Článek

Kurdové opět získali plnou kontrolu nad syrským městem Kobani

 
Kurdským silám se dnes podařilo vytlačit ze severosyrského města Kobani bojovníky radikální organizace Islámský stát (IS) a obnovit tak plnou kontrolu nad městem. S odvoláním na exilovou organizaci SOHR, která situaci v Sýrii dlouhodobě monitoruje z Londýna, o tom informovaly světové agentury. IS zahájila nové boje o Kobani ve čtvrtek.
27.06.2015 11:56 |

podobné články

Podobné články

Kurdové vytlačili ozbrojence IS ze syrského Kobani

 
Syrské město Kobani je už téměř celé pod kontrolou kurdských bojovníků, hlásí syrská exilová organizace lidskoprávních ochránců se sídlem v Londýně. O Kobani svádí Kurdové s ozbrojenci z Islámského státu tvrdé boje už od loňského roku. 
26.01.2015 15:12 |

podobné články

Islámský stát povolal do boje o Kobani posily z jiných částí Sýrie

 
Radikálové z organizace Islámský stát (IS) posílili své oddíly bojující o severosyrské město Kobani. Po měsíci bojů s kurdskými obránci ho islamisté mají pod kontrolou asi z poloviny. Podle syrské exilové organizace, která monitoruje dění v Sýrii z Londýna, stáhl IS ke Kobani své lidi z provincií Halab a Rakka.
18.10.2014 18:50 |

podobné články

Češky ve městě, odkud utíkal utonulý syrský chlapec: Peklo na zemi po bojích s ISIS

 
Lenka Klicperová a Markéta Kutilová jsou první české novinářky vůbec, které zavítaly přímo do města Kobani na severu Sýrie. Nachází se nedaleko hranic Turecka a donedávna se o něj vedly tvrdé boje. Právě z Kobani pak utíkala i rodina syrského chlapečka Aylana, jehož tělíčko vyplavilo moře na tureckou pláž a fotka následně obletěla a zděsila svět. Co v Kobani Češky viděly? Učiněnou spoušť! A haldy trosek, mezi kterými si hrají děti těch, kteří neutekli nebo se vrátili.
04.09.2015 14:25 |

podobné články

Horší než Mnichov 1938. Američané a Turci se dohodli, že Kurdové mají předat islamistům město Manbídž

 
Vlády USA a Turecka se dohodly, že Kurdové mají předat město Manbídž islamistům. Manbídž se nachází v oblasti Rojava, což je část Sýrie obývaná převážně Kurdy. Kurdské milice YPG a YPJ ji za cenu těžkých ztrát před časem osvobodily od Islámského státu (ISIL). Američané Kurdy opět zradili a umožní islamistům, aby pod patronací Turecka nad tímto klíčovým místem převzali kontrolu. „Kurdové od velmocí zažívají poněkolikáté to co Čechoslováci v roce 1938 na Mnichovské konferenci,“ varuje překladatelka a publicistka Jana Maříková. Situace je pro ně o to horší, že v době Mnichova nebyl Hitler oficiálním nepřítelem Francie a Británie, zatímco proti islamistům USA oficiálně bojovaly.
06.06.2018 21:30 |

podobné články

Letadla USA opět udeřila na pozice IS u syrského Kobani

 
Spojenými státy vedená koalice podnikla osm nových náletů na pozice extremistů z Islámského státu (IS) u syrského hraničního města Kobani, o něž se v posledních hodinách vedou těžké boje. Informovalo o tom ve středu velitelství americké armády, podle nějž větší část strategicky důležitého města stále ovládají syrští Kurdové, kteří čelí ofenzivě IS.
09.10.2014 07:10 |

podobné články

Islamisté se stahují z Kobani, Kurdové počítají ztráty na životech

 
Bojovníci islámského státu se stahují ze strategického města Kobani. Mezitím, během úterních nepokojů mezi Kurdy a tureckou policií a islámskými konzervativci zahynulo celkem 18 lidí.
08.10.2014 20:11 |

podobné články

Kurdové údajně vytlačili IS z většiny syrského města Kobani

 
Kurdské jednotky vytlačily islámské radikály ze syrského města Kobani, o které se bojuje od loňska. V rukou Kurdů je podle syrské exilové organizace ochránců lidských práv nejméně 90 procent města, které loni padlo do rukou Islámskému státu.
26.01.2015 14:22 |

podobné články

Ženy s kalašnikovy vyrazily proti džihádistům na hranicích Evropy!

 
Je to neobvyklý pohled. Řada žen vzala do rukou samopaly a vyrazily do boje. Podobně jako třeba v izraelské armádě, i Kurdové mají mezi svými vojáky ženy. Doposud se účastnily především výcviku, ale v bojích o Kobani již vyrazily i do akce - Kurdové se totiž usilovně brání útokům džihádistů u města, které leží jen nedaleko hranic s Tureckem. A tedy celé Evropy.
16.10.2014 23:25 |

podobné články

Kurdové to udělali. Vyhlásili si v Sýrii samosprávu a Turecko a další už jsou na nohou

 
Kurdové již oficiálně založili federální systém správy na severu Sýrie, na územích, která jsou pod jejich kontrolou. Afrin, Kobani a Jazira, které se nacházejí u hranic s Tureckem, se tak staly autonomními administrativními celky. Informuje BBC.
17.03.2016 18:45 |

podobné články

Rozdrolí se Sýrie? Kurdové chtějí vlastní federaci u hranic s Tureckem

 
Kurdové chtějí na severu Sýrie vyhlásit federaci ve třech oblastech u hranice s Tureckem. Reagují na to, že nebyli pozváni k syrským mírovým rozhovorům. Rozhovory byly obnoveny v pondělí v Ženevě a účast Kurdů, kteří bojují proti islámským radikálům, byla jedním z faktorů komplikujících přípravy rokování.
16.03.2016 22:00 |

podobné články

Američané zkouší Rusy. Shodili munici syrským povstalcům

 
Americká armáda v noci na pondělí shodila  50 tun munice syrským povstalcům, kteří následně oznámili, že ji použijí při ofenzívě proti islamistům ve městě Rakka. Povstalecké pozice v poslední dnech oslabují ruské nálety, jak tvrdí Spojené státy a západní mocnosti. Rusové přitom tvrdí, že bombardují jen teroristy. Za teroristy ovšem spolu se syrským prezidentem Bašárem Asadem, kterého podporují, považují i opoziční síly. 
12.10.2015 22:10 |

podobné články

SVS: Podepsáno. Severočeská města a obce získají plnou kontrolu nad vodárenstvím v regionu

 
Společnost SVS podepsala kupní smlouvu s francouzským koncernem Veolia a od ledna 2019 tak získá plnou kontrolu ve společnosti SčVK. Města o obce, akcionáři SVS, díky tomu získají nejen kontrolu nad provozem vodárenství v severních Čechách, ale také nad stovkami milionů korun, které dosud končily jako dividendy v zahraničí.
08.09.2017 18:00 |

podobné články

Kobani je opět svobodné. Cena ale byla vysoká, město je v troskách

 
Kurdským silám se v posledním lednovém týdnu podařilo ze strategicky klíčového Kobani vytlačit ozbrojence Islámského státu. Z města však zbyly prakticky jen trosky. Uprchlíci se nemají kam vrátit.
30.01.2015 17:41 |

podobné články

Kurdové si odhlasovali referendum, Irák jim za to sebral město i ropu. Trvalo mu to 40 minut

 
V pondělí se irácké vládě podařilo získat kontrolu nad městem Kirkúk. Stovky kurdských rodin musely hledat bezpečné útočiště jinde. Jedná se tak o třetí území, které irácká armáda získala zpět během operace trvající 48 hodin. Irák přišel o město před třemi lety, když se oblast dostala pod kontrolu kurdských jednotek, které využily chaosu, jenž nastal při ofenzivě teroristické skupiny Islámský stát.
18.10.2017 17:00 |

podobné články

V Sýrii se bojuje o Kobani, v Iráku islamisti "popravují" vojáky

 
Na severu Sýrie pokračují těžké boje o kurdské město Kobani, které radikálové z organizace Islámský stát obléhají už přes dva týdny. Při střetech s příslušníky kurdských milicí bylo v noci na dnešek zabito 27 lidí, oznámila Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). V irácké provincii Anbár islamisté podle svědků citovaných agenturou AP veřejně zastřelili šest vládních vojáků.
05.10.2014 15:00 |

podobné články

Boje o Kobani si vyžádaly už přes 500 mrtvých

 
Boje Kurdů s radikály z Islámského státu o severosyrské město Kobani stály životy více než 550 lidí. Mezinárodní společenství stále přešlapuje a dostatečně silnou pomoc kurdským jednotkám zatím neposkytlo. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun jen prohlásil, že je situací znepokojen, a vyzval všechny strany, aby zabránily obětem na civilistech. 
12.10.2014 10:46 |

podobné články

Radikálové z Islámského státu v Kobani mučili desítky dětí!

 
Otřesnou zprávu o dění v syrském Kobani dnes zveřejnila organizace Human Rights. Islamisté tam unesli a mučili desítky dětí.
04.11.2014 07:40 |

podobné články

Teroristé dostali na frak: Radikálové z ISIS se stahují z Kobani!

 
Konečně dostali za vyučenou! Bojovníci z hnutí Islámský stát (IS) se stahují z okolí syrského města Kobani na turecké hranici. Oznámila to syrská exilová organizace ochránců lidských práv.
02.02.2015 15:55 |

podobné články

Mirko Raduševič: Jeden den odstřelovače z Kobani - Někdy zabíjím i děti

 
Filmový režisér Reber Dosky natočil krátký film o kurském sniperovi Haronovi, který přijel do syrského města Kobani u hranice s Tureckem, aby zasáhl do bojů proti ISIS. V dokumentu vypráví svůj příběh, co zde dělá den po dni.
14.12.2017 07:35 |

podobné články