Článek

Ministr Brabec: Průměrná obec, v níž její obyvatelé používají k vytápění tuhá paliva, vyprodukuje srovnatelné množství dioxinů jako jedna velká spalovna

 
Vláda tento týden schválila novelu zákona o ochraně ovzduší a podpořila kontroly provozu kotlů přímo v domácnostech.
15.12.2015 14:21 |

podobné články

Podobné články

Ministerstvo životního prostředí: Nechte si udělat technickou kontrolu svého kotle na pevná paliva. Servisního technika najdete snadno i na internetu

 
Majitelé většiny kotlů na tuhá paliva napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění domu mají podle platného zákona o ochraně ovzduší od roku 2012 novou povinnost, kterou musí splnit do konce letošního roku. Do konce roku musí každý spalovací zdroj na tuhá paliva o příkonu 10–300 kW napojený na radiátory projít kontrolou technického stavu a provozu (revizí). Od 1. ledna 2017 si totiž může úřad vašeho města nebo obce s rozšířenou působností vyžádat potvrzení o revizi. V případě nedodržení povinnosti čeká domácnosti postih až do výše 20 tisíc korun. Nejpozději za dva roky je nutné revizi kotle pravidelně zopakovat.
13.10.2016 18:40 |

podobné články

Kotle na tuhá paliva: Účinné, komfortní, ekologické

 
Moderní kotle na tuhá paliva nejsou jen ekologické - mají také výkon a komfort srovnatelné s kotli plynovými či elektrickými. Navíc je topivo až o polovinu levnější a jeho ceny v podstatě nerostou. Není proto divu, že zájem o tento druh kotlů rok do roku roste.
12.09.2016 00:05 |

podobné články

Jihomoravský kraj: Provedenou revizí kotlů se jejich majitelé vyhnou pokutě

 
Nová povinnost čeká od konce letošního roku majitele většiny kotlů na tuhá paliva napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění domu. Podle platného zákona o ochraně ovzduší musí do konce každý spalovací zdroj na tuhá paliva o příkonu 10 – 300 kW napojený na radiátory projít kontrolou technického stavu a provozu (revizí).
25.10.2016 14:05 |

podobné články

Jihomoravský kraj: Provedenou revizí kotlů se jejich majitelé vyhnou pokutě

 
Nová povinnost čeká od konce letošního roku majitele většiny kotlů na tuhá paliva napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění domu. Podle platného zákona o ochraně ovzduší musí do konce každý spalovací zdroj na tuhá paliva o příkonu 10 – 300 kW napojený na radiátory projít kontrolou technického stavu a provozu (revizí). Od 1. ledna 2017 si totiž může příslušný městský úřad (ORP) vyžádat potvrzení o revizi. V případě nedodržení povinnosti čeká takového provozovatele kotle postih až do výše 20 tisíc korun. Nejpozději za dva roky je nutné revizi kotle pravidelně zopakovat.
26.10.2016 08:35 |

podobné články

Jedovaté dioxiny dýcháme i jíme v salámech. Jak se jich zbavit?

 
Dioxiny jsou toxické sloučeniny, které jsou bohužel takřka všude kolem nás. Jen z cigaret, vykouřených v ČR, se ročně uvolní 6,3 miligramu dioxinů. A celých 10 miligramů dioxinů snědí Češi ročně v uzeninách. Solidní dávka dioxinů vás čeká i během Silvestra - při ohňostrojích ve velkých městech se do ovzduší uvolní dalších až 15 miligramů!
09.12.2013 10:10 |

podobné články

Vytápění rodinného domu: S jakým druhem paliva nejvíce ušetříte?

 
Vytápění rodinného domu patří mezi významné položky rodinných rozpočtů. Správnou volbou zdroje tepla lze ušetřit na provozních a servisních nákladech v dalších obdobích. Jaké jsou možnosti vytápění a kolik vás jednotlivá paliva budou stát v blízké budoucnosti?
03.11.2014 14:51 |

podobné články

Plzeňský boj o soběstačnost: Spalovna odpadu sníží závislost na uhlí

 
Plzeňský kraj chystá projekt energeticky soběstačného regionu. Chce udělat maximum pro to, aby měl region dostatek paliva pro teplárny a minimum se muselo dovážet. Pomůže tomu spalovna směsného komunálního odpadu, kterou chce do roku 2015 postavit v Chotíkově u Plzně městská firma Plzeňská teplárenská.
31.12.2010 15:40 |

podobné články

Rakovinotvorné látky i do vašich plic. Kdo vede listinu smrti?

 
Podnikem, který loni meziročně podstatně zvýšil znečišťování životního prostředí, je podle ekologů středočeská chemička Spolana Neratovice. Sdružení Arnika ji vyhlásilo Skokanem roku. Vyšší množství dioxinů vypouštěly i pražská a brněnská spalovna komunálního odpadu, vyplývá z údajů, které samy podniky nahlašují do národního Integrovaného registru znečišťování (IRZ)
12.10.2015 12:35 |

podobné články

Průměrný člověk za život vyprodukuje 11,5 tuny výkalů

 
Vědci umějí změřit a spočítat téměř vše, co se týká biologie člověka. Mezi fyziologické projevy našeho těla patří také defekace neboli vylučování stolice, což je proces kvůli povaze exkrementů tabuizovaný. Po úlevu provázejícím procesu zůstane po člověku organický odpad. Za celý život ho průměrná osoba vyprodukuje ohromných 11,5 tuny.
26.03.2018 21:35 |

podobné články

U Karviné má vyrůst nová spalovna. Místní se bouří

 
U Karviné má vyrůst nová spalovna odpadu. Místní obyvatelé ale s tímto záměrem ostře nesouhlasí.
13.04.2010 20:15 |

podobné články

Kandidáti na olomouckého hejtmana se shodli: Spalovna bude v Přerově

 
Spalovna v Olomouckém kraji velice pravděpodobně bude muset zvyknout. A i když proti tomu někteří obyvatelé Přerova protestují, téměř všichni kandidáti na hejtmana, kteří diskutovali v předvolebním pořadu na ČT, se shodli, že tato lokalita je nejlepší.
25.09.2012 23:15 |

podobné články

Arnika: Emise dioxinů sníží Spolana do konce roku, se rtutí musí skončit do roku 2017

 
Výrobu chlóru za použití rtuti musí Spolana Neratovice ukončit v polovině roku 2017 (1). Do konce roku 2013 musí navíc skončit s úpravou odpadů z výroby chlóru, při níž vznikají dioxiny (2), které unikají do ovzduší a opouštějí brány chemičky v odpadech. Zastavení emisí dioxinů byl požadavek sdružení Arnika, aby bylo možné jednat o kompromisu v otázce rtuti. K tomu bude Spolana muset sledovat dioxiny v odpadech a rtuť v rybách. Vše vyplývá z aktuálně doručeného písemného rozhodnutí o integrovaném povolení k výrobě rtuti, které vydal středočeský krajský úřad (1).
12.09.2013 16:35 |

podobné články

Pražská spalovna jako turistická atrakce? Rekonstrukce za tři miliardy se dotkne vybavení i vzhledu

 
Pražská spalovna zásadně změní svůj vzhled a dočká se kýžené rekonstrukce, která ji v mnoha směrech modernizuje. Na pondělní tiskové konferenci to uvedla pražská radní Jana Plamínková (STAN) spolu s generálním ředitelem Pražských služeb (PSAS) Patrikem Romanem. Zařízení staré více než 20 let se dočká výměny a obměny a mimo to dojde i na doplnění vozového parku Pražských služeb.
12.02.2018 20:45 |

podobné články

Moravané se přetahují o spalovnu odpadů. Být tu musí, ale nikdo ji nechce

 
Nová spalovna odpadů, která má zřejmě do pěti let vyrůst v Olomouckém kraji, je zdrojem mnoha dohadů a svárů. Kraj se zatím nerozhodl, do jaké lokality bude tato nová spalovna umístěna. Uvažuje se zejména o dvou místech - Mohelnici a Přerově.
10.01.2012 13:40 |

podobné články

U Plzně vyroste spalovna komunálního odpadu za dvě miliardy korun

 
Spalovna komunálního odpadu, kterou chystá za Plzní městská firma Plzeňská teplárenská, už má stavební povolení. Vydal ho stavební úřad v Nýřanech minulou středu, ale zatím nenabylo právní moci. Pokud by vše proběhne standardně, začne stavba za dvě miliardy korun koncem dubna, řekl generální ředitel Tomáš Drápela. Stavbu minulý týden povolili zastupitelé Plzně. 
30.01.2013 11:45 |

podobné články

Stavba spalovny u Plzně za dvě miliardy začne v létě

 
V Chotíkově u Plzně dnes začala stavba spalovny komunálního odpadu, kterou v areálu tamní skládky staví Plzní vlastněná firma Plzeňská teplárenská (PT). Spalovna za bezmála dvě miliardy korun zpracuje ročně na 95.000 tun odpadu. Teplo ze zařízení bude vyhřívat část Plzně. Spalovna, na jejíž stavbu by měla teplárna získat dotaci EU až kolem 450 milionů korun, má být hotová do konce roku 2015, řekl dnes při zahájení zemních prací ředitel PT Tomáš Drápela. 
01.08.2013 13:45 |

podobné články

Chcete si vyzkoušet, jak se řídí spalovna? V Chotíkově máte šanci

 
Spalovna komunálního odpadu ZEVO (zařízení na energetické využití odpadu) v Chotíkově u Plzně otvírá ve sváteční sobotu návštěvnické centrum. Na zájemce čekají interaktivní tabule, pulty i simulátor obsluhy spalovny. Prohlídky, které budou vždy v sobotu, je třeba si dopředu zarezervovat.
27.10.2017 11:55 |

podobné články

Češi v číslech: Myčku má jen každá třetí rodina, topení uhlím upadá

 
Zhruba dvě třetiny energií, které české domácnosti spotřebují, používají k vytápění. V roce 2015 to bylo 196 585 terajoulů. Průměrná energetická náročnost českých domácností od roku 1990 klesla o 28 procent na 65 gigajoulů na byt. Téměř 98 procent domácností vlastní televizor, 94 procent má automatickou pračku. Naopak sušičku prádla má pouze každá dvacátá domácnost. Automobil používají dvě třetiny rodin. Vyplývá to z výsledků šetření Energo 2015, které dnes na tiskové konferenci zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
23.02.2017 13:00 |

podobné články

Plzeň: Zájemci mohou v roce 2012 žádat o dotace na změnu vytápění

 
Plzeň se dlouhodobě snaží zlepšovat kvalitu ovzduší ve městě. Jedním ze způsobů je poskytování finanční podpory na likvidaci topenišť na tuhá paliva v obytných domech a jejich náhradu ekologicky šetrnějším vytápěním.
14.10.2011 15:40 |

podobné články