Vynalezli autolak, který mění barvu

 
A je to tady! Auto, které mění barvu existuje! Odborníci na materiály již přes dvacet let pracují na látce, která dokáže měnit barvu a v podstatě se chovat jako chameleon. Přísně tajený projekt zbrojařských firem se ale dostal i do komerčního vývoje a jejím výsledkem je materiál, který má prý reagovat na elektrický proud a měnit barvu. To musíte vidět!
22.12.2013 06:37 |

podobné články

O barvě „červeného koberce“ rozhodla evoluce před tisícovkami let

 
Když se lidí zeptáte, jakou barvu mají nejraději, zvítězí v této anketě zcela jistě modrá. Proč však nerolujeme před premiérami či jinými událostmi koberce modré, ale vždy mají barvu červenou? Protože barvou lidského pokolení je právě odstín krvavý. Může za to evoluce, která nás donutila tuto barvu vnímat jako barvu moci, přitažlivosti, štěstí, plodnosti, úspěchu a především jako samotnou barvu života.
17.12.2016 14:00 |

podobné články

Naši sportovci budou na olympiádě v Londýně oblečeni jako chameleoni

 
Trochu jako chameleoni se budou cítit čeští olympionici za rok v Londýně. Kolekce oblečení pro letní hry bude obsahovat moderní materiály, které při dešti změní vzhled. Mezi nejmodernějším látkami, z kterých bude kolekce vyrobena, jsou třeba i ty s bambusovými vlákny a antibakteriálními účinky.
18.05.2011 12:35 |

podobné články

Chameleoní zázrak přírody: Tenhle jazýček přináší smrt!

 
Chameleoni si svoji špatnou pověst, kterou jim vymyslili lidé, opravdu nezaslouží. Rozhodně nepřevlékají kabáty, nejsou podlí ani zákeřní, nechovají se falešně. Žijí podle zákonů přírody.
18.05.2014 06:35 |

podobné články

Dva chameleoni se kvůli samičce řádně poprali

 
Když se dvěma mužům líbí jedna žena, může dojít na pěstní souboj. A podobně to funguje i v přírodě. Kvůli samičce se v národním parku na Madagaskaru do sebe pustili dva chameleoni. Boj byl krátký a vítěz jasný.
08.05.2015 19:50 |

podobné články

Miss Válková opět změnila barvu vlasů. Jak se vám líbí zrzečka?

 
Nový kluk, nová barva. Česká Miss 2010 Jitka Válková (23) mění barvu vlasů jako chameleon barvu kůže. Jen s tím rozdílem, že u ní vždy proměnu nastartuje nová láska.
17.03.2015 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Jitka Válková (529 článků)

Světové celebrity: Takhle vypadali jako děti!

 
Zatímco někoho byste i po letech poznali ihned, jsou tací, kteří mění vzhled jako chameleoni. Co týden, to nová image. Jak ale vypadaly světové celebrity jako děti? A jak moc se změnily od dob, kdy zahodily školní aktovku a začaly pronikat do showbyznysu? Poznali byste je?
03.08.2009 05:20 |

podobné články

Nádobí, které mění samo barvu

 
Společnost Le Creuset přišla na trh s novinkou: nádobím, které samo mění barvu podle toho, jaké teplotě je vystaveno.
25.11.2009 05:45 |

podobné články

Záhada jménem Dressgate: V redakci vidíme barvu šatů každý jinak, mění se i z úhlu pohledu!

 
Před chvílí jsme vydali článek o záhadě barevných šatů, které vidí každý jinak. A dneska tím žijí všechny sociální sítě. Pak jsme ale přišli díky naší čtenářce na to, že kouzelné šaty mění svou barvu i na monitoru!
27.02.2015 20:21 |

podobné články

Před žábou, která mění tvar, blednou chameleoni závistí

 
Talent splynout se svým okolím je pro řadu živých tvorů základem přežití. Obdivujeme se chameleonům, měnícím barvy, ale co je to proti schopnosti měnit přímo svou kůži!
25.03.2015 19:26 |

podobné články

Chameleon má speciální techniku lovu: Svačina v setině!

 
Vypadají jako sympatické ještěrky, mění efektně barvy, jsou to krasavci. Jenomže ve skutečnosti jsou chameleoni samotářská a poměrně nesnášenlivá a protivná zvířata. Jedno jim upřít nelze, jsou originální a v živočišné říši nenajdou sobě podobného.
18.11.2017 05:05 |

podobné články

Vědci už znají přesnou barvu Mléčné dráhy

 
Že je Mléčná dráha, galaxie v níž se nachází naše Sluneční soustava, povětšinou bílá, astronomové vědí. Chtěli však barvu popsat přesněji, a tak srovnávali barvy hvězd z jiných galaxií. A přišli na to, že Mléčná dráha má barvu jarního sněhu hodinu před západem slunce, či hodinu po jeho východu.
12.01.2012 15:25 |

podobné články

Političtí chameleoni: Jak moc se politici změnili? A co museli obětovat?

 
A je dohráno! Naposledy se v muzikálu Cyrano! Cyrano! Cyrano! objevil v sobotu večer Martin Stropnický (57, ANO), kdy odehrál derniéru. Co teď? No, dá-li Bůh, anebo spíš Zeman, půjde do čela ministerstva obrany! A jak se změnili i ostatní politici?
13.01.2014 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1655 článků)

V Indii uctívají žábu, která neustále rychle mění barvu

 
V indickém městě Thiruvananthapuram, které je metropolí státu Kerala, uctívají nového "boha". Je jím žába měnící každou chvíli barvu. Stvoření již zkoumají přední indičtí zoologové. Žába je extrémně přísně chráněna a od doby, kdy byla objevena, se ji v její domovině pokusilo zahlédnout už několik desítek tisíc lidí.
09.06.2009 08:25 |

podobné články

Kočí mění barvu: Zůstane blondýnou?

 
Kristýna Kočí rozpoutala politické tornádo. Vše začalo ohlášením úplatku od Víta Bárty, vyloučili ji z klubu i ze strany, nato u ní doma našli štěnici a prozatím vše završila nahrávkou, na níž rozkol uvnitř VV označila za puč připravovaný s ODS. Kočí se pěkně vybarvila. V důsledku všech událostí se necítí bezpečně a schovává se mimo Prahu. Teď se začala i maskovat. Změnila barvu vlasů.
14.04.2011 16:30 |

podobné články

Osobnosti: Vít Bárta (2829 článků) , Kristýna Kočí (698 článků)

Zrz jí sluší. Maurerová změnila barvu vlasů: Podívejte se na proměnu známé herečky!

 
Říká se, že ženy mění barvu vlasů s končícím vztahem. To by u "Míšy Maurerové":http://www.extra.cz/tema/michaela-maurerova (33) mohl být důvod, proč se z ní stala zrzka. Před pár měsíci od ní totiž odešel manžel Milan Kožíšek (41), který herečce neodpustil nevěru s produkčním Ondřejem Potykou.
03.06.2013 12:15 |

podobné články

V2Cigs, e-cigarety pro ty, kterým ještě záleží na druhých!

 
Následky kouření běžných cigaret jsou nejen cítit, ale jsou viditelné i pouhým okem. Kouř a v něm přítomný dehet způsobuje fleky na zdech, zůstává v záclonách a dalších bytových textiliích, na kobercích zanechává nezaměnitelnou nevypratelnou žlutohnědou barvu. Mění časem dokonce i barvu dřevěného nábytku, který postupně tmavne.
17.09.2013 11:25 |

podobné články

Sobům vezoucím Santu se má zhasnout a zatemnit okna, radí vědec

 
Britští a norští vědci zjistili, že sobi jako jediní savci mění barvu očí podle roční sezony. Adaptují se touto evoluční zvláštností na velké rozdíly v intenzitě světla v létě a zimě, informovala agentura Reuters. Za jasných dlouhých letních dnů mají sobí oči krásnou zlatě hnědou barvu, zatímco v pochmurných zimních dnech jsou tmavě modré. V úvahu to prý mají vzít ti, kdo věrni vánoční symbolice věří, že dárky přiveze Santa Claus právě se sobím spřežením.
24.12.2013 14:32 |

podobné články

Je změna vždy k lepšímu? Celebrity, které radikálně změnily barvu vlasů

 
Říká se, že žena po rozchodu a s následným příchodem nového partnera mění střih účesu nebo barvu vlasů. Nebudeme dedukovat, zda je na tomto tvrzení něco pravdivého, ale zaměříme se na to, zda právě změna barvy vlasů jejich majitelkám dopomohla k větším půvabům. Co myslíte?
01.04.2014 21:45 |

podobné články