Článek

Mimosoudní řešení sporu s prodávajícím – od února s ČOI

 
S účinností od února 2016 přináší novela zákona o ochraně spotřebitele další možnost řešení sporu spotřebitele s prodávajícím, pokud se sami nedohodnou na oboustranně přijatelném kompromisu.
12.02.2016 09:15 |

podobné články

Podobné články

Ministr Mládek: Spotřebitelé se nově mohou bránit mimosoudně. Ušetří jim to čas a peníze

 
Od letošního února se mohou čeští spotřebitelé začít bránit mimosoudní cestou a to díky novele zákona o ochraně spotřebitele, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Řešení sporu mezi spotřebitelem a prodávajícím je totiž často komplikované a zdlouhavé. Tento způsob vyjednávání má proto lidem ušetřit nejen čas, ale především peníze.
02.02.2016 16:40 |

podobné články

ČOI: Téměř polovina mimosoudních řešení sporů končí úspěšně dohodou

 
S žádostí o mimosoudní řešení sporů se na Českou obchodní inspekci obrátilo už 1383 spotřebitelů. 223 z nich skončilo úspěšně dohodou, 249 ukončeno marným uplynutím zákonné lhůty (dohoda nenalezena), ostatní žádosti se nyní řeší, případně musely být odmítnuty.
28.07.2016 20:55 |

podobné články

MPO: Vláda dnes schválila novelu zákona o ochraně spotřebitele, která zjednoduší mimosoudní řešení spotřebitelských sporů a pomůže v boji proti "šmejdům"

 
Vláda dnes schválila návrh novely zákona, předložený Ministerstvem průmyslu a obchodu, kterým se mění zákon o ochraně spotřebitele a další zákony. Návrh zavádí systém mimosoudního řešení sporů – konciliaci - která urychlí a zjednoduší urovnávání sporů mezi spotřebiteli a prodejci či výrobci. Rozšiřuje též kompetence České obchodní inspekce v boji proti nekalým prodejním praktikám – tzv. šmejdům, v rámci ČR i EU.
16.03.2015 16:15 |

podobné články

5 rad, jak neprodat byt pod cenou!

 
Prodávajícím se zdá nízká, kupujícím zase moc vysoká. Tržní cena nemovitosti bude vždycky předmětem vzrušeného vyjednávání. A tak to má být. Prodávajícím proto poradíme, co správně napsat na cenovku a jak se nenechat později oškubat.
12.11.2015 16:15 |

podobné články

ČOI: Osm z 13 pražských restaurací účtovalo cizincům příplatek

 
Kontroly České obchodní inspekce (ČOI) ve vytipovaných 13 restauracích v centru Prahy zjistily v osmi z nich diskriminační jednání vůči cizincům. Restaurace jim účtovaly příplatek za servis, který čeští zákazníci neplatili. ČOI restauracím udělí pokuty. ČTK to dnes sdělila Ivana Divišová z odboru komunikace a styku s veřejností ČOI.
24.07.2014 09:10 |

podobné články

ČOI zjistila 19 případů diskriminace. Kvůli Ukrajině bylo dvakrát odmítnuto ubytování Rusům

 
Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila v prvním pololetí při kontrolách zaměřených na diskriminaci spotřebitele 19 případů. Kromě diskriminace Romů kontroloři zjistili i problémy v chování k Rusům. ČOI v pololetí provedla celkem 690 kontrol, kromě diskriminace zjistili porušení dalších povinností ve 365 provozovnách. Celková výše pokut dosáhla 705.000 korun, z toho dvě pokuty za diskriminaci činily 470.000 korun. ČOI to dnes uvedla v tiskové zprávě.
22.09.2014 13:26 |

podobné články

ZČU navrhla Zachariášovi mimosoudní jednání

 
Západočeská univerzita (ZČU) navrhuje mimosoudní jednání ve sporu s bývalým děkanem plzeňských práv Jaroslavem Zachariášem. Dostal výpověď kvůli plagiátorské kauze, nesouhlasí s ní však a brání se proti tomu u soudu.
28.07.2010 12:20 |

podobné články

Mimosoudní vyrovnání bude jednodušší. Prezident zákon podepsal

 
Prezident Václav Klaus dnes podepsal zákon o mediaci. Norma má umožnit mimosoudní urovnání nejen trestních, ale také civilních a rodinných sporů. To by podle vlády mělo odlehčit soudům. O rozhodnutí prezidenta informoval ČTK jeho mluvčí Radim Ochvat.
29.05.2012 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (8984 článků)

Vláda projedná mimosoudní řešení spotřebitelských sporů

 
Vláda ve středu projedná zavedení systému mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Dokument Priority spotřebitelské politiky 2015-2020 předkládá kabinetu Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Počítá také s personálním posílením České obchodní inspekce. Informovala o tom ČTK.
06.01.2015 21:42 |

podobné články

Česká obchodní inspekce: Více spotřebitelů loni využilo mimosoudní řešení sporů

 
V loňském roce Česká obchodní inspekce zaznamenala 3 394 návrhů na zahájení mimosoudního řešení spotřebitelského sporu.
20.03.2018 15:50 |

podobné články

Spotřebitelé dostanou víc práv. Spory půjde řešit mimosoudně

 
Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o ochraně spotřebitele, která zavádí mimosoudní řešení spotřebitelských sporů a umožňuje České obchodní inspekci (ČOI) nahrávat průběh tzv. předváděcích akcí bez souhlasu pořadatelů akce. 
16.03.2015 15:30 |

podobné články

ČOI: Mimosoudní řešení sporů nepotřebuje souhlas podnikatele

 
Česká obchodní inspekce zaznamenala v posledních dnech mylné informace v médiích, že „prodávající má povinnost se k návrhu do 15 dnů vyjádřit a oznámit, jestli se řízení zúčastní“.
14.07.2016 12:25 |

podobné články

dTest: ČOI už může pomáhat při řešení sporů

 
Od prvního února platí nová právní úprava pro řešení spotřebitelských sporů. Kromě České obchodní inspekce pomohou také Český telekomunikační úřad, Energetický regulační úřad a Finanční arbitr. dTest bude rovněž žádat o pověření ministerstvem.
02.02.2016 11:46 |

podobné články

Sehnalová (ČSSD): Mimosoudní urovnávání sporů? V ČR zatím s rozpaky

 
Evropský parlament na svém říjnovém hlasování ve Štrasburku přijal usnesení o alternativním řešení sporů v občanských, obchodních a rodinných věcech.
04.11.2011 10:35 |

podobné články

Finanční a ekonomický institut: Každého, kdo vám chce pomáhat s penězi, si důkladně prověřte

 
Finanční arbitr je mimosoudní orgán řešení sporů, který rozhoduje spory mezi spotřebiteli a finančními institucemi. Když se na něho obracíte, nepotřebujete právníka. Úřad je povinen vám poradit, ovšem v jasně vymezených typech sporů. Moniku Nedelková, která byla nedávnou vládou potvrzena v čele úřadu na další pětileté období, poskytla portálu Finančního a ekonomického institutu (FAEI) rozhovor.
05.09.2016 16:00 |

podobné články

Žaloba Mooreové na australský časopis skončila mimosoudní dohodou

 
Soudní spor, ve kterém hollywoodská herečka Demi Mooreová žalovala australského vydavatele časopisu New Idea kvůli zveřejněným fotografiím, skončil dnes dříve, než začal. Soudce podle agentury AP informoval, že obě strany dospěly k mimosoudní dohodě, jejíž podrobnosti neoznámil.
03.10.2010 08:00 |

podobné články

Osobnosti: Demi Moore (570 článků)

Mašínová dál bojuje o statek na Kolínsku. Mimosoudní vyrovnání odmítla

 
Zdena Mašínová v pondělí u soudu odmítla nabídky státu na mimosoudní vypořádání spoluvlastnictví rodinného statku v Lošanech na Kolínsku. Státní pozemkový úřad (SPÚ) jí nabídl odkup podílu státu za 7,1 milionu korun, nebo reálné rozdělení vlastnictví nemovitostí. Při variantě rozdělení by se Mašínová stala výlučnou vlastnicí otcova rodného domu a části polností tak, aby hodnota těchto nemovitostí odpovídala velikosti jejího spoluvlastnického podílu.
20.02.2017 17:25 |

podobné články

ČOI: Textilní výrobky nejsou často označeny cenou ani symboly

 
Četné nedostatky zjistila Česká obchodní inspekce při kontrolách zaměřených na nabízený textil a textilní výrobky, a to zejména na jejich značení a další povinné informace, jejichž poskytování ukládá prodávajícím zákon o ochraně spotřebitele a další právní předpisy.
04.10.2015 16:31 |

podobné články

ČOI: Povinnosti pro prodej dřeva platí v EU pro všechny stejně

 
Česká obchodní inspekce se mimo kontrol dodržování zákona o ochraně spotřebitele, zaměřuje i na kontroly dodržování nařízení, které prodávajícím fyzickým a právnickým osobám v ČR ukládá legislativa Evropské unie.
12.01.2017 09:25 |

podobné články