Článek

Josip Tito: Oslavovaný i proklínaný 'otec' Jugoslávie

 
Jugoslávský vůdce Josip Broz Tito je považován za jednu z nejkontroverznějších postav balkánské historie. Jedni uznávají, že se mu dařilo předcházet etnickým konfliktům, které se v mnohonárodnostní Jugoslávii rozhořely až po jeho smrti (4. května 1980). Další ovšem upozorňují na to, jak tvrdě se vypořádal s opozicí. Na druhou stranu ale zvládal dovedně manévrovat mezi západním a východním blokem. 
02.05.2015 13:10 |

podobné články

Podobné články

António Salazar: Oslavovaný i proklínaný portugalský diktátor

 
Byl nejdéle vládnoucím premiérem v Evropě a Portugalsko řídil pevnou rukou skoro čtyřicet let. Přesto žil velmi asketickým životem. Krátce po svém nástupu k moci vyhlásil program budování nového státu, kterému ale vládla cenzura a tajná policie. Portugalci přesto období Salazarovy vlády vnímají pozitivně. V roce 2008 totiž zvítězil v televizní anketě "kdo nejvíce přispěl k velikosti Portugalska". Od Salazarovy smrti v pondělí uplynulo 45 let. 
27.07.2015 20:25 |

podobné články

Výstava otevře unikátní prostor na Pražském hradě: Připomeňte si architekta Plečnika

 
Architekt Josip Plečnik (†84) stojí za přestavbami Pražského hradu, podobu vtiskl například Jižním zahradám. Jeho dílo tu od středy připomene výstava Josip Plečnik – Architektura pro novou demokracii. A co víc, koná se v unikátním prostoru pod Plečnikovou vyhlídkou, který je normálně nepřístupný!
18.04.2018 08:45 |

podobné články

Osobnosti: Josip Plečnik (10 článků)

Polovina obyvatel bývalé Jugoslávie žije podle OSN v chudobě

 
Ekonomická krize těžce dolehla na země bývalé Jugoslávie. Nejhorší je situace v Kosovu, nejmladším státu, který na území bývalé federativní republiky vznikl.
23.02.2011 20:30 |

podobné články

Rychetský vzpomíná: Clinton mi vyčetl postoj k bomdardování Jugoslávie

 
Předseda Ústavního soudu České republiky Pavel Rychetský pro Radiožurnál přiznal, že jako ministr s Václavem Havlem nesouhlasil s některými jeho názory týkající se oblastí zahraničních intervencí. „Sporů bylo relativně dost, ale myslím si, že největší byl v okamžiku, kdy já jsem ve vládě hlasoval proti souhlasu České republiky s bombardováním Jugoslávie,“ uvedl Rychetský v rozhovoru pro Radiožurnál. Kvůli jeho názorům vůči bombadrování Afghánistánu se ale prý "zlobil" i tehdejší prezident USA Bill Clinton.
22.12.2011 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Bill Clinton (224 článků) , Václav Havel (4806 článků)

Zemřela vdova po zakladateli Jugoslávie Josipu Brozi Titovi

 
Jovanka Brozová, vdova po zakladateli poválečné Jugoslávie a jugoslávském exprezidentovi Josipu Brozi Titovi, zemřela dnes dopoledne v Bělehradě.
20.10.2013 15:50 |

podobné články

Zeman připomněl v souvislosti s děním na Ukrajině bombardování Jugoslávie

 
Prezident Miloš Zeman v úterý okomentoval vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž označil akci Rusů na Ukrajině za humanitární misi. Zeman použil přirovnání k bombardování Jugoslávie v 90. letech, kdy se také mluvilo o humanitární misi, a výsledkem bylo krveprolití. Na adresu chystaných sankcí poznamenal, že k ničemu nevedou.
04.03.2014 17:25 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (3032 článků) , Miloš Zeman (20440 článků)

Štětina (TOP 09/STAN): Země bývalé Jugoslávie se blíží k EU, ale potýkají se s trvajícími neduhy

 
Země bývalé Jugoslávie zaznamenávají v procesu přibližování k EU pokroky, ale potýkají se i s přetrvávajícími nedostatky.
11.03.2015 14:51 |

podobné články

Vzdáváme hold, bratři. Neměli jsme šanci tomu zabránit, řečnil Foldyna na připomínce bombardování Jugoslávie stíhačkami NATO. Hovořilo se i o konvoji USA

 
REPORTÁŽ V pozdních večerních hodinách se v úterý před velvyslanectvím Srbska uskutečnila akce za připomenutí obětí bombardování Jugoslávie (SRJ) Severoatlantickou aliancí bez mandátu OSN. Přítomný poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna to označil za bezprecedentní krok k porušení stability v Evropě. Mezi účastníky pietní akce byl také exministr zahraničí Jan Kavan.
25.03.2015 11:46 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kavan (121 článků) , Jaroslav Foldyna (407 článků)

Utekl ze zájezdu do Jugoslávie, papež mu stiskl dva prsty. Příběh emigranta Jaroslava

 
Tisíce běženců teď míří do Evropy. Pan Jaroslav ze socialistického Československa před lety sám utíkal. Byla 80. léta minulého století a on k emigraci využil zájezdu do Jugoslávie. Měl s sebou jen základní prostředky. Musel si vydělávat na tržišti jako pomocná síla a potkal se i s papežem. O svůj příběh se podělil se čtenáři Blesku.
25.06.2015 19:00 |

podobné články

Humanitární bombardér Vladimir Putin, nadnesl politolog a rozvinul zásadní úvahu

 
Podobnou optikou, jakou Václav Havel nahlížel na bombardování Jugoslávie v roce 1999, by se dle politologa Univerzity Karlovy Josefa Mlejnka jr. dalo nahlížet na aktivity ruského letectva v Sýrii. Mlejnek však upozorňuje, že stejně jako měla vize našeho prvního polistopadového prezidenta trhliny v případě Jugoslávie, má je prý i nyní v Sýrii.
05.10.2015 09:26 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (3032 článků) , Václav Havel (4806 článků)

Před 20 lety skončila nejkrvavější kapitola rozpadu Jugoslávie

 
Sto tisíc mrtvých a statisíce lidí, kteří museli opustit své domovy. Bosenská válka v 90. letech trvala sice "jen" tři a půl roku, ale byla nejkrvavějším konfliktem doprovázejícím rozpad tehdejší Jugoslávie. Zbraně utichly až 21. listopadu 1995 po vyjednání mírové dohody v americkém Daytonu a jejím podepsání 14. prosince. Za svou roli v konfliktu si trest odpykala jen  Biljana Plavšičová, která se na jaře 1992, když vyhlásili bosenští Srbové vlastní stát, stala se jeho druhým nejvyšším představitelem po prezidentovi Radovanu Karadžičovi. Ten na soud teprve čeká, například Slobodan Milošević se ale rozsudku za genocidu a válečné zločiny nedočkal, zemřel před jeho vynesením. 
21.11.2015 12:46 |

podobné články

„Putin by zabránil rozpadu Jugoslávie,“ tvrdí Kusturica. A Bosna prý není stát

 
Bosna a Hercegovina (BaH) podle mínění bosensko-srbského prezidenta Milorada Dodika (56) ve skutečnosti není stát. V rozhovoru, který zveřejnil deník Glas Srpske rovněž řekl, že Bosna jako země nemůže dlouhodobě obstát. Světoznámý bosensko-srbský režisér Emir Kusturica (61) pro změnu tvrdí, že Putin by zabránil rozpadu Jugoslávie.
11.01.2016 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Emir Kusturica (28 článků)

Uprchlík z bývalé Jugoslávie dodává informace, které se zde nepíšou: Bosnu ovládají muslimové z celého světa, Makedonie je na hranici války...

 
ROZHOVOR Válkou rozdělená Bosna a Hercegovina nemá klid ani za ta léta po daytonských smlouvách, jejichž výročí si v těchto dnech připomínáme. Naopak, vnitřní krize se prohlubuje, sociální rozdíly se zvětšují. Města stagnují, bují korupce, rostoucí muslimskou komunitu, podporovanou Saúdy a Turky, nikdo nekontroluje. Podle mnohých odborníků, ale i místních, je další válka na dosah. Srbská Krajina se při nedávných volbách rozhodla pro osamostatnění. Vnitřní nestabilita Makedonie dosahuje kritické meze. To vše v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz rozebírá Goran Jozič. Od začátku devadesátých let, co utekl z válkou a národnostními spory rozbité Jugoslávie za sestrou do Čech, žije Goran Jozič v České republice. Z poloviny po otci Chorvat, po matce Srb, se stal uznávaným odborníkem na kávu.
08.12.2017 07:55 |

podobné články

Klausovi se plavili na bývalé Titově jachtě

 
Prezident Václav Klaus s manželkou Livií ve čtvrtek odpoledne podnikl v rámci státní návštěvy Černé Hory plavbu na jachtě Jadranka, kterou nechal pro svou ženu Jovanku postavit někdejší jugoslávský prezident Josip Broz Tito.
28.04.2011 19:40 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (9025 článků)

Poslanec ČSSD nosí tričko s rudým státníkem: Moje matka za něj bojovala v horách

 
Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna je mezi voliči známý svou láskou k lodím, boxu a srbskému Kosovu. Do svého facebookového profilu si nyní umístil fotografii, kde se na rudém tričku skví bývalý jugoslávský prezident, maršál Josip Broz Tito.
26.06.2012 12:50 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Foldyna (407 článků)

Poslanec ČSSD nosí tričko s rudým státníkem: Moje matka za něj bojovala v horách

 
Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna je mezi voliči známý svou láskou k lodím, boxu a srbskému Kosovu. Do svého facebookového profilu si nyní umístil fotografii, kde se na rudém tričku skví bývalý jugoslávský prezident, maršál Josip Broz Tito.
26.06.2012 13:05 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Foldyna (407 článků)

Zeman dostal metál od prezidenta Makedonie. Pak řešili uprchlíky

 
Prezidenta Miloše Zemana (71) přivítal ve čtvrtek na letišti u Ohridského jezera rovnou jeho makedonský protějšek Ďorge Ivanov (56). Odvezl si ho do luxusní vily, kterou nechal postavit někdejší jugoslavský vůdce Josip Broz Tito, a připnul mu tam nejvyšší státní vyznamenání.
09.06.2016 19:05 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20440 článků)

Josef Bláha: Do 11 let neuměl česky

 
Do Čech se dostal až v 11 letech, předtím vyrůstal v rodném Slovinsku, tehdejší součásti Jugoslávie. Otec tam pracoval jako lesní inženýr a vzal si za ženu místní dívku. Josef po něm měl sice české jméno, ale českých slovíček mnoho nepochytil. Vše se změnilo, když mu bylo 11 let. Otec přišel o práci a rodina se přestěhovala do Prahy. Aby se Josef Bláha (*8. 6. 1924 - † 6. 12. 1994) rychle naučil řeč, poslali ho na letní tábor. „Když jsem chtěl přidat knedlík, musel jsem říct – přeletěla křepelka přes třicet tři stříbrných střech. Pak jsem ho dostal,“ vzpomínal na krušné chvíle.
24.08.2010 03:16 |

podobné články

Osobnosti: Josef Bláha (13 článků)

Z chátrajícího symbolu Titovy vlády bude muzeum. Má vyprávět příběh Jugoslávie

 
Více než sto metrů dlouhá jachta Galeb byla během vlády Josipa Broze Tita svědkem podpisů mezinárodních dohod, ale i večírků hollywoodské smetánky, kterou na ní Tito pravidelně zval. Rijecká radnice chátrající plavidlo koupila s kontroverzním plánem - má se stát muzeem a hlavní atrakcí během doby, kdy bude město evropskou metropolí kultury.
27.01.2018 14:50 |

podobné články