Článek

Elektronická volba zákonodárců má podle politologů svá rizika

 
Elektronická volba zákonodárců má podle politologů svá rizika v podobě nedodržení ústavou dané podmínky tajnosti hlasování nebo snadného kupčení s hlasy. Další nebezpečí je i v možnosti technického selhání. Politologové Miloš Brunclík a Matěj Trávníček z Karlovy univerzity se na tom dnes shodovali při semináři ve Sněmovně, který se týkal možností alternativních forem volby zastupitelů.
05.03.2015 21:46 |

podobné články

Podobné články

Podle politologů se strana Věci veřejné rozpadne, hrozí destabilizace vlády

 
Začátek konce je podle politologů oslovených v pondělí agenturou Mediafax kauza kolem výkonného místopředsedy Věcí veřejných Jaroslava Škárky. Ten nejprve prohlásil, že dostává od vedení strany úplatky za loajalitu a později uvedl, že novináře záměrně mystifikoval, to nemá podle politologů obdoby.
04.04.2011 13:20 |

podobné články

Přímá volba vyjde na 655 milionů, nedá se spojit s jinými

 
Přímá volba prezidenta se nestihne spojit s podzimními krajskými a senátními volbami. K urnám tak půjdou voliči až třikrát a prezidentská volba vyjde stát na 655 milionů. Pokud by se ji podařilo spojit s jinými volbami, výrazně by se ušetřilo, ale to není možné ani z ústavního hlediska. Zákon totiž říká, že volba prezidenta se musí uskutečnit v posledních šedesáti dnech volebního období úřadujícího prezidenta.
15.01.2012 20:00 |

podobné články

Sněmovna rozhodla o omezení imunity zákonodárců

 
Poslanci dnes rozhodli o předloze, která omezuje imunitu zákonodárců a ústavních soudců. Stalo se tak po patnácti pokusech za uplynulých dvacet let. Novela, kterou podepsali zástupci všech sněmovních stran, totiž zrušila doživotní imunitu a ta bude nyní trvat jen po dobu mandátu. Pro zákon hlasovalo 156 poslanců, tedy více než tři pětiny zákonodárců. Normu nyní posoudí Senát.
08.02.2012 12:45 |

podobné články

Omezení imunity zákonodárců? Čtěnáři odpověděla senátorka Paukrtová

 
Nezávislá senátorka Soňa Paukrtová odpověděla na dotaz čtenáře ParlamentníchListů.cz týkajícího se omezení imunity zákonodárců a také trestní a hmotné odpovědnosti za špatná rozhodnutí veřejných čititelů. Senátorka je zároveň autorkou návrhu na omezení imunity zákonodárců.
01.07.2012 16:20 |

podobné články

Osobnosti: Soňa Paukrtová (8 článků)

Elektronická evidence tržeb zřejmě bude. Podle Faltýnka se na jejím zavedení už koalice shodla

 
Vládní strany se na dnešním jednání koaliční rady podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka shodly na elektronické evidenci tržeb. Se zavedením této vlajkové lodě vlády prý souhlasí i lidovci, kteří měli dosud výhrady a požadovali podrobnější informace. Jejich zástupci to zatím nepotvrdili. Na vládu by se elektronická evidence tržeb mohla podle Faltýnka dostat v příštích dvou nebo třech týdnech.
06.05.2015 16:21 |

podobné články

Ten gosudar Zeman, soptil Kalousek. Podle politologů se mu to vrátí

 
POLITOLOGOVÉ Zdá se, že debaty o dalším směřování politické scény jsou čím dále více zasaženy tím, co řekne odcházející ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Třeba jeho nápadu na změnu Ústavy ve smyslu okleštění pravomocí prezidenta se představitelé politických stran chytli velmi rychle. Podle politologů to ale není dobře, neboť změna Ústavy potřebuje delší čas a odbornou politickou „konferenci“.
01.07.2013 17:10 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (5802 článků)

Rusnok si podle politologů příliš fandí. Důvěru nejspíš nezíská

 
Pro vládu Jiřího Rusnoka by mohlo na středečním jednání sněmovny hlasovat přes 90 poslanců. K získání důvěry to ale nebude stačit, shodli se politologové, které dnes ČTK oslovila. Podle politologů se ale situace může ještě do středy změnit. Rusnok předpokládá, že se na jeho stranu přikloní až 97 poslanců, a jeho vláda tak důvěru získá. Řekl to dnes v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.
04.08.2013 17:30 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Rusnok (1770 článků)

Lidé evropské volby nepovažují za důležité, proto je ignorovali, tvrdí politologové

 
Nízká účast Čechů u voleb do Evropského parlamentu je podle politologů dána tím, že lidé hlasování vnímají jako druhořadé. Dění ve strukturách EU považují za něco, co má pro jejich život jen malý význam. Podle politologů je to i věc médií a některých politiků, kteří se pokoušejí veřejnost přesvědčit o zbytečnosti Unie.
24.05.2014 18:30 |

podobné články

Konec diskuze. Přímá volba prezidenta Senátem projde. Ručí za to Škromach

 
VÍME PRVNÍ Je rozhodnuto! Přímá volba prezidenta má jistotu, že projde i Senátem. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha ji po sněmovně bez problému přijme i horní komora parlamentu, kde má ČSSD většinu. Škromach nechápe, proč se tolik hovoří o možnosti, že by senátoři ČSSD mohli hlasovat proti přímé volbě a proč předseda Bohuslav Sobotka apeluje na vlastní senátory, jako by hrozilo, že budou hlasovat proti novele. Podle něj je přímá volba doslova z dílny sociální demokracie a oranžová strana s ní přišla mnohem dříve než ostatní partaje.
14.12.2011 16:05 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (7358 článků)

Václav Žák: Přímá volba je nebezpečná, jen prohloubí konflikty

 
Přímá volba prezidenta žene zemi do záhuby. O tom je přesvědčen publicista a někdejší člen a místopředseda České národní rady Václav Žák, který tvrdí, že hlasování o přímé volbě je jen ústupek ve strachu z obyvatelstva, které si podle průzkumů veřejného mínění přímou volbu přeje zavést. Přímá volba ale bude podle odborníků nebezpečná, pokud se zároveň nezasáhne i do znění ústavy.
13.02.2012 22:40 |

podobné články

Fischerova vláda sbírá od politologů body za slušnost, kritiku za ČEZ

 
Názory politologů při bilancování roku vládnutí úřednického kabinetu Jana Fischera se dostávají do rozporu, jakmile dojde na hodnocení, s jakým úspěchem se vláda ubránila vlivům mocných lobby. Michal Klíma z Vysoké školy ekonomické tvrdí, že kabinet ukázal, jak lze vládnout slušně, bez korupce a klientelismu. Naproti tomu podle Lukáše Linka ze Sociologického ústavu narostla během roku nadvláda energetického gigantu ČEZ.
05.05.2010 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Jan Fischer (1728 článků)

Vývoj v ČSSD očima politologů: Vyhráli Zeman, Hašek a hejtmané

 
ČSSD se usnesla, že podpoří při středečním hlasování vládu Jiřího Rusnoka. Podle politologů to znamená jediné – vítězem vnitrostranického boje se stal Michal Hašek. A jak pro server Novinky.cz uvedl politolog Jan Kubáček, s ním zvítězili i hejtmani a jejich kraje.
06.08.2013 18:35 |

podobné články

Osobnosti: Michal Hašek (2224 článků) , Jiří Rusnok (1770 článků) , Jiří Zeman (667 článků) , Jan Zeman (214 článků)

Podle politologů vezme Bursíkova nová strana hlasy zeleným a TOP 09

 
Nová Liberálně ekologická strana Martina Bursíka (LES) může nejvíce voličů přebrat TOP 09 a zeleným. Server iDnes.cz to zjistil od několika politologů. Část podporovatelů může získat i mezi lidmi, kteří dříve volili ODS. Pro levicové strany to ovšem nebude konkurence.
31.08.2013 11:55 |

podobné články

Osobnosti: Martin Bursík (283 článků)

Vítězem války o policisty je ČSSD, myslí si experti. Babiš to ale nevzdá, střety budou pokračovat

 
Za vítěze koaličního sporu o reformu policie je podle politologů možné považovat ČSSD. Hnutí ANO si to ale pravděpodobně nenechá líbit a další střety budou následovat. Vyplývá to z vyjádření politologů, které ČTK oslovila.
16.06.2016 19:00 |

podobné články

Volba prezidenta je důležitá asi jako volba do krajů, ukázal průzkum

 
Podle nového průzkumu nepovažují Češi volbu prezidenta za až tak důležitou. Nejdůležitější je prý obsazení obecních zastupitelstev. Poté volby do Poslanecké sněmovny. Volba prezidenta se nachází na stejné příčce jako volby do zastupitelstev krajů.
27.01.2012 15:20 |

podobné články

Polanski chce elektronická pouta

 
Režisér Roman Polanski (76) by přijal elektronická pouta, aby mohl vyměnit švýcarskou celu za domácí vězení ve své vile v Gstaadu. Své vydání do USA nadále odmítá, řekl listu Le Figaro Polanského advokát Hervé Temime.
20.11.2009 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Roman Polanski (85 článků)

Elektronická kniha: 1000 knížek v batohu!

 
Pořádně vybavená knihovna čítající zvučná jména světové literatury byla vždy otázkou jisté prestiže. Co takhle tato díla nosit stále u sebe? Nebojte, nepotřebujete k tomu s sebou stále vozit trakař! Stačí jen elektronická čtečka knih (tzv. eReader nebo eBook), má kompaktní rozměry a vejdou se do ní tisíce titulů.
01.02.2011 12:00 |

podobné články

Šok! Elektronická cigareta explodovala muži v ústech

 
Elektronická cigareta vybuchla v ústech Američanovi, který se snažil přestat kouřit.
20.02.2012 09:05 |

podobné články

Soutěžte s Bleskem Hobby o kolébkovou pilu EINHELL!

 
Velice odolná a výkonná kolébková pila na palivové dříví, která nabízí vysokou bezpečnost a velký výkon při řezání. Trny v podavači zabraňují protáčení dřeva během řezání a elektronická brzda zajišťuje rychlé zastavení kotouče po vypnutí přístroje. Vysoce kvalitní kryt chrání přístroj před korozí. Velice odolná a výkonná kolébková pila na palivové dříví, kteránabízí vysokou bezpečnost a velký výkon při řezání. Trny v podavačizabraňují protáčení dřeva během řezání a elektronická brzda zajišťujerychlé zastavení kotouče po vypnutí přístroje. Vysoce kvalitní krytchrání přístroj před korozí.
14.03.2012 00:05 |

podobné články