Článek

Nová energetická revoluce: Otázka let, generací, nebo staletí?

 
Lidstvo už v minulosti vystřídalo pěkných pár zdrojů energie – od síly zvířat a spalování dřeva až po uran a sluneční záření. Jak ale probíhaly přechody z jednoho uspořádání do druhého? Vyměnili lidé dřevo za uhlí nebo uhlí za ropu během pár let, nebo šlo o dlouhou trnitou cestu lemovanou odmítáním a neúspěchy? Naše vlastní zkušenost nasvědčuje spíše druhé možnosti.
04.05.2016 23:30 |

podobné články

Podobné články

Šéf Eonu: Energetická revoluce v Německu životnímu prostředí více škodí, než pomáhá

 
Zelená energetická revoluce „Energiewende“ má podle ředitele energetické společnosti E.On Johannese Teyssena za následek rostoucí cenu proudu, méně dodavatelů a rostoucí emise CO2. Obnovitelné zdroje brzdí výrobu energie z moderních plynových elektráren a evoluci jaderné energie - tvrdí Teyssen.
31.05.2013 16:55 |

podobné články

Lank (Úsvit): Státní energetická koncepce vypadá, jak kdyby ji sepsali lobbisté

 
Dostala se mi do rukou státní energetická koncepce. Je to dokument o 112 stránkách, který nám tak nějak ukazuje, kam by se měla energetická politika naší republiky ubírat následujících asi 30 let. S tím jde ruku v ruce i dokument s názvem Surovinová politika ČR.
30.09.2013 20:45 |

podobné články

Nové generaci se povede hůř než jejich rodičům. EU chudne, varují odborníci

 
Finanční krize způsobila dramatické změny v evropské chudobě, ukazuje nová studie. Projevují se především na jihu Evropy. Špatné zprávy však přichází pro celou mladou generaci „millennials“, tzv. Generaci Y – podle posledních výzkumů bude první generací, která našetří méně než jejich rodiče. Všichni přitom zažíváme turbulentní dekádu, varuje Světové ekonomické fórum.
17.08.2016 05:05 |

podobné články

Zahradník (ODS): Spasí Energetická unie tu Evropskou?

 
Před několika lety jsem byl na konferenci, kterou pořádala Průmyslová a obchodní komora (IHK) v Pasově a která se týkala energetiky. V plném proudu již byla německá energetická revoluce (Energiewende), spočívající v zavržení jaderné energie a k zbožštění takzvaných obnovitelných zdrojů.
02.03.2015 12:21 |

podobné články

3 nejvýznamnější revoluce v historii, o kterých jste nikdy neslyšeli

 
Čtvrteční státní svátek bude patřit výročí 17. listopadu - krom oficiálního “dne boje za svobodu a demokracii” taktéž historickému datu Sametové revoluce. Společenské změny v dějinách obecně mají podobu nejrůznějších tvarů a chutí. Zatímco ty nejznámější revoluce zřejmě znáte ještě z hodin dějepisu, tři bizarní revoluce, jež ovšem kriticky změnily podobu moderního světa, vás zřejmě překvapí.
17.11.2016 11:05 |

podobné články

Těžební limity zatím prolomeny nebudou. Pačesova komise je proti

 
Nezávislá energetická komise v čele s Václavem Pačesem nedoporučuje prolomení uhelných limitů. Nepočítá s tím prozatím ani nová státní energetická koncepce. Obyvatelům obcí, kterým hrozilo zbourání, se zatím může ulevit.
29.06.2012 22:40 |

podobné články

Vánoční tradice přežijí další staletí, možná vzniknou nové

 
Nastal štědrý večer, na který toužebně čekají především děti. Svátky provází řada zvyků, zdobí se stromeček, rozvěšuje jmelí, jí se kapr i cukroví, a také se rozdávají dárky. Vánoční zvyky, které se udržují v české kotlině desítky a někdy stovky let, mají podle etnografů šanci přežít další staletí.
24.12.2009 13:45 |

podobné články

Rotunda svatého Václava byla ztracena několik staletí. Teď ji chtějí zpřístupnit veřejnosti

 
Staletí byla rotunda sv. Václava na Malé Straně v Praze ztracena pod sutinami. Pátralo se po ní téměř 300 let. Po nedávném objevení prošla řadou archeologických výzkumů a nyní by mohla být zpřístupněna i veřejnosti. Na její záchranu jsou však potřeba finanční prostředky.
19.01.2015 16:47 |

podobné články

Prioritami novopočeného ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera budou energetická politika nebo těžba surovin

 
Prioritami nového ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera budou energetická politika, odstraňování ekologických škod a nakládání s nerostnými surovinami s maximální výnosností pro stát. Hüner to řekl novinářům při dnešním uvedení do úřadu.
13.12.2017 20:40 |

podobné články

Gajdůšková: Energetická koncepce by měla být konsensem

 
Nechceme-li ztrácet čas a finance, je žádoucí, aby Energetická koncepce byla konzultována nejen s dalšími resorty, ale vzhledem k tomu, že v energetice je investiční cyklus cca 50 let, také napříč politickým spektrem. Tak, jak tuto Koncepci předložil ministr obchodu a průmyslu Kuba, tak zde zaznělo několik falešných tonů.
31.07.2012 19:15 |

podobné články

Vladimír Franta: 72 hodiny pádu ruského cara

 
V příštím týdnu bude 100 let od Říjnové revoluce, které se říká také bolševická revoluce nebo u nás dříve spíše užívaný název Velká říjnová socialistická revoluce. K tomuto výročí připravují Literární noviny řadu článků a první, který bude mít další pokračování, právě předkládáme.
02.11.2017 13:30 |

podobné články

Babák (VV): Daň z vína bude pro celou řadu vinařství likvidační

 
Daň z tichého vína, kterou chystá vláda je dalším z opatření, jež státní kasu nijak výrazně nenaplní, ale zlikviduje národní dědictví v podobě vinic budované po staletí a zvýší nezaměstnanost. „Hrozí, že ztratíme unikátní jedinečnost, kterou po staletí budovali naši předkové“, říká Michal Babák, poslanec za Věci veřejné.
23.05.2012 18:35 |

podobné články

Osobnosti: Michal Babák (379 článků)

VIDEO: Vteřiny zkázy: Starobylý kostel neodolal zemětřesení!

 
Stačí okamžik a staletí historie se rozpadnou na prach. A to doslova. Tentokrát to odnesl staletí starý kostel, jehož majestátní věž neodolala síle zemských otřesů.
19.10.2013 15:45 |

podobné články

Policie zabavila po staletí ztracený obraz da Vinciho: Byl ve švýcarské bance

 
Po staletí byl považovaný za ztracený. Nyní byl portrét Isabelly d'Este, markýzy z Mantovy, jedné z nejvýznamnějších postav italské renesance, na žádost italských kriminalistů zabaven ve Švýcarsku. Má hodnotu přes 2,6 miliardy.
10.02.2015 15:55 |

podobné články

Anglický monument Stonehenge je "second hand" z Walesu!

 
Angličané jsou na svůj monumentální Stonehenge ležící u Wiltshire hrdí už několik staletí. Komplex menhirů ležící na jihozápadě Anglie má však ve skutečnosti kořeny ve Walesu. Tam prý stál dokonce pět staletí, než by přesunut na Salisburskou pláň. Jedná se tedy o monument z druhé ruky.
08.12.2015 16:05 |

podobné články

Paroubek: Vyčůraní Britové

 
Kdysi v 19. století někdejší britský ministerský předseda Palmerston nádherně vyjádřil filosofii britských politických elit touto větou: „Velká Británie nemá přátele, má zájmy.“ Toto vyjádření v zásadě odpovídá praxi britské politiky po staletí. Tak prováděly politiku vlády Velké Británie po staletí.
09.10.2016 06:30 |

podobné články

Neřešitelný problém, který se táhne dlouhá staletí: Jak přimět Rusa pracovat?

 
Za sovětských časů se sice plnila pětiletka pomalu za pouhý rok, s trochou nadsázky by se dalo říct, že je vlastně není jasné, kdo práci zastal. Rusko totiž už dlouhá staletí řeší otázku, jak přimět lidi pracovat. A zatím to nevypadá, že by na ni našla odpověď.
04.02.2017 14:40 |

podobné články

Unie katastrofálně selhala, budeme se z toho vzpamatovávat staletí. Evropané, kam se poděla vaše hrdost, burcuje poslankyně Lorencová

 
ROZHOVOR „Nepochybně politika z pohledu občanů většiny zemí EU selhala katastrofálním způsobem, a to na celé čáře. Hrozné ale je, že to bude mít nedozírné důsledky pro Evropu na celá staletí. To, čeho jsme svědky, je nesmírně zákeřné,“ konstatuje v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz poslankyně Jana Lorencová (ANO). „Vysoké procento z tzv. migrantů je označeno jako nepřizpůsobiví. Jsou mezi nimi v drtivé většině mladí svalnatí muži a tisíce jich nikde a nijak nebyly identifikovány, ale jsou tady a dožadují se svých práv. Jakých, to asi vědí jen oni sami. Překvapivě dobře oblečení ve značkových oděvech, vybavení technikou, kterou ještě mnozí z nás neovládají,“ dodala.
24.02.2017 11:10 |

podobné články

ČEZ rozhodne o Temelínu nejdříve o rok později

 
Energetická společnost ČEZ rozhodne o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín nejdříve o rok později. Původně to chtěla učinit letos na podzim. Firma chce vynést konečné rozhodnutí teprve poté, co bude schválena Státní energetická koncepce a vyřešena případná fixace cen z nových jaderných bloků, řekl v rozhovoru pro dnešní vydání týdeníku Euro ředitel divize strategie ČEZ Pavel Cyrani. 
22.07.2013 11:50 |

podobné články