Článek

Hejtman Hašek: Žaloby církví a řádů proti krajům a obcím vnímám jako snahu prolomit zákon o církevních restitucích

 
Vyjádření předsedy Asociace krajů ČR Michala Haška k návrhu zákona Jihočeského kraje o zdanění finančních náhrad, které dostávají církve za majetek, nevydaný v církevních restitucích
19.05.2016 19:10 |

podobné články

Osobnosti: Michal Hašek (2318 článků)
Podobné články

ČSSD navrhla uzákonit povinnost církví zveřejňovat hospodaření

 
Církve, jimž byly vyplaceny náhrady za nevydaný majetek v restitucích, mají ze zákona zveřejňovat zprávy o svém hospodaření. Navrhla to ČSSD v Senátu jako doplnění zákona o církvích, nikoli o církevních restitucích. Vycházela z dohody, k níž letos na jaře dospěli zástupci církví, ČSSD a hnutí ANO v rámci jednání jejich expertní skupiny. Zástupci církví tehdy uvedli, že souhlasí se zveřejňováním hospodaření církví. Jednání expertů o úpravách restitucí ale skončila bez dohody.
31.08.2014 18:10 |

podobné články

Církve připravují i žaloby u Ústavního soudu, říká předseda Ekumenické rady církví

 
Podle předsedy Ekumenické rady církví Joela Rumla si politici právě teď vaří horkou polívčičku. Myslí si, že pokud právě teď jednání o církevních restitucích zkrachuje, nové řešení by se velmi prodražilo a navíc nevylučuje, že církve zvažují žaloby u soudu.
09.01.2012 22:15 |

podobné články

Průlom v církevních restitucích, blokaci majetku lze prolomit

 
Blokaci církevního majetku lze za výjimečných okolností prolomit. Vyplývá to z nálezu Ústavního soudu (ÚS) v případu Josefa Lohmanna. Muž v 90. letech zprivatizoval pozemky pod zahradnictvím, ale později soud převod zrušil kvůli tomu, že pozemky jsou zablokované do vyřešení církevních restitucí.
29.03.2011 10:20 |

podobné články

Biskupská konference pochválila cirkevní restituce. Nakoply prý rozvoj obcí

 
Obcím a krajům pomáhá, že vypršela dvouletá lhůta pro vypořádání nesporných restitučních nároků církví na pozemky, uvedl dnes generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Obce a města mohou pozemky vrácené katolické církvi odkoupit a využít pro léta odkládanou výstavbu. Blokované pozemky také už neznemožňují obcím schválit územní plány. Zprávu přinesla ČTK.
01.03.2016 23:20 |

podobné články

Hašek chce novelou zákona o restitucích pomoci zemědělcům

 
Poslanec za ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek chce navrhnout poslaneckou novelu zákona o církevních restitucích. Díky ní by mohl stát pronajmout zemědělcům pozemky, u kterých církev může požadovat navrácení. Ze zákona totiž nelze tyto plochy od letošního ledna pronajmout. Podle Haška se to týká celkem 36.000 hektarů zemědělských pozemků. Stát přichází o 36 milionů korun za pronájem a zemědělci o obživu a dotace, řekl dnes novinářům Hašek.
10.02.2014 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Michal Hašek (2318 článků)

Pokud zákon o restitucích neprojde, odstoupím, řekl Duka

 
Kdyby zákon o restitucích vešel v platnost, stát by církvi vyplatil 75 miliard korun naturálně a 59 miliard korun by bylo vyplaceno peněžně. Koncept se ale nelíbí opozici ani některým členům ODS. Pokud by zákon podle pražského arcibiskupa Dominika Duky neprošel, bylo by to důvodem pro církev, aby podala homadné žaloby.
26.05.2012 08:15 |

podobné články

Osobnosti: Dominik Duka (817 článků)

Duka: nebude-li narovnání s církví, podáme hromadné žaloby

 
Kardinál Dominik Duka věří, že zákon o církevních restitucích se nedá oddálit. Pokud by k vrácení majetku církvím nedošlo, vyvolalo by to podle Duky chaos a církev by musela podat hromadné žaloby.
26.05.2012 18:07 |

podobné články

Osobnosti: Dominik Duka (817 článků)

Mondok (ČSSD): Zkorumpovaná pravice si chce zajistit alespoň podporu církví

 
Vážení, problém církevních restitucí vnímám po celou dobu jednoznačně jako politický. V kontextu vývoje na naší politické scéně za posledních několik let v něm spatřuji snahu zkorumpované pravice zajistit si do nejisté budoucnosti alespoň podporu ze strany církví, které ze svého každodenního kontaktu s občany – voliči, mají ten nejširší prostor k jejich ovlivňování.
27.02.2013 10:40 |

podobné články

Hejtman Zimola předloží novelu zákona o církevních restitucích na zdanění finančních náhrad

 
Jihočeský kraj navrhuje zdanění finančních náhrad, které dostávají církve za majetek nevydaný v církevních restitucích. Rozhodli o tom dnes krajští zastupitelé jedenatřiceti hlasy. Přítomno bylo 48 z 55 zastupitelů. Na návrhu, jenž zamíří do Poslanecké sněmovny, se shodla rada Jihočeského kraje, kterou tvoří sociální demokracie a komunisté. Zdanění finanční náhrady církevních restitucí před pěti týdny požadovala na celostátní úrovni i KSČM, vláda však k tomuto návrhu v dubnu nepřijala žádné stanovisko, protože se neshodla.
19.05.2016 19:30 |

podobné články

Vláda dnes nezamítla návrh danění církví, kraje čekají na stažení žalob

 
Vláda se dnes na společném zasedání s hejtmany zabývala církevními restitucemi. K návrhu na zdanění peněžní části církevních restitucí a příspěvků na činnost církví kabinet nepřijal žádné stanovisko. Zástupci krajů vládě sdělili, že v září vyhodnotí, zda katolická církev začala stahovat žaloby s majetkovými nároky na kraje, jak se na tom dohodla počátkem července Česká biskupská konference (ČBK). Snížení počtu žalob vůči krajům slíbil Německý řád. ČBK uvedla, že biskupové se ve věci žalob nebrání ani jednání s obcemi.
20.07.2016 20:20 |

podobné články

ČSSD chystá zákon, který donutí úřady mluvit o církevních restitucích

 
Hradbu mlčení, kterou se obehnaly státní úřady chystající vydání majetku církvím, by mohl prolomit zákon, který tento týden podají poslanci ČSSD a který má šanci projít. Pokud se tak stane, Státní pozemkový úřad (SPÚ) a Lesy ČR budou muset začít zveřejňovat obsah církevních žádostí.
14.05.2013 03:05 |

podobné články

ÚZSVM převedl obcím a krajům bezúplatně majetky za téměř sto milionů

 
Za prvních šest měsíců letošního roku převedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) obcím a krajům bezúplatně ve veřejném zájmu téměř 1 300 nemovitostí v účetní hodnotě 94,4 milionu Kč.
23.11.2015 15:11 |

podobné články

John: Jdeme na vládu s taktikou. Vše o restitucích církví odložit

 
Jak dopadne jednání vlády o církevních restitucích? Napovědět může postoj Věcí veřejných (VV), které chtějí rozhodnutí o restitucích ještě odložit. Podle předsedy VV Radka Johna ale véčkaři prý nemají problém s navrácením nemovitého majetku, mezníky však má finanční stránka celé věci a o té by se mělo ještě jednat.
04.01.2012 09:05 |

podobné články

Osobnosti: Radek John (2465 článků)

„Mstíte se církvi,“ vyslechl si hejtman. Chce zdanit náhrady za restituce

 
Jihočeský kraj navrhuje zdanění finančních náhrad, které dostávají církve za majetek nevydaný v církevních restitucích. Opozice mluví o akt msty směrem k církvi, hejtman Jiří Zimola (ČSSD) to odmítá. Arcibiskup Dominik Duka chce případně hnát celou záležitost až k Ústavnímu soudu.
19.05.2016 22:20 |

podobné články

Osobnosti: Dominik Duka (817 článků)

Stanjura (ODS): Dohodu o církevních restitucích považujeme za uzavřenou

 
„Za ODS považujeme dohodu o církevních restitucích za uzavřenou. Podepsali ji zástupci tří koaličních stran a 17 církví.“
09.01.2012 19:35 |

podobné články

Český rozhlas: Speciál Martina Veselovského o kultuře a církevních restitucích

 
Co si myslí politici o církevních restitucích? Jak by měla vypadat spolupráce církví se státem? A jak se vyhnout personálním a organizačním otřesům v kulturních organizacích spravovaných státem? I na to se bude Martin Veselovský ptát zástupců politických stran v dalším předvolebním speciálu, který začíná v úterý 1. října v 17 hodin na Radiožurnálu.
30.09.2013 18:40 |

podobné články

Paroubek: Cynismus církví nezná mezí

 
Ekumenická rada církví dnes odmítla jakékoliv změny v tzv. církevních restitucích. Církve se bez jakékoliv širší politické shody, jejíž absenci si musely uvědomovat, dohodly s Nečasovou vládou na jejich plnění. Přitom každému rozumnému člověku přitom muselo být jasné, že nová vláda bude požadovat logické změny. Cynismus církví v tomto směru skutečně nezná mezí.
28.11.2013 21:05 |

podobné články

Sobotka (ČSSD): Nedovolíme prolomit restituční hranici února 1948

 
ČSSD odmítá snahu některých církevních organizací prolomit restituční hranici 25. 2. 1948 a přepsat tak současné majetkoprávní vztahy v České republice.
04.10.2013 13:35 |

podobné články

Pane ministře, doplaťte krajům 35 milionů korun, žádá Hašek

 
Šéf Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) dnes jménem všech krajů zaslal dopis ministrovi školství Josefu Dobešovi, kterým žádá o úhradu bezmála 35 milionů Kč krajům jako doplatku za státní maturity.
08.07.2011 21:40 |

podobné články

Osobnosti: Michal Hašek (2318 článků)