Článek

Na pokroku v léčbě se podíleli i Češi

 
Čeští vědci mají na svém kontě mnoho objevů. Jsou jimi mimo jiné zásluhy na pokroku v léčbě potíží s klouby. Podařilo se jim totiž zkombinovat tradiční kloubní výživu s účinky enzymů. Proč má objev takový význam?
18.05.2016 10:10 |

podobné články

Podobné články

Žena stoletého Vávry: Pořád se ptá, zda ho miluju

 
V roce 1911 založil Jaroslav Hašek Stranu mírného pokroku v mezích zákona, v Těšíně začaly jezdit první elektrické tramvaje a Jan Kašpar poprvé uskutečnil dálkový let v Čechách z Pardubic do Velké Chuchle. Jak je vidět, rozebíhalo se století technického pokroku. Do toho všeho se v tomto roce, přesně 28. února v pět hodin ráno v Hradci Králové, narodil budoucí režisér Otakar Vávra (100).
27.02.2011 18:20 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Hašek (86 článků) , Otakar Vávra (95 článků) , Jan Kašpar (36 článků) , Jan Kašpar (36 článků) , Jaroslav Hašek (86 článků)

Nedokážeme si přiznat, že jsme se podíleli na zločinném režimu. Žijeme v době drbů a polopravd, říká o Česku zkušený novinář

 
25 LET OD LISTOPADU '89 Podle mediálního analytika, novináře a někdejšího emigranta Karla Hvížďaly si Češi stále ještě nezvykli na to, že žijí ve svobodě. „Přiznat si, že jsem se já či mí předkové podíleli na režimu, který byl minimálně ve dvou periodách zločinný, je velmi těžké. Vždyť ani Německo se úplně dodnes nevypořádalo se svou zločinnou minulostí, a to tam nacismus vládl jen 12 let," shrnuje Hvížďala pro ParlamentníListy.cz svůj pohled na našich 25 let od sametové revoluce.
22.09.2014 07:36 |

podobné články

Nová naděje v léčbě rakoviny? Českým vědcům patentovali možný lék se zlatem

 
Olomoučtí vědci získali dva národní patenty na sloučeniny s obsahem zlata, které mají výrazné protizánětlivé i protinádorové účinky. Odborníci vidí v budoucnu jejich využití například v kombinaci s radioterapií nebo při následné léčbě. Na výzkumu se podíleli vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů, informovali zástupci univerzity. Loni získali olomoučtí chemici evropský patent na nové látky s protinádorovým účinkem na bázi platiny.
02.02.2016 15:10 |

podobné články

Kriminalisté zadrželi pachatele pokusu vraždy starší ženy

 
Kriminalisté Služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Středočeského kraje v pondělí 24. února 2014 zadrželi pětici mužů z Mostecka, Lounska a Rakovnicka, kteří se na tomto trestném činu společně podíleli. Na zadržení pětice mužů ve věku šestadvaceti až šestačtyřiceti let se podíleli jak kriminalisté, tak i zásahová jednotka Středočeského a Ústeckého kraje.
01.03.2014 11:55 |

podobné články

Prezident Porošenko: Nejsme žádní fašisté. Banderovci prý bojovali proti Hitlerovi jako jedni z prvních

 
Ukrajinský prezident Petro Porošenko 9. května připomněl, že se i ukrajinští vojáci podíleli na porážce nacistů. Není to prý tak, že Ukrajinská povstalecká armáda působila toliko ve prospěch nacistů, jak dnes naznačují Rusové. Ukrajinští vojáci se podle Porošenka podíleli např. na porážce nacistů v Africe. Analytik Tomáš Haas k tomu na sociální síti Facebook poznamenává, že Ukrajinci porazili Hitlera v Africe.
10.05.2015 20:20 |

podobné články

Osobnosti: Petro Porošenko (125 článků)

Plyšový pes Sam vypuštěný do vesmíru se ztratil. Nálezce získá noc v luxusním hotelu

 
Školní projekt, na kterém se podíleli školáci z Velké Británie, má nejasný konec. Plyšovou hračku vypustili před pár dny do vesmíru, po dopadu na Zemi ale zmizela neznámo kam. O její nalezení usiluje nejen základní škola, ale i vědci, kteří se na projektu podíleli a získali tak spoustu unikátních leteckých záběrů. Všichni zúčastnění doufají, že se poctiví nálezce přihlásí. Za nalezení je totiž vypsaná odměna, která zahrnuje bezplatný pobyt v místním luxusním hotelu.
09.04.2016 00:50 |

podobné články

VoZP ČR – pojišťovna pokroku a nových technologií

 
Vojenská zdravotní pojišťovna ČR opět drží krok s vývojem nových technologií v medicíně a nezdráhá se okamžitě jednat ve chvíli, kdy se na trhu objeví nový, účinnější a samozřejmě ověřený lék, medicínský postup, nebo možnost poskytnout pacientovi nový komfort při léčbě, s minimálními vedlejšími účinky a lepší perspektivou jeho zapojení do normálního života.
30.04.2014 11:30 |

podobné články

Čeští vědci zjistili, že cesta k léčbě rakoviny vede přes Čínskou medicínu

 
Čeští vědci otevřeli nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění. V mezinárodním odborném časopisu Apoptosis informovali o tom, že alkaloid z hlavotisu peckovitého, jehličnanu původem z Japonska, který se používá v tradiční čínské medicíně k léčbě nádorů, posiluje účinky proteinu TRAIL. Ten dokáže způsobit smrt rakovinné buňky. Některé nádorové buňky ale jsou vůči TRAILu odolné, nebo dokonce TRAIL u nich vyvolává další dělení a tvorbu dalších národů.
09.05.2013 19:15 |

podobné články

Čeští vědci pomohli odhalit, jak lithium pomáhá pacientům s bipolární poruchou

 
Čeští vědci se podíleli na objevu, který by mohl usnadnit léčbu bipolární poruchy, která bývá laicky nazývána maniodepresivní psychózou. Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) se zapojili do studie, která potvrdila genetickou souvislost reakce na lithium, které se užívá při léčbě. Výsledky prezentoval odborný časopis The Lancet a v úterý o nich informoval mluvčí ústavu Jan Červenka.
23.02.2016 13:35 |

podobné články

NHL: Češi zařídili výhru Floridy, nejvíc zářil gólman Vokoun

 
Na drtivé výhře Panterů 7:1 na půdě Islanders se dvěma body podíleli Řepík a Michael Frolík, vstřelenou branku si pak připsali také Dvořák s Krepsem.
15.12.2009 07:45 |

podobné články

Osobnosti: Michael Frolík (157 článků)

KHL: Češi přispěli k výhře Chabarovsku

 
Čeští hokejisté Petr Vrána A Jakub Petružálek se dvěma asistencemi podíleli na vítězství Chabarovsku na ledě Novosibirsku v poměru 5:3.
15.09.2011 20:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Vrána (18 článků) , Jakub Petružálek (57 článků)

Philadelphia zjistila, že BEZ JÁGRA TO NEJDE. FLYERS PADLI V NEW JERSEY

 
Góly Jaromíra Jágra by potřebovala Philadelphia v přípravném utkání s New Jersey. Český útočník ale tentokrát nenastoupil bylo to vidět. Flyers prohráli s Devils, na jejichž vítězství se podíleli významnou měrou Češi Petr Sýkora a Patrik Eliáš.
02.10.2011 08:55 |

podobné články

Osobnosti: Jaromír Jágr (2230 článků) , Patrik Eliáš (245 článků) , Petr Sýkora (96 článků) , Petr Sýkora (96 článků) , Patrik Sýkora (19 článků)

V Sundance získal cenu film, na němž se podíleli Češi

 
Cenu za režii v kategorii mezinárodních dokumentů na Sundance získal snímek, který vznikl za přispění českého projektu DOK.Incubator a českých společností, oznámil Jiří Sedlák z agentury Arts Marketing.
27.01.2013 15:35 |

podobné články

V Chile otevřeli největší observatoř světa. Dohlédne hluboko do vesmíru

 
V chilské poušti Atacama byla dnes oficiálně otevřena největší a nejdražší astronomická observatoř světa ALMA za 1,5 miliardy dolarů. Na jejím vývoji se podíleli i Češi. Už předtím ALMA byla částečně v provozu. A osvědčila se. Překonává i Hubbleův teleskop.
13.03.2013 22:20 |

podobné články

V ateistickém Česku roste zájem o Bibli: Jsou za tím Velikonoce, nebo nový papež?

 
Co mají společného kardinál Vlk, herečka Naďa Konvalinková nebo moderátor Marek Eben? Všichni se podíleli na nahrávkách duchovních a náboženských audioknih. I když jsou Češi označováni za ateistický národ, jejich zájem o audioknihy s biblickou tématikou dlouhodobě roste.
28.03.2013 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Naďa Konvalinková (116 článků) , Marek Eben (301 článků)

V ateistickém Česku roste zájem o Bibli: Jsou za tím Velikonoce, nebo nový papež?

 
Co mají společného kardinál Vlk, herečka Naďa Konvalinková nebo moderátor Marek Eben? Všichni se podíleli na nahrávkách duchovních a náboženských audioknih. I když jsou Češi označováni za ateistický národ, jejich zájem o audioknihy s biblickou tématikou dlouhodobě roste.
30.03.2013 11:08 |

podobné články

Osobnosti: Naďa Konvalinková (116 článků) , Marek Eben (301 článků)

Arnika: Jak se bránit toxickému znečištění informují Češi v Kazachstánu

 
Sesbírali v Kazachstánu přes sto kilogramů vzorků, podíleli se na jejich analýzách, teď jedou s výsledky seznámit místní veřejnost i úřady.
22.07.2014 21:40 |

podobné články

Zeman se u oběda zasnil s Číňany. Nad letadly a vlaky mezi kontinenty

 
Prezident Miloš Zeman by si přál, aby se Češi podíleli na čínském snu. Vybudování takzvané hedvábné stezky do Evropy. Řekl to na sobotním obědě v Šanghaji se zástupci firmy CEFC, která v Česku kupuje několik firem.
05.09.2015 13:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (16425 článků)

Češi v Dallasu zářili, Plekancův gól Montrealu nestačil

 
České duo Jiří Hudler a Radek Faksa ovládlo zápas Dallasu proti Los Angeles, z šesti gólů se podíleli rovnou na pěti a hráli tak klíčovou roli ve výhře 6:4. Pro Hudlera to byl první gól v sezoně, připsal si i nahrávku a Faksa poprvé nasbíral tři body za utkání. Skóroval i Tomáš Plekanec, jeho gól však Montreal od prohry 1:4 s Washingtonem nezachránil.
10.01.2017 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Plekanec (269 článků) , Jiří Hudler (254 článků) , Radek Faksa (10 článků)