Článek

Malotřídky jsou otloukánci, ale často předčí i velké školy

 
Co je malé, to je milé. Malotřídky jsou ve školském systému tak trochu otloukánky, nicméně jich je docela hodně a nevedou si v konkurenci s městskými školami vůbec zle. Vzdělávání zvládají lépe a také rodiče žáků si je pochvalují.
06.05.2016 04:15 |

podobné články

Podobné články

Romové jako otloukánci českého školství? Expert: Musíme víc mluvit i s rodiči

 
Česko je často terčem kritiky za přístup k Romům. Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Radka Jiránka berou připomínky v instituci vážně. Nedávno třeba kritizovala tuzemsko Rada Evropy za to, že romské děti stále tvoří vysoké procento žáků ve speciálních školách. Jiránek s ní souhlasí a upozorňuje na to, že kromě práce s dětmi je potřeba se zaměřit i na rodiče a pomoci jim vybrat pro jejich potomky vhodnou školu.
19.12.2016 05:20 |

podobné články

Dobeš: Malé školy novým systémem nezaniknou. Odborník: Je to lež

 
Přestože ministr školství Josef Dobeš slíbil, že malé školy ani malotřídky novým systémem financování nezaniknou, starostové menších měst a vesnic tvrdí opak. Prý nedokážou zaplnit třídy, jak ministerstvo požaduje, a když nebudou mít žáky, budou muset na provoz doplácet přímo obce. Na to však nebudou mít peníze. Za pravdu jim pak dává i odborník.
16.01.2012 15:20 |

podobné články

Předci Bena Afflecka byli otrokáři! Herec se to snaží ututlat!

 
Herec a režisér Ben Affleck často veřejně rád prezentuje své politické názory a mravně poučuje veřejnost. Do jeho image správného amerického demokrata se moc ale nehodí fakt, že jeho předci byli otrokáři. Když to mělo vyjít najevo v dokumentárním pořadu Finding Your Roots – americké obdobě českého Tajemství rodu – Affleck producenty společnosti Sony žádal, aby tuto pravdu zatajili. A oni mu vyhověli.
21.04.2015 09:05 |

podobné články

Osobnosti: Ben Affleck (196 článků)

Hejtman Hašek se vrátil do školní lavice a snaživě se hlásil

 
Netradiční začátek školního roku čekal žáky školy ve Vískách na Blanensku. Prvňáčky, ale i větší děti, přišel první školní den přivítat přímo do učebny malotřídky jihomoravský hejtman Michal Hašek společně s místním starostou Stanislavem Kambou.
01.09.2010 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Michal Hašek (2257 článků)

Ministr školství Dobeš: Chce rušit školy!

 
V některých obcích mohou po změně financování zaniknout druhé stupně základních škol, z jiných by se mohly stát malotřídky, ale dostávaly by více peněz. Ministr školství Josef Dobeš (VV) tak chce bojovat s poloprázdnými školami. Kolika škol a kantorů se změny dotknou, to ministr ještě neprozradil.
17.01.2012 12:10 |

podobné články

Člověk není inteligentnější než jiná zvířata

 
Stovky druhů zvířat předčí člověka v jistých výkonech vyžadujících určité poznání a zapojení nejvyšších center nervové soustavy. Člověk přesto rád o sobě prohlašuje, že inteligenčně předčí všechny tvory na Zemi. A v podstatě je to pravda. Ale pouze v lidských kategoriích inteligence. Jsou však také jiná hlediska, v nichž za mnohými obratlovci či dokonce bezobratlými pokulhává. Už taková chobotnice vyřeší dětskou pojistku na uzávěru lahvičky s léky s větší úspěšností než lidé.
04.02.2017 15:30 |

podobné články

Naši předci stavěli úsporněji, tvrdí ministr Žák

 
Ministr dopravy Zdeněk Žák pokračuje v řešení problémů, které jsou spojeny s rekonstrukcí dálnice D1. Během obhlídek prý přišel na zajímavou věc – naši předci stavěli dálnice levněji.
16.08.2013 18:05 |

podobné články

Osobnosti: Zdeněk Žák (140 článků) , Zdeněk Žák (140 článků)

Chlapec přišel do školy v šatech a botách na podpatcích, dostal vyhazov

 
Patnáctiletý Sam Saurs se v rámci sázky se svou matkou rozhodl přijít do školy oděn do šatů a v botách na podpatku. Deváťák ze školy ve washingtonském Port Orchard zřejmě ani trochu nečekal, že bude za svůj vtípek vyhozen do konce roku ze školy. Proti rozhodnutí školy se nakonec jeho matka úspěšně odvolala, ale případ vyvolal u veřejnosti velké ohlasy.
24.06.2011 15:05 |

podobné články

Naši předci spali dvakrát denně: Uprostřed noci se modlili i souložili!

 
Spát osm hodin v kuse je zvykem moderní doby! Naši předci si ještě v 18. století spánek rozdělovali na dvě části. Jejich noc tak měla obvykle kulturní, náboženskou nebo sexuální vložku a trvala přibližně dvanáct hodin.
29.12.2013 08:08 |

podobné články

Jak naši prarodiče bojovali? Předci celebrit v první světové válce!

 
Začalo to atentátem na arcivévodu Ferdinanda D'Este v Sarajevu. Následně Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku a do konfliktu  se postupně zapojovaly další státy. V první světové válce, od jejíhož začátku právě toto pondělí uplynulo 100 let, nakonec bojovalo 60 milionů vojáků. Byli mezi nimi i předci herce Václava Kopty, hudebníka Richarda Tesaříka nebo moderátorky Gábiny Partyšové.
05.08.2014 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Václav Kopta (50 článků) , Richard Tesařík (47 článků) , Richard Tesařík (47 článků)

Dubaj bude mít nový mrakodrap: Předčí i nejvyšší stavbu světa!

 
Dubaj plánuje výstavbu další věže, která výškou předčí dosavadní dominantu města a nejvyšší stavbu světa Burdž Chalífa vysokou 828 metrů. Autorem projektu je španělský architekt Santiago Calatrava Valls.
11.04.2016 09:40 |

podobné články

Předci člověka žili v mnohoženství

 
Italští antropologové tvrdí, že předci člověka nebyli monogamním druhem žijícím v páru. Určitě jím nebyl druh známý jako Australopithecus afarensis. Tento hominid žijící před více než milionem let zřejmě tvořil menší tlupy složené z jednoho samce a několika samic a mláďat. Vyplývá to z nově objevených otisků chodidel v Tanzanii.
19.12.2016 17:00 |

podobné články

Chládek (ČSSD): Nechceme mít na venkově pouze malotřídky

 
Ministr školství Josef Dobeš reagoval na naši iniciativu ohledně tzv. Rakovnické výzvy, kdy jsme se spolu se starosty a řediteli škol regionu Rakovnicka jednoznačně shodli, že Dobešova reforma financování regionálního školství je naprosto špatná a je třeba ji zásadním způsobem přepracovat.
05.02.2012 18:15 |

podobné články

Arcibiskup Duka se vyjádřil ke školství. Neměli bychom prý rušit vesnické malotřídky

 
Arcibiskup pražský a kardinál český Dominik Duka na vlnách Českého rozhlasu pravidelně glosuje události, které přitáhly jeho pozornost. Tentokrát se hlava české římskokatolické církve zaměřila na děti školou povinné. Duku v této souvislosti znepokojuje zejména rušení škol na vesnicích, což údajně okrádá děti o čas, který by mohly využít smysluplněji.
06.09.2014 20:15 |

podobné články

Osobnosti: Dominik Duka (677 článků)

Kardinál Duka se vyjádřil ke školství. Neměli bychom prý rušit vesnické malotřídky

 
Arcibiskup pražský a kardinál český Dominik Duka na vlnách Českého rozhlasu pravidelně glosuje události, které přitáhly jeho pozornost. Tentokrát se hlava české římskokatolické církve zaměřila na děti školou povinné. Duku v této souvislosti znepokojuje zejména rušení škol na vesnicích, což údajně okrádá děti o čas, který by mohly využít smysluplněji.
06.09.2014 22:16 |

podobné články

Osobnosti: Dominik Duka (677 článků)

Ministryně Valachová: Malotřídky si rozhodně polepší

 
Vyjádření ministryně na sociální síti Facebook:
03.01.2017 19:15 |

podobné články

Že se nebudou vydávat akreditace na nové školy, se mi zdá nespravedlivé, říká Marie Kusáková

 
„Buď dáte dítě do veřejné školy v okolí, nebo si ho necháte v domácím vzdělávání. Statistiky jasně ukazují, že kvalita a úroveň vzdělání a vzdělávání klesá. Soukromé školy nabízí nové možnosti a metody vzdělávání a motivují veřejné školy ke změně,“ řekla pro ParlamentníListy.cz Marie Kusáková, zakladatelka komunitní školy na Moravě.
16.02.2017 10:45 |

podobné články

Nejmladšímu alkoholikovi jsou tři roky

 
Češi jsou podle Světové zdravotnické organizace druzí největší alkoholici na světě. Se spotřebou 16,45 litru čistého alkoholu na osobu starší 15 let nás předčí jen Moldavci. Ve Velké Británii však mají mnohem větší problém s malými pijany. V nemocnici dokonce doktoři léčili ze závislosti na alkoholu dítě, kterému jsou teprve tři roky.
14.03.2011 14:20 |

podobné články

Církevní školy by mohly přijít o státní dotace, navrhl Chládek. Lidovci jsou proti

 
Soukromé a církevní školy by mohly přijít o část státních dotací. Navrhl to ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) a podpořil to i premiér Bohuslav Sobotka. Školy by tak přišly až o 400 milionů korun, které dostávají na provozní náklady. Církevní školy by si to prý mohly hradit samy pomocí peněz z restitucí. Napsal server Rozhlas.cz.
14.07.2014 20:05 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (8231 článků) , Marcel Chládek (605 článků)