Článek

Malvíny nebo Falklandy? Nová kapitola starého sporu

 
Malvíny neboli Falklandy jsou už téměř dvě století neuralgickým bodem vzájemných vztahů mezi Argentinou a Spojeným královstvím. Spor o vlastnictví nevelkého souostroví v Atlantském oceánu, který v roce 1984 vyvrcholil krátkou válkou, se periodicky otevírá v závislosti na politických okolnostech v obou zemích. Plánovaná cvičení britské armády spustilo zatím nejnovější diplomatickou přestřelku, která hrozí přerušením slibného období mírnění napětí.
18.10.2016 21:25 |

podobné články

Podobné články

Petr Žantovský: Příběhy s otevřeným koncem. Díl 13 - Epocha dvojího metru

 
Byl to tehdy velmi truchlivý Apríl. 1.dubna 1982, tedy právě před pětatřiceti lety, byla zahájena tzv. Válka o Falklandy - válečný konflikt mezi Argentinou a Velkou Británií o souostroví Falklandy/Malvíny, Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy.
01.04.2017 11:05 |

podobné články

Šok: Argentinci si přejí, aby se princ William na Falklandách zřítil a zemřel

 
Británie pošle na Falklandské ostrovy známé také jako Malvíny svého budoucího krále prince Williama  (29) , aby tam sloužil v době třicetiletého výročí vítězství ve válce o tyto ostrovy, kterou země vedla proti Argentině. Tento jihoamerický stát stále považuje Malvíny za své ostrovy, ačkoli je spravuje a ovládá právě vláda Alžběty II. Princ William tam má sloužit jako letecký důstojník RAF a pilot helikoptéry zachraňující ohrožené životy.
13.11.2011 13:40 |

podobné články

Anglie posílá na Falklandy válečnou loď! Hrozí válka o ostrovy?

 
Británie vysílá na Falklandy moderní válečnou loď, píše v úterý agentura AFP. Prý je to rutinní záležitost.
31.01.2012 19:45 |

podobné články

Z materiálů uprchlého špióna Snowdena: Britové špehovali argentinské politiky kvůli Falklandům

 
Velká Británie špehovala argentinské politiky kvůli sporu obou zemí o Falklandské ostrovy, které Argentina označuje jako Malvíny. Informovala o tom argentinská média s odvoláním na informace, které poskytl bývalý analytik americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden. Napětí kolem britských ostrovů, na něž si Argentina činí nároky, v poslední době opět vzrůstá.
03.04.2015 12:51 |

podobné články

USA chtějí pomoci vyřešit spor o Falklandy

 
Argentina nesouhlasí s britskou snahou těžit ropu u Falkland. Clintonová chce být prostředníkem při řešení sporu.
02.03.2010 09:45 |

podobné články

Filmové premiéry: Druhá kapitola Zahradnictví a boj o přežití v domě plném zla

 
Druhá kapitola rodinné kroniky Zahradnictví, vyšetřování smrti indiánské dívky a boj o přežití v domě plném zla. Tento týden přináší 3 filmové premiéry, dokument o sociálním experimentu v ženské věznici a intenzivní portrét jednoho z nejlepších renesančních umělců Raffaello: Lord umění.
27.09.2017 10:05 |

podobné články

Ubytovna hrůzy: Zemřela v ní roční Lenka, dvanáctiletá Malvína otěhotněla

 
Ubytovně v trenčínské ulici v Bratislavě neřekne už nikdo jinak než ubytovna hrůzy. Smrt malé Lenky (†1) a těhotenství dvanáctileté Malvíny (12) totiž nejsou jediné důsledky nedůstojného života za jejími zdmi…
28.05.2015 10:15 |

podobné články

Kupte si legendární letadlovou loď – jen za 60 milionů korun

 
Britská letadlová loď HMS Invincible je plující legendou. Vyhrála válku o Falklandy, zúčastnila se bojů v bývalé Jugoslávii a teď je na prodej.
30.11.2010 01:05 |

podobné články

Zůstanou Falklandy britským územím? Ostrované rozhodují v referendu

 
Na Falklandských ostrovech dnes začalo dvoudenní referendum, v němž obyvatelé hlasují, zda chtějí zůstat britským zámořským územím. Očekává se, že pro tento návrh se jich vysloví drtivá většina. Argentina, která si na území Falkland rovněž činí nárok, označila referendum za odsouzeníhodnou "manipulaci". Podle stanice BBC je během prvního dne zájem o hlasování velký.
10.03.2013 20:50 |

podobné články

Štáb Top Gearu vykázali z Argentiny po protestech válečných veteránů

 
Cesta po Argentině skončila pro Jeremyho Clarksona a jeho kolegy nezdarem. Celý štáb vyprovodily úřady argentinské provincie Ohňová země (Tierra del Fuego) na letiště a přiměly je odletět. Jedno z vozidel totiž mělo poznávací značku připomínající válku o Falklandy mezi Argentinou a Británií.
03.10.2014 19:20 |

podobné články

Osobnosti: Jeremy Clarkson (99 článků)

Hvězdy Top Gearu: Za co utrácejí miliony a co parkují v garážích?

 
Je to jeden z nejúspěšnějších pořadů současnosti a na popularitě mu neubral ani nedávný argentinský skandál, kdy bylo natáčení speciálního dílu zastaveno kvůli nevhodným politickým narážkám na válku o Falklandy. Není tak divu, že si hlavní tři hvězdy Top Gearu žijí doslova jako králové. Podívejte se, co si z vydělaných milionů pořídili za hračky.
25.11.2014 14:00 |

podobné články

Jeremymu Clarksonovi hrozí tři roky vězení. Argentina otevřela rok starou kauzu s espézetkami

 
Argentinští veteráni Clarksonovi neodpustili, že se jejich zemí proháněl autem s poznávací značkou, která připomínala datum války o Falklandy.
30.10.2015 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Jeremy Clarkson (99 článků)

Mrtvá Diana, papež i Falklandy: Jaké byly milníky vlády Alžběty II.?

 
Vloni v září se Alžběta II., které bude ve čtvrtek 90 let, stala nejdéle vládnoucí korunovanou hlavou v dějinách Británie, když překonala v délce vládnutí svou praprababičku, královnu Viktorii, která byla na britském trůnu 63 let a sedm měsíců. Jaké zásadní milníky doprovázely Alžbětinu vládu?
19.04.2016 06:15 |

podobné články

Válka mezi Británií a Španělskem? V TV padlo šokující vyjádření

 
Spor mezi Španělskem a Velkou Británií o Gibraltar eskaluje. Madrid se ohání smlouvou z počátku 18. století. Britský lord zas připomíná válku o Falklandy, kde to odnesla „jiná španělsky mluvící země“.
03.04.2017 13:10 |

podobné články

Helena Vondráčková: Usmíření s tátou! Konečně!

 
Letos to bude deset let, kdy se zpěvačka Helena Vondráčková (62) seznámila s pozdějším manželem Martinem Michalem (50). Bezmála ve stejnou dobu se bohužel začala psát kapitola nejhlasitějších a nejostřeji sledovaných sporů v rodině, kde její láska k Martinovi vyvolala rozkol. Ale teď, po tak dlouhé době, to konečně vypadá na tání ledů!
25.01.2010 02:15 |

podobné články

Osobnosti: Helena Vondráčková (933 článků) , Martin Michal (318 článků) , Al Martino (108 článků)

Praha ukončila smlouvu s právníkem ve sporu o Škodův palác

 
Praha vypověděla dvoumilionovou smlouvu s právníkem, který město zastupoval při soudním sporu ohledně nájemného za Škodův palác. "Zastáváme odlišné právní stanovisko," zdůvodnila dnešní rozhodnutí rady primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Zda se bude Praha dál ubírat cestou soudního sporu, nebo zvolí vyjednávání, odmítla sdělit. Vyjádření odmítá i majitel paláce.
13.01.2015 15:06 |

podobné články

Exadvokát ČSSD: Altner se chlubí cizím peřím. Spor o Lidový dům nevyhrál on

 
Zaplatit, nebo nezaplatit 337 milionů korun. Otázka, která trápí už více než 14 dní nejsilnější levicovou stranu v Česku. ČSSD se rozhodla bránit a bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi zatím nic nezaplatí. Altner tvrdí, že v minulosti zastupoval sociální demokracii ve sporu o Lidový dům. Podle svého předchůdce se ale „chlubí cizím peřím“ – vystupuje tak, jako by měl hlavní zásluhu ve sporu o Lidový dům. Podstatnou část tehdejšího sporu ale vyhrál jiný právník – advokát Pavel Blanický, který pro Blesk.cz popsal, co se před dvaceti lety odehrálo.
19.04.2016 05:40 |

podobné články

Obětem metanolu už nikdo zrak nevrátí, chtějí ale odškodnění

 
Poté, co nejčernější dějství kauzy jedovatého alkoholu v podstatě skončilo a další mrtví a zmrzačení hromadně nepřibývají, začíná nová kapitola. Oběti metanolu nebo jejich rodiny už přicházejí s žádostmi o odškodnění. A nepůjde zrovna o malé peníze.
08.10.2012 06:30 |

podobné články

České volby evropským pohledem: Zemětřesení a nová kapitola populistické éry

 
O nové politické éře v České republice, o odmítnutí tradičních stran hlavního proudu nebo o zemětřesení píší v neděli ve svém hodnocení českých parlamentních voleb evropská média. Stejně jako v sobotu v bezprostřední reakci na výsledek hlasování se i v neděli média věnují budoucím vztahům Prahy se západní Evropou, neboť šéf vítězného hnutí ANO a předpokládaný příští premiér Andrej Babiš se v minulosti nijak netajil kritickými názory na Evropskou unii.
22.10.2017 19:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (13098 článků)