Článek

Evropská unie utlačuje Řecko. A chce ho držet v bídě, aby ho mohla ovládat, píše Slavoj Žižek a přednáší šokující srovnání

 
Slovinský marxistický filozof Slavoj Žižek se v komentáři pro britský kulturní a politický časopis New Statesman zamýšlel nad tím, proč se stále nedaří dostat Řecko z dluhů. Vůbec to prý není tak, jak by se na první pohled mohlo zdát.
08.07.2015 12:23 |

podobné články

Podobné články

Největší hrozbou Evropy je její vlastní apatie, říká Slavoj Žižek

 
Nesouhlasí s politickou korektností, která se podle něj snaží řídit něco, co by mělo být přirozenou součástí naší morálky. A Evropu varuje, aby se neutopila v multikulturalismu a apatii. Bez starého kontinentu by zbyl jen "jen brutální americký neoliberalismus a naproti tomu asijský kapitalismus s jeho autoritářskými politickými strukturami", jak říká v rozhovoru pro Spiegel slavný slovinský filosof Slavoj Žižek, který patří k nejodvážnějším současným myslitelům Evropy. 
02.04.2015 18:31 |

podobné články

Marxistický guru Slavoj Žižek překvapivě: Tihle falešní levičáci, co každého kritika islámu nařknou z islamofobie...

 
Známý levicový filozof ze Slovinska Slavoj Žižek poukazuje na to, že islámští fundamentalisté se ve skutečnosti cítí méněcenní vůči Západu. Kritizuje také postoj liberálů a odmítá kritiky islámu dle jejich vzoru považovat za islamofoby. Liberalismus považuje za slabý, zachránit jej prý může jen radikální levice.
19.01.2015 09:32 |

podobné články

Žižek na Václavském náměstí brojil proti vládním reformám v Česku

 
Na Václavském náměstí začala dnes odpoledne demonstrace iniciativy ProAlt a dalších občanských hnutí proti podobě vládních reforem. Policisté, kteří jsou na místě, řekli, že akci přišlo podpořit asi 1000 lidí. Na začátku k nim promluvil známý slovinský filozof Slavoj Žižek. Demonstraci vyjádřily podporu i odbory. Proti reformám se demonstruje také v jiných českých městech.
17.11.2011 17:05 |

podobné články

Chyba v EU není taková, jak myslí Klaus, míní filosof Žižek

 
Filosof Slavoj Žižek byl přítomen jak protestům na Wall Street, tak i demonstracím 17. listopadu na Václavském náměstí v Praze. Jeho proslov sklidil největší ovace. Co si myslí o Evropské unii?
22.11.2011 17:40 |

podobné články

Marxistický myslitel Žižek fanouškům krajní levice: Víte, co vlastně chcete?

 
JINÝMA OČIMA Je těžké představit si jakoukoliv novou alternativu společnosti, říká Slavoj Žižek na jednom z videí jeho přednášky kolující internetem a serverem Youtube. Přesto, že se o něm říká, že je marxista, když se prý ocitne mezi radikálními levičáky – ptá se, co vlastně chtějí. A jejich teorie a představy cupuje.
07.09.2013 11:05 |

podobné články

Globální kapitalismus se řítí do záhuby, řekl Spiegelu marxistický guru Žižek. A dodal, co podle něj s tím

 
Proslulý levicový slovinský filozof Slavoj Žižek navazující na Marxe a Hegela poskytl obsáhlý rozhovor německému týdeníku Spiegel. Překvapivě v něm odmítá multikulturalismus i politickou korektnost. Vedle toho horuje pro vytvoření univerzální společnosti, ve které by se všichni vzdali svých sociálních i etnických kořenů.
02.04.2015 13:31 |

podobné články

Do Prahy přijela vynadat vládě, do Havířova se vrací vzteklá kvůli ProAltu

 
PŘÍBĚH Na Václavském náměstí bylo rušno. Sešlo se tam odhadem přes dva tisíce lidí. V oficiální části vystoupil zástupce sdružení ProAlt, zástupce nezávislých odborů bezpečnostních složek a několik dalších oficiálních řečníků. Vystoupil také známý slovinský filosof Slavoj Žižek, který je uznávaným duchovním lídrem nespokojených občanů. Ten mimo jiné řekl, že „boj nekončí, ale pokračuje, a že demokracie už existuje, ale platí jen pro bohaté". Největší ruch však „u koně" nastal v okamžiku, kdy občané, kteří kolikrát cestovali stovky kilometrů na protestní akce proti vládě Petra Nečase, nedostali možnost vyjádřit svůj názor.
17.11.2011 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9256 článků)

Marxista: Češi chtěli svobodu, ne kapitalismus. Pravičák Tomský: Myslí jako Lenin

 
Včerejší oslavy dvaadvacátého výročí pádu komunistického režimu kromě demonstrací a vzpomínkových setkání provázely i další diskuse a semináře. Jeden z nich pořádal levicový think-tank Centrum Cesta. Hlavním hostem byl slovinský marxistický intelektuál Slavoj Žižek. Ten kritizoval především současný kapitalismus a podpořil světová protestní hnutí. Podle konzervativního filosofa Alexandera Tomského jsou jejich argumenty nesmyslné a uvažují stejně jako Lenin.
18.11.2011 12:00 |

podobné články

Komunistická Superstar: Nesnáším lidi, jsou nudní a hloupí

 
Slavoj Žižek je nazýván jako "nejnebezpečnější filozof Západu". Slovinský teoretik čerpá z Marxe, na stěně má obraz Stalina a nesnáší své studenty.
01.06.2014 08:00 |

podobné články

Komunistická Superstar: Nesnáším lidi, jsou nudní a hloupí

 
Slavoj Žižek je nazýván jako "nejnebezpečnější filozof Západu". Slovinský teoretik čerpá z Marxe, na stěně má obraz Stalina a nesnáší své studenty.
01.06.2014 08:01 |

podobné články

Oslavte konec světa pořízením selfie s přáteli

 
Konec roku je pro mnohé z nás důvodem k bilanci, zamyšlení a snad i zcela zbytečným novoročním předsevzetím. Letošní Silvestr je poslední, jak předpovídá Slavoj Žižek,  tak se alespoň vyfoťte s přáteli. Zítra už možná nebudou. 
31.12.2014 20:02 |

podobné články

V britské televizi vystoupil sociolog ze Slovinska. Ukázali mu fotku uprchlíků z člunu a toto následovalo

 
Na britské televizní stanici Channel 4 vystoupil slovinský filozof a sociolog Slavoj Žížek. Promluvil o uprchlické krizi a integraci. Podle něj se totiž neodehrává humanitární krize a je třeba na společenské problémy nahlížet s odstupem. Na vině není jen západní imperialismus.
21.04.2016 16:30 |

podobné články

Slavný levicový intelektuál by volil Trumpa. Přinese prý obrovské probuzení

 
Nejvýznamnější levicový myslitel současnosti slovinského původu Slavoj Žižek by volil Donalda Trumpa. Vyplývá to z jeho vyjádření pro britskou televizi Channel 4. Překlad přinášejí Britské listy.
04.11.2016 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (3399 článků)

Slavoj Žižek: Naše podstata - jsme zlí, egoističtí a nechutní

 
Publikujeme překlad zamyšlení i u nás známého slovinského filosofa Slavoje Žižka na nad sebou samým, současnou společností a tím, kam míří. Článek (‘We are all basically evil, egotistical, disgusting’) napsal pro britský The Guardian.
14.12.2016 18:30 |

podobné články

Kdyby se imigrace řešila více demokraticky, uprchlíky by vyhodili ze všech zemí. Někdy je potřeba vynechat veřejnost, padlo na konferenci v Bruselu

 
„Trumpa vnímám jako ďábla, který by nám mohl pomoci vyprodukovat silné zemětřesení, které by otřáslo zejména liberálním politickým establishmentem, který je v první řadě za Trumpa zodpovědný,“ míní slovinský filosof Slavoj Žižek.
17.12.2016 07:45 |

podobné články

Slavoj Žižek: Pozvedněme z popela liberální demokracii

 
Trump je globální hrozbou a pouze nová levice jej může porazit.
18.03.2017 21:40 |

podobné články

Musíme myslet radikálně, teď je čas velkých řešení. Nejslavnější levicový filozof světa volá na barikády

 
Slovinský filozof Slavoj Žižek se domnívá, že je opět načase myslet radikálně. „Čas prostých řešení je pryč,“ řekl pro Český rozhlas.
02.07.2017 19:25 |

podobné články

Tým Okresního přeboru zahájil sezonu vítězstvím!

 
V neděli 17. dubna 2011 odstartovalo mužstvo Slavoj Houslice, známé ze seriálu televize Nova Okresní přebor, novou fotbalovou sezonu. Tým vedl herec Ondřej Vetchý . Slavoj Houslice se utkal se sousedním Slovanem Lochovice. Zápas přilákal přes dva tisíce diváků.
19.04.2011 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Vetchý (225 článků)

Ředitelem Dopravního podniku města České Budějovice byl jmenován Slavoj Dolejš

 
Představenstvo Dopravního podniku města České Budějovice na svém dnešním zasedání jmenovalo nového ředitele společnosti. Stal se jím Slavoj Dolejš, který byl pověřen řízením podniku od doby, kdy na funkci ředitele rezignoval Jaroslav Ďuriš.
09.06.2015 17:41 |

podobné články