Článek

Disidentka: V Rusku je to strašné

 
Mladá fronta DNES přináší rozhovor s ruskou disidentkou Olgou Prochorovovou. Její disidentství prý začalo, když v devatenácti uspořádala demonstraci na podporu Jana Palacha. Následně se dostala do obávané psychiatrické léčebny v Kazani a svůj odpor proti ruskému režimu dává najevo dodnes. Dnešní Rusko totiž prý není o nic lepší, než bylo tehdy.
24.08.2016 08:10 |

podobné články

Podobné články

Disidentka Su Ťij se odvolala proti rozsudku

 
Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij se odvolala proti rozsudku, kterým jí zvláštní soud začátkem srpna prodloužil domácí vězení o dalších 18 měsíců.
03.09.2009 12:40 |

podobné články

Disidentka Su Ťij jednala s barmským ministrem práce

 
Internovaná barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij se dnes sešla k půlhodinovému rozhovoru s barmským ministrem práce, který je v rámci vlády pověřen stykem s ní.
07.10.2009 11:25 |

podobné články

Zemřela bývalá disidentka a velvyslankyně v Albánii Markéta Fialková

 
Ve věku pětapadesáti let zemřela v úterý večer v Tiraně bývalá disidentka a současná velvyslankyně v Albánii Markéta Fialková. Informoval o tom mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.
24.08.2011 16:55 |

podobné články

Barmská disidentka Su Ťij bude kandidovat ve volbách!

 
Barmská demokratická vůdkyně a disidentka Aun Schan Su Ťij bude kandidovat v příštích doplňovacích volbách. Informuje o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na Njana Wina, mluvčího strany Národní ligy pro demokracii (NLD).
21.11.2011 08:40 |

podobné články

Volby v Barmě: Poprvé kandiduje disidentka Su Ťij

 
V Barmě v neděli proběhnou doplňovací volby do parlamentu. Poprvé se voleb účastní i dlouho vězněná disidentka Aun Schan Su Ťij.
01.04.2012 07:15 |

podobné články

Nobelovu cenu mám díky Havlovi, prozradila slavná disidentka z Barmy

 
Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij dnes při zahájení 17. ročníku konference Forum 2000 řekla, že v roce 1991 získala Nobelovu cenu za mír díky tomu, že bývalý český prezident Václav Havel nepřijal nominaci a namísto toho navrhl ji. Su Ťij v proslovu vyjádřila díky Havlovi za podporu, kterou vyjadřoval barmské opozici po dobu vlády vojenské junty.
15.09.2013 20:45 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (4809 článků)

Ruská disidentka dostala pamětní medaili Univerzity Karlovy

 
Ruská disidentka Natalja Gorbaněvská dnes v pražském Karolinu převzala pamětní medaili Univerzity Karlovy. Gorbaněvská byla jednou z takzvaných osmi statečných, kteří v srpnu 1968 v Moskvě protestovali proti tehdejší okupaci Československa. Lidí protestujících proti násilnému potlačení československých reforem tehdy nebyla podle Gorbaněvské v celém Sovětském svazu možná ani stovka. 
22.10.2013 17:20 |

podobné články

Bývalá disidentka si připomněla spisovatele a prezidenta Havla

 
Někdejší sovětská disidentka Natalja Gorbaněvská položila 28. října květiny u hrobu Václava Havla, dvacet let poté, co se s Havlem setkala. Připomínat si takovou osobnost podle Gorbaněvské má smysl.
28.10.2013 13:25 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (4809 článků)

Disidentka Němcová, politický vězeň Stránský a další převzali Ceny Paměti národa

 
Disidentka Dana Němcová, která projevila statečnost po podpisu Charty 77, Jiří Stránský a František Wiendl, které v 50. letech komunisté ve vykonstruovaných procesech poslali do vězení, a Felix Kolmer, který přežil Osvětim, jsou držiteli cen Paměti národa. V neděli jim je v Praze udělilo neziskové sdružení Post Bellum. Počtvrté ocenilo hrdiny, kteří se vzepřeli totalitní moci a jejichž osud nemá být zapomenut.
18.11.2013 07:36 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Stránský (45 článků)

Disidentka Gorbaněvská byla hrdinkou, shodují se politici

 
Disidentka Natalja Gorbaněvská, která zemřela v noci na pátek v Paříži, byla pro Čechy hrdinkou a Česká republika by na ni neměla nikdy zapomenout. V reakci na úmrtí ruské Gorbaněvské to dnes v prohlášení uvedl ministr zahraničí Jan Kohout. Podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka je škoda, že se za života Gorbaněvské nepodařilo prosadit, aby obdržela české státní vyznamenání.
30.11.2013 17:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kohout (183 článků) , Jan Hamáček (682 článků)

Česko by nemělo ustoupit od prosazování lidských práv, tvrdí bývalá disidentka

 
Větší důraz na dodržování lidských práv ve světě, tak, jak je Česká republika zastávala v osobě Václava Havla či Karla Schwarzenberga, u současných českých vlád chybí. V rozhovoru s ČTK to řekla někdejší disidentka Dana Němcová, která v těchto dnech oslaví 80. narozeniny.
12.01.2014 12:35 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (4809 článků) , Karel Schwarzenberg (3714 článků) , Daniel Havel (67 článků)

Strašně strašná SuperStar aneb Hvězdný Mareš ve strašně strašné akci

 
Moderátor Leoš Mareš (34) a další známé tváře Česko Slovenské SuperStar jako zpěvačka Tina (26), porotkyně Gábina Osvaldová (57) nebo Helena Zeťová (30) si na vyjádření svých hvězdných emocí vybrali v poslední době jediné slovo – a to různé variace přídavného jména „strašný“. Jak to potom dopadá, když se toto slovo vyskytne v průměru 6x za minutu?
25.03.2011 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Leoš Mareš (2950 článků) , Helena Zeťová (188 článků)

Generál Kostelka, exministr obrany: Putinova popularita je obrovská, opozice slabá. Rusové přežijí sankce i o chlebu a vodě. Zatvrdí se a nikdo s nimi nehne

 
Expert přes leteckou bezpečnost, exministr obrany a bývalý velvyslanec v Rusku Miroslav Kostelka upozornil, že obviňování ruského prezidenta Vladimira Putina z viny za sestřelení malajsijského letadla jeho postavením v Rusku neotřese. „Spoléhat na to, že se objeví nějaká velmi silná vnitřní opozice v Rusku, je podle toho, jak jsem situaci v Rusku znal a jak ji trochu stále ještě sleduji, v současné době fikcí. Popularita Putina byla v červnu kolem sedmdesáti tří procent. Rusové jsou lidi, kteří přežijí o chlebu a vodě. Takže se spíš bojím, že sankce budou kontraproduktivní,“ vysvětlil přední český odborník v otázkách vojenské bezpečnosti v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz svůj postoj k tragédii na Ukrajině, hledání viníků i přitvrzení sankcí vůči Rusku ze strany Evropy.
23.07.2014 09:05 |

podobné články

Strháváme oponu ruské prezidentské kampaně. Ale i té české. Hovoří právník a výsostný znalec Ruska, který tam žije téměř čtvrtinu života

 
ROZHOVOR „Lidé v Rusku se strašně bojí jakýchkoliv změn, protože mají v živé paměti divoká 90. léta. Jakákoliv změna v osobě prezidenta přinese období nestability. Je to dáno tím, že význam hlavy státu je v Rusku nepoměrně vyšší než v Evropě a v USA. Odraženo je to i v ústavě,“ říká Marek Kyncl, který pro ParlamentníListy.cz zmapoval situaci před prezidentskými volbami v Rusku.
09.01.2018 14:15 |

podobné články

Lenka Procházková z cesty po Rusku k Zemanovu návrhu: Žádné zestátnění ČT, je třeba udělat něco jiného. Zde je návrh

 
KOMENTÁŘ Prezident Miloš Zeman navrhl zestátnit Českou televizi, zrušit koncesionářské poplatky a místo toho ji financovat ze státního rozpočtu. Jako důvod uvedl, že ČT je podle něho hlásnou troubou TOP 09. Jeho návrh pro ParlamentníListy.cz komentuje bývalá disidentka, signatářka Charty 77 a spisovatelka Lenka Procházková.
13.05.2016 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Lenka Procházková (154 článků) , Miloš Zeman (20462 článků)

Ruská disidentka Gannuškinová pro PL: Nechci u nás revoluci. Tam nebývají "sametové" ani "růžové". Východisko ze současné krizové situace je...

 
EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR Je nezbytné přijímat uprchlíky, rozvíjet programy integrace a nezanechávat migranty v izolaci vlastních společností. Strach je oprávněný. Nesnáze mezikulturního kontaktu existují. To říká exkluzivně pro ParlamentníListy.cz ruská lidskoprávní aktivistka Světlana Gannuškinová. Vyjadřuje se velmi otevřeně o Rusku Vladimira Putina a o Nobelových cenách míru.
05.11.2016 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (3033 článků)

Bývalý britský velvyslanec v Rusku řekl něco, co byste od něj nečekali

 
Bývalý britský velvyslanec v Rusku Tony Benton ve svém textu publikovaném v deníku The Telegraph píše o obavách, které v Rusku vzbuzuje rozšiřování NATO. Je přesvědčen, že by Západ měl politiku vůči Rusku přehodnotit a s Putinem se konečně rozumně dohodnout.
10.09.2014 11:15 |

podobné články

Libor Dvořák: V Rusku jsou svobodná média utlačovaná. A babičky a dědečkové sedí u státní televize. Co tam slyší, tomu věří, což je největší problém ruské společnosti

 
Novinář, komentátor a překladatel Libor Dvořák se profesně dlouhodobě zabývá Ruskem. ParlamentnimListům.cz v rozhovoru vysvětlil, jak je to se svobodou médií v Rusku. "Anna Politkovská a její osud jsou pro mě potvrzením toho, že novináři v Rusku to mají nejenom velice těžké, ale že jejich profese je smrtonosná," upozornil na případ známé novinářky, který byla zavražděna. Od chvíle kdy se k moci dostal Vladimír Putin, jsou podle něj svobodná média v Rusku velmi výrazně omezována. "A tento proces bohužel pokračuje a utahování šroubů je stále citelnější," vysvětlil.
23.12.2014 08:51 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Dvořák (36 článků)

To je strašné, jak Západ zkazil postup vůči Rusku. Vojenští odborníci jsou frustrováni

 
Tři bývalí vojenští diplomaté, Vlastimil Pávek, Miroslav Poláček a Vladimír Suchodolinský, jsou frustrováni z naivity a neobratnosti Západu vůči Moskvě. Severoatlantická aliance i Evropská unie podle nich nemají správné informace o dění v Rusku, což prý vede k tomu, že od vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu tahají za kratší konec.
17.09.2014 11:35 |

podobné články