Článek

Lékaři jsou připraveni na uprchlíky ze zemí s výskytem TBC

 
Obavy z přílivu uprchlíků ze zemí, kde je častá tuberkulóza, se podle vedoucího Národní monitorovací jednotky dohledu nad TBC Jiřího Wallenfelse nepotvrdily. Loni byla zjištěna jen u dvou migrantů. Podle předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslava Kolka ale "vyhráno není", zájem migrantů o azyl v Česku je minimální. Celkem bylo loni v ČR do registru nahlášeno 486 onemocnění, vedle dvou migrantů například také u 35 bezdomovců.
21.03.2016 12:55 |

podobné články

Podobné články

Strejček (ODS): Rozhodnutí upustit od plošného očkování proti TBC je správné

 
Novela zákona o ochraně veřejného zdraví počítá s tím, že proti TBC se skutečně budou očkovat jenom novorozenci z rizikových skupin.
19.05.2011 19:25 |

podobné články

TBC hrozí. Nemocných přibývá, lůžka pro ně však ubývají.

 
Na tuberu v minulosti umíralo mnoho lidí. Ani dnes není vymýcena a čísla rostou. Přestože se s největším počtem nakažených se potýká Praha (109 případů), Nemocnice Na Bulovce uzavřela oddělení pro lidi s TBC.
21.03.2016 15:20 |

podobné články

FN Brno: Klinika nemocí plicních a TBC pořádá den pro veřejnost

 
Klinika nemocí plicních a TBC FN Brno se zapojila do akce s názvem „Jedním dechem“. Jedná se o den otevřených dveří ve středu 20. září 2017, který bude zaměřen na idiopatickou plicní fibrózu (IPF).
18.09.2017 11:35 |

podobné články

Obtěžující muži na veřejných koupalištích, zapálená auta, zavádění nových svátků. Jsme připraveni? Uznávaný psycholog Brančík o hrozbách islamizace

 
ROZHOVOR Pojďme se zeptat sami sebe: Jsme připraveni na obtěžující muže na veřejných koupalištích a v důsledku toho zavádění odděleného koupání mužů a žen? Jsme připraveni na výtržnosti, zapálená auta, létající kameny a přímo boj v ulicích měst, jako tomu bývá v Paříži nebo v Malmö? Jsme připraveni zařazovat do kalendáře nové svátky, třeba ramadán, jako se tomu děje na Západě? Tyto a mnohé další otázky si klade psycholog Jiří Brančík, uznávaný expert ve svém oboru se zkušeností vojenského lékaře při misi v Bosně.
29.03.2016 04:45 |

podobné články

Tuberkulózu loni objevili jen u dvou migrantů. Lékaři jsou připravení

 
Obavy z přílivu uprchlíků ze zemí, kde je častá tuberkulóza, se podle vedoucího Národní monitorovací jednotky dohledu nad TBC Jiřího Wallenfelse nepotvrdily. Loni byla zjištěna jen u dvou migrantů. Podle předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslava Kolka ale „vyhráno není”, zájem migrantů o azyl v Česku je minimální.
21.03.2016 15:00 |

podobné články

Řekové začali vracet uprchlíky Turkům. Dobrovolníci řeší, kde dál pomáhat

 
V pondělí při úsvitu vypluly první dvě lodě s uprchlíky z řeckého ostrova Lesbos zpět do Turecka. Deportace ale podle analytika spolku Pomáháme lidem na útěku Dalimila Petriláka není jediný fakt, který uprchlíky znervózňuje. Není prý totiž jasné, co bude se 40 tisíci uprchlíky, kteří jsou na řecké pevnině.
04.04.2016 16:25 |

podobné články

V břeclavské školce učila žena s TBC, děti čekají testy

 
V jedné z břeclavských mateřských škol učila děti žena nakažená tuberkulózou. Lékaři u ní vážnou nemoc zjistili až později, když byla se zdravotními obtížemi hospitalizovaná. O případu informovala Česká televize. Podle ředitele Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jana Marečka sice děti půjdou na testy, protože v medicíně nelze nikdy nic stoprocentně vyloučit, ale nákaza je velmi nepravděpodobná.
06.01.2012 11:00 |

podobné články

Česku chybí zásoby léků a vakcíny proti tuberkulóze

 
Základní léky proti tuberkulóze (TBC), vakcíny, ale i testy v Česku chybí, upozornili v pátek odborníci. V loňském roce lékaři řešili osm případů tohoto onemocnění, z toho ale jen dva pacienti byli Češi.
23.03.2012 12:30 |

podobné články

Kdopak to „chrchlá“? Tuberkulózu hojně šíří cizinci, často ti z Ukrajiny

 
Až třetinu případů nakažených tuberkulózou (TBC) v Česku tvoří cizinci, v Praze jde z poloviny o Ukrajince. Ukazují to statistiky lékařů, podle kterých se přitom za rok 2016 počet nakažených meziročně snížil. Problém mohou tvořit hlavně cizinci, kteří pobývají na našem území ilegálně a v případě onemocnění se dostanou k lékaři až v pokročilém stadiu.
21.04.2017 05:50 |

podobné články

Rusové necvičí, jsou připraveni k boji, řekl v Praze šéf NATO

 
NATO v případě další ruské invaze nepočítá s vlastní vojenskou akcí na Ukrajině, jeho prioritou je obrana členských zemí, odpověděl ve čtvrtek na otázku Práva šéf Aliance Anders Fogh Rasmussen. Současně potvrdil, že podél ukrajinských hranic je shromážděno 40 tisíc ruských vojáků. „Necvičí, ale jsou připraveni k boji,“ uvedl. Rasmussen vyzval Moskvu, aby své vojáky z východních hranic s Ukrajinou okamžitě stáhla, aby se snížilo napětí v regionu. Ruské operace označil za nezákonnou agresi.
10.04.2014 12:40 |

podobné články

Česko je pro uprchlíky tranzitní zemí. O azyl požádalo 60 Syřanů, informuje Chovanec

 
O azyl v Česku zatím požádalo 60 Syřanů, většina uprchlíků míří dál na západ. Uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec, který v neděli společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou a policejním prezidentem Tomášem Tuhým navštívil přijímací zařízení pro uprchlíky v Zastávce u Brna. Podle Chovance se ukazuje, že Česko je pouze tranzitní zemí a uprchlíci směřují častěji do Německa. Policie v současné době denně zachytí desítky uprchlíků. Přesné číslo ale ministr neuvedl. Německo je pro uprchlíky stále atraktivní. V sobotu sem dorazilo 11 tisíc a v neděli 2 tisíce uprchlíků z Rakouska.
06.09.2015 14:36 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9472 článků) , Milan Chovanec (1384 článků)

Tuberkulózu »objevili« před 135 lety: V Praze ji má přes 100 lidí, hlavně Ukrajinci

 
Výskyt tuberkulózy (TBC) v České republice se oproti minulým rokům nezvyšuje, což je pro Čechy dobrá zpráva. Roste ale podíl cizinců, kteří nemocí trpí. V Praze tvoří dokonce polovinu ze 110 nakažených. Nejčastěji se jedná o Ukrajince, kteří do hlavního města jezdí za prací. Zajímavostí je, že migrační vlna ze Sýrie a dalších zemí se do výskytu nepromítá. Na našem území není nakažen smrtelnou chorobou jediný migrant.
24.03.2017 07:35 |

podobné články

SVS: Pravidla pro dovoz potravin živočišného původu ze třetích zemí

 
Vzhledem k blížícímu se období letních dovolených a také v souvislosti s aktuálním výskytem afrického moru prasat považuje Státní veterinární správa (SVS) za prospěšné upozornit, jaká pravidla platí při dovozu produktů živočišného původu pro osobní spotřebu, resp. tzv. svačin ze třetích zemí do EU. Právě jednou z možných příčin aktuálního výskytu afrického moru prasat v ČR by mohl být i přenos masem nebo masnými výrobky.
01.07.2017 09:45 |

podobné články

Ekonomičtí vychytrálci z Iráku zmizeli z Německa do Maďarska. Budou zde tvrdit, že jsou zbídačenými uprchlíky

 
Tuhle rodinu dobře známe. Nezisková organizace Generace 21 přivezla iráckou rodinu do České republiky a tvrdila, že jde o zbídačené uprchlíky. Nyní už víme, že rodina pana Batty jsou učebnicovým příkladem vychytralých ekonomických příživníků, kterým nic není dobré. Nyní zmizeli z Německa a míří do Maďarska. Zde budou zase tvrdit, že jsou na smrt vyděšenými uprchlíky.
17.09.2016 09:05 |

podobné články

Češi mají naspořeno. Na krizi jsou připravení

 
Z deseti Čechů si sedm spoří. Čtyři pravidelně, tři nepravidelně. Na zlé časy tak jsou připraveni. To vyplývá z průzkumu společnosti STEM.
03.12.2011 13:00 |

podobné články

Profesor Štech: Lidé jsou připraveni na příchod komunistů k moci

 
Z průzkumu preferencí politických stran agentury SANEP vyplynulo, že po kauze Davida Ratha poklesly ČSSD preference (22%) a komunisté za ní zaostávají o pouhá dvě procenta. Podle prorektora Univerzity Karlovy profesora Stanislava Štecha však tento průzkum není až tak směrodatný. A ať tak nebo tak, lidé v ČR jsou na příchod KSČM k moci připraveni.
23.05.2012 11:50 |

podobné články

Osobnosti: David Rath (4394 článků)

Profesor Štech: Lidé jsou připraveni na příchod komunistů k moci

 
Z průzkumu preferencí politických stran agentury SANEP vyplynulo, že po kauze Davida Ratha poklesly ČSSD preference (22%) a komunisté za ní zaostávají o pouhá dvě procenta. Podle prorektora Univerzity Karlovy profesora Stanislava Štecha však tento průzkum není až tak směrodatný. A ať tak nebo tak, lidé v ČR jsou na příchod KSČM k moci připraveni.
23.05.2012 11:55 |

podobné články

Osobnosti: David Rath (4394 článků)

Rebelové ODS stále věří v dohodu a jsou připraveni k ústupkům

 
Občanští demokraté v úterý opět pokračují v jednání o možných změnách vládou navrhovaného úsporného balíčku, které by několika nespokojeným poslancům umožnily jeho podporu. Rebelové podle slov poslance Ivana Fuksy stále věří v dohodu a jsou prý připraveni k ústupkům. Vláda spojila s balíčkem žádost o vyslovení důvěry.
30.10.2012 10:10 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Fuksa (394 článků)

Peake: LIDEM jsou kvůli Nečasovi připraveni odejít z vlády

 
Předsedkyně LIDEM Karolína Peake v pátek reagovala na to, že premiér Petr Nečas (ODS) odmítl jmenovat jejího kandidáta Roberta Vacka na post ministra dopravy. Ve svém prohlášení, které mají Novinky k dispozici, uvedla, že LIDEM jsou kvůli Nečasovi připraveni odejít z vlády.
16.11.2012 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9260 článků) , Karolína Peake (1607 článků)