Článek

Ministři představí nový zákon o whistleblowingu

 
V pondělí 25. dubna ministr financí Andrej Babiš, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a Ondřej Závodský představí Návrh zákona o ochraně oznamovatelů trestných činů před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele.
24.04.2016 19:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (11997 článků) , Robert Pelikán (391 článků)
Podobné články

Nový zákon ochrání oznamovatele trestných činů před šikanou ze strany zaměstnavatele

 
První místopředseda vlády pro ekonomiku Andrej Babiš společně s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem a právníkem Ondřejem Závodským dnes představili Návrh zákona o ochraně oznamovatelů trestných činů před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele (tzv. zákon o whistleblowingu).
25.04.2016 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (11997 článků)

Odměny pro ty, kteří oznámí rozkrádání státu, zřejmě nebudou

 
Zákon o whistleblowingu, tedy o upozornění nejen na korupci, prý není potřeba. Tvrdí to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Z přípravy zákona tak nakonec vypadla peněžní motivace. Vládní protikorupční sekce, která nové paragrafy píše, slibuje už jen lepší ochranu před postihy od zaměstnavatele.
22.04.2012 18:45 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (1812 článků) , Jiří Pospíšil (1812 článků)

Drobil: Pro zákon o korupci v práci ruku zvednu, ale obávám se ho

 
Vláda má ve středu na programu jednání o těch, kteří se nezaleknou oznámit trestný čin svého zaměstnavatele. Nově by tak své pracovníky nemohli propustit, snížit jim odměny či je jinak šikanovat. Úprava zákona o whistleblowingu má mimo zabezpečení ochrany lidem v práci také změnit pohled veřejnosti.
13.06.2012 09:15 |

podobné články

Vláda: Je nutné chránit lidi, kteří udají svého zaměstnavatele

 
Vláda je pro poskytnutí vyšší právní ochrany lidem, kteří oznámí trestný čin svého zaměstnavatele. Kabinet dnes podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) souhlasil se záměrem novelizovat antidiskriminační zákon tak, aby upravoval otázky takzvaného whistleblowingu.
21.11.2012 15:15 |

podobné články

Osobnosti: Karolína Peake (1607 článků)

Stát zatím nezaručí větší ochranu pro whistleblowery

 
Stát zatím nebude více chránit člověka, který upozorní na podivné praktiky na svém pracovišti. Senát totiž vrátil k přepracování zákon o whistleblowingu, jenž připravil Libor Michálek se skupinou senátorů.
22.08.2013 21:45 |

podobné články

Peake: Oznamovatelé korupce mají být chráněni

 
Kabinet Petra Nečase schválil věcný záměr legislativního řešení whistleblowingu a ochrany oznamovatelů trestněprávního jednání na pracovišti. Zároveň se má zabránit zneužívání tohoto institutu.
21.11.2012 14:58 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9257 článků)

Transparency International: Sojka nebo udavač? Co zaznělo na akci #Zapískej ve Světozoru

 
Na akci ke kampani #Zapískej jsme se 21. 10. sešli v Kině Světozor na promítání filmu Serpico. Celá událost se nesla v tématu whistleblowingu – poděkování partnerům naší kampaně a vysvětlení cíle kampaně, filmová klasika v podání Al Pacina jako policisty a whistleblowera Franka Serpica a na závěr panelová debata s Pavlem Nechalou (spolupracovník Transparency International Slovensko), Daliborem Fadrným (Úřad vlády ČR) a Petrem Leyerem (Právní poradna TI).
29.10.2015 17:21 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (430 článků)

Dienstbier jde proti Babišovi. Chce zastavit jeho návrh na ochranu informátorů

 
Předlohu ministra financí Andreje Babiše (ANO) o ochraně oznamovatelů trestných činů před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele projedná v pondělí vláda. Podle předběžného stanoviska, které kabinetu dává ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD), by se k normě měla postavit záporně. Oba politici se už dříve dostali kvůli úpravám takzvaného whistleblowingu do sporu.
28.05.2016 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (11997 článků)

Japonský zákon o vojenských misích v zahraničí provokuje Čínu k silným výrokům

 
Čínské představitele do určité míry zaskočil nový bezpečnostní zákon, který schválil japonský parlament. Možnost nasazení japonské armády v zahraničí, kterou nový zákon otevřel, kritizují a hovoří o tom, že Japonsko ohrožuje celý region. Bouřlivé reakce čínských politiků jenom ukazují, že nový japonský zákon zcela mění postavení této východoasijské země na mezinárodní scéně. 
19.09.2015 20:20 |

podobné články

Ministři školství a obrany představí výuku k obraně státu

 
Žáci mají od září v osnovách přípravu na obranu státu, ministři školství a obrany dnes na společné tiskové konferenci představí, co taková výuka obnáší. Děti by se měly dozvědět o fungování obrany země a řešení krizových situací, při nichž je třeba nasazení armády. Tato oblast se nevyučuje coby samostatný předmět, ale prolíná se do jiných předmětů.
11.11.2013 06:21 |

podobné články

Ministři ČSSD představí výsledky kontrol na svých ministerstvech

 
Sociálnědemokratičtí ministři dnes v Lidovém domě představí výsledky hloubkových kontrol na svých ministerstvech. Předpokládá se, že upozorní především na některé zakázky z dob svých předchůdců. ČSSD stojí v čele ministerstev práce, školství, zdravotnictví, průmyslu, vnitra, zahraničí a lidských práv.
11.07.2014 06:15 |

podobné články

Ministři se chopili vlády a vyhazují. Největší čistka čeká rezort průmyslu

 
Sotva nastoupili do úřadů, už je čistí. Ministři nové vlády rozdali první výpovědi, jež mířily především k politickým náměstkům. Na rozdíl od odborných náměstků totiž nespadají pod služební zákon, a je tak snazší se s nimi rozloučit. Konec odborníků chtějí zatím ministři financí, vnitra a průmyslu. Jejich výpovědi ale bude muset projednat vláda.
17.12.2017 16:10 |

podobné články

Senát schválil nový zákon, který má pomoci lákat fondy do ČR

 
Senát schválil nový zákon o investičních společnostech a investičních fondech, který má do Česka přilákat investiční společnosti. Zákon předložila vláda a má vytvořit systém podmínek, které by zatraktivnily české právní prostředí pro podnikání tuzemských i zahraničních fondů. Nyní ho dostane k podpisu prezident republiky. Pro zákon hlasovalo 45 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo.
03.07.2013 14:10 |

podobné články

SÚJB: Nový atomový zákon vyšel ve Sbírce

 
Nový atomový zákon vyšel ve Sbírce zákonů. Zákon má číslo 263/2016 a částka Sbírky zákonů č. 102 s ním byla rozeslána 10. srpna 2016. Částka současně obsahuje zákon č. 264/2016 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím atomového zákona. Zveřejněním ve Sbírce oba zákony nabyly platnosti. Účinné budou od 1. 1. 2017.
11.08.2016 14:55 |

podobné články

Ministerstvo financí: Úvěry poskytované obcemi a nový zákon o spotřebitelském úvěru

 
Dne 1. 12. 2016 nabyl účinnosti nový zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru (dále jen „zákon“). Zákon mj. do českého práva přejímá evropskou úpravu hypotečních úvěrů, které do 30. 11. 2016 neměly žádnou speciální právní úpravu.
16.04.2017 21:00 |

podobné články

Dva klíčové zákony představí Sobotka a spol. nejpozději v červnu

 
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) představí nový zákon o zadávání veřejných zakázek nejpozději do letošního června. V podobném termínu se do vlády dostane i zákon o liniových stavbách z dílny ministerstva dopravy. Jde o jedny z klíčových legislativních norem, které avizovala současná vláda.
04.03.2014 13:45 |

podobné články

Babiš dnes představí zákon o hazardu, očekává se zpřísnění

 
Ministerstvo financí na dnešní celodenní konferenci představí nový zákon o hazardních hrách. Odborná veřejnost očekává, že výrazně zpřísní podmínky pro provoz hracích automatů, naopak legalizace by se měl dočkat internetový hazard.
09.10.2014 06:35 |

podobné články

Vláda se vrátí k jednání o zákonu o provozování sázkových her

 
Na dnešním jednání vlády by měli ministři za Věci veřejné podat demisi, kabinet by měli opustit k 1. květnu. Vláda dnes projedná zákon o provozování sázkových her, který by měl umožnit vstup zahraničních vlastníků do všech druhů sázkových her. Nový zákon ale požaduje, aby provozovatel měl sídlo a kamennou pobočku pro registraci hráčů v České republice. Kabinet už dvakrát jednání o zákonu přerušil, protože čekal na odborná stanoviska, zda zákon ladí s evropským právem.
04.04.2012 07:30 |

podobné články

Vyhazování nepohodlných? Babiš chce měnit služební zákon, ministři si mají vodit vlastní lidi

 
Vláda v demisi zkouší změkčit služební zákon tak, aby bylo snazší odvolávat vysoké státní úředníky. Ministři tvrdí, že úřady mohou těžko řídit, když si nemohou přivést nejbližší spolupracovníky. Podle kritiků to jde ale proti smyslu legislativy, kterou přijala koaliční vláda ANO, ČSSD a KDU-ČSL právě proto, aby se stabilizovala státní správa a aby se po nástupu nové vlády zabránilo čistkám. Novelu zákona o státní službě kritizovala opozice i některá ministerstva už v připomínkovém řízení, na parametrech se ve středu nedohodla ani vláda.
23.02.2018 07:35 |

podobné články