Článek

Nobelova cena pro Světlanu Alexijevičovou: Zaznamenávat jen rozhovory není málo

 
Nejvýznamnější literární ocenění - Nobelovu cenu za literaturu - získala dnes běloruská disidentka Světlana Alexijevičová. Volba je to odvážná i žánrově, je to vlastně Nobelova cena za publicistiku. Mnoho literárních porot přitom stále ještě jako velkou literaturu chápe pouze beletrii či poezii. Jedno ze zásadních děl Alexijevičové, Doba z druhé ruky, vyšlo letos v českém překladu Pavly Boškové a nakladatel Vladimír Pistorius by rád vydal česky i její další dílo Zinkoví hoši – rozhovory o válce v Afghánistánu.
08.10.2015 22:31 |

podobné články

Podobné články

Sedláčková (SNK-ED): Nobelova cena za mír pro Evropskou unii – 2 roky poté

 
V prosinci roku 2012 tři představitelé členských zemí EU převzali v Oslu Nobelovu cenu za mír. Nobelova cena za mír byla EU udělena za “šedesát let práce v oblasti prosazování míru, spolupráce a budování demokracie a za podporu lidských práv.
23.04.2014 18:30 |

podobné články

Češi získali "Nobelovu cenu": Zkoumali, jestli je nebezpečné vlastnit kočku

 
Nobelova cena je pro všechny vědce světa to nejvyšší uznání, málokdo ale ví, že existuje ještě její »nevlastní sestra«, cena Ig Nobelova. Jde o ocenění, které to prestižní paroduje, laureáti jsou na něj i tak nesmírně hrdí. Letos náročnou porotu svou prací zaujali i čeští vědátoři a to dokonce dvakrát.
21.09.2014 06:50 |

podobné články

Nálepková: Co se jí proboha stalo s kůží? Hazarduje s rakovinou!

 
Zpěvačku a herečku Světlanu Nálepkovou (49) jsme zastihli v davu mnoha hostů na oslavě šedesátin zpěvačky Jitky Zelenkové. Pro Světlanu byl tento večírek evidentně téměř za trest. Její spálená červená záda byla v natolik pochroumaném stavu, že se jí nikdo nesměl ani dotknout!
11.06.2010 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Světlana Nálepková (190 článků) , Jitka Zelenková (159 článků)

Zárubová končí ve zprávách, čeká na nový pořad... Hřbitov televizních moderátorů - Světlano, také oni čekali. Marně!

 
Hned poté, co televize Prima oznámila, že stahuje Světlanu Zárubovou Witowskou (37) z pozice moderátorky 1. zpráv a nahradí ji mladičkou Sandrou Parmovou, vytasila se redakce zpravodajství Primy s tvrzením, že o úplný vyhazov se nejedná. Prý pro Světlanu hledá jiný formát.
02.12.2010 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Světlana Witowská (85 článků) , Sandra Parmová (113 článků)

Potrat Světlanu zlomil: Chce opustit Lumíra a celou ULICI!

 
Tak to vypadá, že nás scénáristé nekonečného seriálu Ulice pomalu připravují na to, že z děje zmizí jedna z nejpopulárnějších postav. Světlanu podle všeho zlomil už druhý potrat.
01.10.2014 10:55 |

podobné články

Zaorálek: Úsměšek Václava Klause nechápu

 
Mír není nepřítomnost války. Mír je důsledek úsilí a práce. To se v naší zemi obtížně chápe. Mírové hnutí se v době budování socialismu pořádně zdiskreditovalo. Nobelova cena za mír – to u nás také vyvolává úsměvy. Dokonce i prezident se ušklíbne: „Cena za mír pro EU? To je snad legrace.“
13.10.2012 11:55 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (8312 článků)

"Rozhovory před popravou" končí. Číňané přijdou o oblíbený pořad

 
Čínská televizní show "Rozhovory před popravou" končí. Pět let se pravidelně objevovaly na obrazovkách v Číně rozhovory s odsouzenými k smrti jen pár hodin před vykonáním trestu.
26.03.2012 09:20 |

podobné články

Žádné bilanční rozhovory pro MF Dnes a LN, rozhodl se Zeman

 
Prezident Miloš Zeman nebude dávat bilanční rozhovory Mladé frontě Dnes (MfD) a Lidovým novinám (LN). Uvedl to v pořadu Partie televize Prima Family, ale důvod neřekl. Prohlásil, že jinak neodmítne nabídku veřejných sdělovacích prostředků na rozhovory, jejichž prostřednictvím by skládal občanům účty ze své činnosti, uvedl. S MfD měl neshody už jako premiér, oba listy kritizoval také v době předvolební prezidentské kampaně.
10.03.2013 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (15578 článků)

Mubarak mává mírovou ratolestí, nabízí opozici rozhovory

 
"Prezident Husní Mubarak mě pověřil, abych okamžitě zahájil rozhovory s opozicí," oznámil v televizním projevu viceprezident Omar Sulejman. "Rozhovory se mají týkat ústavních a jiných změn," cituje AFP viceprezidenta.
31.01.2011 22:10 |

podobné články

Český duchovní Halík získal tzv. Nobelovku za náboženství. Obdrží 36 milionů korun

 
Tomáš Halík, duchovní a také filozof, převzal velmi exkluzivní ocenění, které se každým rokem uděluje na londýnské půdě. Cena bývá právem označována jako Nobelova cena za náboženství a jejím smyslem je vzdát hold osobnostem za výjimečný přínos v oblasti duchovního rozměru života. Podle dostupných informací na webu nadace, která cenu uděluje, je součástí také nemalá finanční odměna, v přepočtu 36 milionů korun. 
13.03.2014 13:40 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Halík (345 článků)

100. výročí úmrtí první nositelky Nobelovy ceny: V Praze má výstavu!

 
  První žena, která dokázala ukázat mužům, že Nobelova cena není jen pro ně. Bertha von Suttner, krásná a nadějná žena, která se celý život snažila prosazovat mír a pomáhat potřebným, získala v roce 1905 cenu za mír. 1. světové válce však nezabránila a zemřela pouhý týden před jejím začátkem.
15.06.2014 10:30 |

podobné články

Konečně fotka bez retuše: Takhle doopravdy vypadá Kristelová v plavkách

 
Džíny číslo 26 a a váha pod 55 kilo. Není to sice Nobelova cena, ale cesta k tomu taky není jednoduchá a výsledek nebyl zadarmo. Dobře to ví Kateřina Kristelová  (35) , která kvůli své vysněné váze nejí už měsíce nic, co obsahuje mouku, už vůbec sladkosti, aby vypadala skvěle.
28.05.2015 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Kateřina Kristelová (556 článků)

Filip (KSČM): Nobelova cena zavazuje

 
Být nositelem Nobelovy ceny míru zavazuje. To není jen slavnostní akt v Oslo, na němž se převezme šek a diplom. Nositelé Nobelovy ceny míru zejména po převzetí svého ocenění dál bojovali za mír a všemi způsoby se snažili zabránit jakémukoli válečnému požáru.
18.07.2014 17:35 |

podobné články

Špidla: Nobelova cena míru pro EU, příležitost pro budoucnost

 
Evropská unie vytvořila svým jedinečným konceptem sdílené suverenity politické uspořádání, které zajišťuje kontinentu mír a nejen to – model by se měl stát vzorem pro budoucí uspořádání v globálním měřítku.
23.10.2012 13:55 |

podobné články

Nobelova cena pro Jacksona? Tisíce lidí jsou pro

 
I přes nekončící seznam podpisů fanoušků má nedávno zesnulý popový král nulovou šanci Nobelovu cenu získat.
04.08.2009 20:50 |

podobné články

Nobelova cena míru pro zachránce dětí? Možná konečně…

 
Sira Nicholase Wintona, zachránce stovek dětí za druhé světové války, navrhl Sobotka na Nobelovu cenu za mír.
24.01.2011 15:25 |

podobné články

Osobnosti: Nicholas Winton (105 článků)

Prezident Klaus: Nobelova cena za mír pro EU? To je snad legrace

 
Prezident Václav Klaus považuje páteční zprávu norské televize NKR o tom, že Nobelovu cenu za mír obdrží letos Evropská unie, za vtip. Informace, původně odvolávající se na důvěryhodné zdroje, je již nicméně oficiálně potvrzená.
12.10.2012 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (8312 článků)

Nobelova cena pro Wintona: Do petice se zapojila Národní knihovna i režisér Mináč

 
V bezprostřední blízkosti hrdinských skutků sira Nicholase Wintona, zachránce stovek československých zejména židovských dětí, byli ve středu večer účastníci besedy s režisérem Matějem Mináčem. Ta se uskutečnila v Národní knihovně v Praze. Filmař odkrývá příběh „českého Schindlera“ divákům už přes 15 let. Setkání se uskutečnilo kvůli podpoře petice za Wintonovu opětovnou nominaci na Nobelovu cenu míru.
28.02.2013 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Nicholas Winton (105 článků) , Matěj Mináč (5 článků)

Sto roků nářku a slz pro magický realismus: Zemřel spisovatel Gabriel García Márquez (†87)!

 
Jeden z nejslavnějších latinskoamerických "spisovatelů":http://www.extra.cz/tema/spisovatel a vypravěčů bizarních historek, který bývá řazen k vrcholným představitelům takzvaného magického realismu a za své dílo obdržel v roce 1982 "Nobelovu cenu":http://www.extra.cz/tema/nobelova-cena za literaturu, zemřel ve věku 87 let ve svém mexickém domě.
18.04.2014 10:35 |

podobné články