Článek

Duda nebo Komorowski? Poláci rozhodují o budoucí hlavě státu

 
V Polsku se v neděli brzy ráno otevřely volební místnosti a začalo druhé kolo prezidentských voleb. Největší boj se očekává mezi dosavadním prezidentem Bronislawem Komorowskim a jeho oponentem, konzervativcem Andrzejem Dudou. Předvolební průzkumy naznačují, že výsledky budou hodně těsné. 
24.05.2015 11:06 |

podobné články

Podobné články

Komorowski před volbami láká Poláky na snížení důchodového věku

 
Polský prezident Bronislaw Komorowski se ještě před druhým kolem prezidentských voleb snaží nahnat poslední politické body. Ve čtvrtek slíbil, že zavede zákon, který umožní odchod do důchodu po 40 odpracovaných letech bez ohledu na věk. Byl to ale právě Komorowski, kdo v roce 2012 podepsal zákon stanovující věkovou hranici pro odchodu do důchodu na 67 let. Komorowski ale v průzkumech před nedělními volbami vede jenom o fous. 
21.05.2015 08:31 |

podobné články

V Polsku přišel den D, naši sousedé si zvolí prezidenta. Zvítězí opozice?

 
Polákům se dnes znovu otevřely volební místnosti. Čeká je druhé kolo prezidentské volby, kde proti sobě stojí dosavadní prezident Bronislaw Komorowski a Andrzej Duda. První reprezentuje vládnoucí středovou Občanskou platformu, druhý opoziční konzervativní Právo a spravedlnost. Ačkoli byl Komorowski jasným favoritem, první kolo vyhrál Duda. Další informace přináší Český rozhlas.
24.05.2015 07:36 |

podobné články

Poláci si volí prezidenta, hraje se i o budoucí přijetí eura

 
V Polsku dnes lidé do 21 hodin rozhodují o tom, kdo se na dalších pět let stane jejich prezidentem. Největší šanci má současná hlava státu Bronislaw Komorowski, předpokládá se ale, že nadpoloviční většinu v prvním kole nezíská. Jeho největším rivalem je europoslanec Andrzej Duda. 
10.05.2015 11:50 |

podobné články

Prezidentem Polska bude zřejmě Komorowski

 
Novým polským prezidentem se zřejmě stane Bronislaw Komorowski z liberální Občanské platformy premiéra Donalda Tuska. Podle odhadů výsledků dnešního druhého kola prezidentských voleb získal Komorowski 51,09 procenta hlasů.
04.07.2010 19:36 |

podobné články

Překvapení polských prezidentských voleb: Těsně vyhrál kandidát pravicové opozice Duda

 
Neoficiální odhady ukazují, že v nedělním prvním kole polských prezidentských voleb zvítězil kandidát největší opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Andrzej Duda. Těsně za ním zřejmě skončil současný prezident Bronislaw Komorowski, když získal o jeden procentní bod méně hlasů. Informovaly o tom polské televize. Druhé kolo hlasování se uskuteční 24. května.
11.05.2015 09:01 |

podobné články

Polsko chce změnu. Duda v prvním kole porazil Komorowského

 
Podle prvních neoficiálních odhadů, zvítězil v prvním kole polských prezidentských voleb Andrzej Duda, kandidát konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Současný prezident Bronislaw Komorowski skončil těsně za ním. 
11.05.2015 09:40 |

podobné články

Polským prezidentem se stal opoziční euroskeptik Andrzej Duda

 
Z druhého kola polských prezidentských voleb vzešel vítězně  kandidát konzervativní euroskeptické opozice Andrzej Duda. Podle oficiálních výsledků získal 51,55 procenta hlasů. Jeho protikandidát, současný prezident Bronislaw Komorowski, dostal 48,45 procenta hlasů a svou porážku uznal již během nedělního večera. Odhady po uzavření volebních místností totiž hovořily jasně pro vítězství Dudy.
25.05.2015 08:41 |

podobné články

Polsko má svého prezidenta: Zvítězil opoziční kandidát Duda

 
Poláci si ve druhém kole prezidentských voleb zvolili novou hlavou státu kandidáta konzervativní euroskeptické opozice Andrzeje Dudu. Vyplývá to z průzkumů mezi voliči při odchodu z volebních místností. Dosavadní polský prezident Bronislaw Komorowski, který post obhajoval, už uznal svou porážku.
24.05.2015 23:25 |

podobné články

Většinový systém ANO, nebo NE? Poláci se rozhodují v referendu

 
Poláci v nedělním referendu rozhodují, zda se v jejich zemi zavede většinový volební systém. Referenda se musí zúčastnit nadpoloviční většina voličů, aby bylo uznáno za platné. Stát za referendum zaplatí asi 100 milionů zlotých (zhruba 640 milionů korun).  
06.09.2015 15:35 |

podobné články

Rebel Duda stanul za napadení chodce před soudem

 
Hokejista Plzně Radek Duda stanul dnes před karlovarským soudem kvůli napadení důchodce na přechodu pro chodce. Obžaloba ho viní z výtržnictví. Sám Duda ale dnes u soudu tvrdil, že konflikt s poškozeným mužem byl podstatně mírnější, než popisuje obžaloba.
29.06.2011 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Radek Duda (57 článků)

Prezident Duda se sešel s opozicí. Ta kvůli krizi žádá hlavu šéfa parlamentu

 
Polský prezident Andrzej Duda se kvůli protivládním protestům, které trvají už třetí den, v průběhu neděle sešel s představiteli opozice. První schůzku měl s předsedou strany Moderní Ryzsardem Petru, sdělil mluvčí prezidenta. Duda, který byl do svého zvolení prezidentem členem vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), v sobotu uvedl, že je připraven plnit ve sporu úlohu prostředníka.
18.12.2016 14:10 |

podobné články

Polský prezident Komorowski chce posílit obranu východní hranice NATO

 
Polský prezident Bronislaw Komorowski v úterý ve Varšavě vyzval k posílení kolektivní obrany na východních hranicích Severoatlantické aliance. V souvislosti s ukrajinskou krizí a rolí Ruska v ní to řekl na setkání hlav států visegrádské čtyřky, Rumunska, Bulharska a pobaltských států, kterého se účastní i český prezident Miloš Zeman.
22.07.2014 14:40 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20466 článků)

Polsko s napětím volí prezidenta: Rovný souboj Komorowského a Dudy

 
V Polsku se v neděli úderem sedmé hodiny ranní otevřely hlasovací místnosti pro druhé kolo prezidentských voleb, které rozhodnou o nové hlavě státu. Nečekaně rovný souboj o přízeň voličů svede dosavadní prezident Bronislaw Komorowski (62) a vítěz prvního kola, konzervativec Andrzej Duda (43).
24.05.2015 08:50 |

podobné články

Volební místnosti se uzavřely: Polsko čeká na první odhady výsledků prezidentských voleb

 
V Polsku se dnes v 21:00 SELČ uzavřely hlasovací místnosti pro druhé kolo prezidentských voleb, které rozhodlo o nové hlavě státu. Kvůli úmrtí ženy přímo ve volební místnosti v obci Kowale na Těšínsku však bylo tamní hlasování na 90 minut přerušeno a lidé tam proto mohou hlasovat až do 22:30 SELČ. Do té doby se také zdrží zveřejnění odhadů z průzkumů mezi voliči při odchodu z volebních místností. Nečekaně vyrovnaný souboj o přízeň voličů svedli dosavadní prezident Bronislaw Komorowski a vítěz prvního kola, konzervativec Andrzej Duda.
24.05.2015 22:50 |

podobné články

Polsko jde ve stopách Turecka. Chce referendum o změně státního zřízení

 
Polský prezident Andrzej Duda vyzval k uspořádání referenda v příštím roce, ve kterém by Poláci rozhodli o podobě základního zákona. Duda to uvedl při středečních oslavách přijetí historicky první polské ústavy, nejstarší na starém kontinentu. Kritici současné vlády se obávají, že plebiscit má stvrdit nastolení autoritářského režimu.
03.05.2017 18:25 |

podobné články

Prezidentské volby v Polsku: V průzkumech stále vede Komorowski

 
V předvolebních průzkumech pro prezidentské volby v Polsku stále vede úřadující prezident a maršálek Sejmu Bronislaw Komorowski, kterého chce volit 47,6 procenta polských voličů.
29.05.2010 12:05 |

podobné články

PROFIL: Tichý aristokrat Komorowski vyrůstal mezi skauty

 
Úřadující polský prezident a maršálek Sejmu (předseda parlamentu) Bronislaw Maria Komorowski se stal polským prezidentem.
20.06.2010 11:55 |

podobné články

Televizní debatu kandidátů na prezidenta vyhrál u polských diváků Komorowski

 
Průzkumy po nedělní televizní debatě mezi kandidáty na polského prezidenta ukázaly, že u diváků vyhrál maršálek Sejmu Bronislaw Komorowski.
28.06.2010 14:30 |

podobné články

Druhou televizní debatu prezidentských kandidátů opět vyhrál Komorowski

 
Maršálek sejmu a kandidát na polského prezidenta Bronisław Komorowski už podruhé vyhrál v televizní debatě s Jaroslawem Kaczyńskim.
01.07.2010 13:15 |

podobné články