Článek

Čeští 'objevitelé' Bulharska: Bratři, kteří dali Bulharům jejich historii

 
"To je takový škorpil", říkalo se prý kdysi v Bulharsku, když přišla řeč na nadšence, zabývající se vykopávkami. V mnoha bulharských krajích toto označení znamenalo totéž, co archeolog. Úsloví se uchovalo jako upomínka na dva bratry z Čech, stojící u kořenů bulharské archeologie. Jmenovali se Škorpilovi, a jejich jméno nese bulharská vesnice nedaleko Varny dodnes. Škorpilovci.
18.02.2016 20:50 |

podobné články

Podobné články

Ewa Farna vykopla ze života svého objevitele! Tohle si snad nezasloužil ani Lešek Wronka!

 
Po deseti letech odchází Ewa Farna (22) od svého objevitele Leška Wronky (55). Otočila se zády k člověku, který dokázal z dvanáctileté dívenky udělat takřka přes noc hvězdu u nás i v sousedním Polsku!
10.08.2016 09:35 |

podobné články

Osobnosti: Ewa Farna (1080 článků) , Lešek Wronka (11 článků)

Bulharská prokuratura doporučí odebrání licence Skupině ČEZ

 
Bulharská prokuratura navrhne ukončení platnosti licence české společnosti ČEZ na distribuci elektřiny v Bulharsku. Oznámila to dnes bulharská agentura Focus s odvoláním na slova prokurátora Georgije Kamburova na tiskové konferenci v Sofii. Kamburov se údajně zúčastnil prověrky aktivit Skupiny ČEZ, kterou prováděl bulharský regulátor. Vyjádření ČEZ ČTK shání. 
19.02.2013 11:25 |

podobné články

Celá bulharská vláda podá demisi kvůli vysokým cenám elektřiny

 
Bulharská vláda v čele s premiérem Bojkem Borisovem do dnešního poledne podá demisi. V projevu k poslancům bulharského parlamentu to oznámil předseda vlády. Odchod kabinetu je podle médií reakcí na masové demonstrace vyvolané vysokými cenami za odběr elektrické energie, jejichž terčem je i bulharská pobočka české energetické firmy ČEZ. 
20.02.2013 09:35 |

podobné články

Bulharská vláda odchází, premiér Borisov podá demisi

 
Bulharská vláda v čele s premiérem Bojkem Borisovem do dnešního poledne podá demisi. V projevu k poslancům bulharského parlamentu to oznámil předseda vlády. Odchod kabinetu je podle médií reakcí na masové demonstrace vyvolané vysokými cenami za odběr elektrické energie, jejichž terčem je i bulharská pobočka české energetické firmy ČEZ.
20.02.2013 09:35 |

podobné články

Válka v ulicích Bulharska: Předražená elektřina vyvolala chaos! Problémy má i ČEZ

 
V bulharských ulicích se strhla pořádná mela, lidé vyšli do ulic kvůli vysokým cenám elektřiny. Bulharský vládní kabinet premiéra Borisova zareagoval tak, že podal demisi. Z českého pohledu bulharská situace zajímavá i proto, že terčem nenávistných reakcí je i bulharská pobočka energetické firmy ČEZ.
20.02.2013 11:00 |

podobné články

Autobus z Prahy vezl bombu: Nálož v trubce a kanystr benzínu dal někdo do zavazadlového prostoru

 
V autobuse z Prahy do bulharské Varny nalezla v neděli maďarská policie nálož. Dnes to oznámila bulharská televize bTV s tím, že pyrotechnici trhavinu zlikvidovali. Maďarský portál Blikk.hu o incidentu informoval již v neděli, kdy uvedl, že o nebezpečnosti nalezeného zařízení není oficiálně nic známo. Případu se prý společně věnují policisté z Česka, Maďarska a Bulharska, uvedla bTV. České úřady a ani bulharská autobusová společnost, která linku provozuje, dnes ČTK žádné informace neposkytly.
18.05.2015 13:55 |

podobné články

Objevte jižní pobřeží Bulharska: Na jemném písku si budete připadat jako na obláčku

 
Jemný písek mají snad všechny bulharské pláže. Ale nejměkčí je podle znalců na jihu země, a čím jižněji, tím hebčí je. Prý to souvisí s geologickým vývojem, pravda ale je, že jižní pláže Bulharska si zaslouží obzvláštní. Sever a jih Bulharska se pomyslně střetávají u Burgasu. Dělicí čára na mapě není, ale směrem k tureckým hranicím se poznenáhlu a nenápadně mění jak ráz krajiny, tak i pobřeží. Začne převládat takřka subtropické rostlinstvo, výrazně se otepluje a moře je o poznání tyrkysovější, klidnější i čistší. Jih země je z hlediska turistického ruchu pořád ještě v mnoha ohledech panenskou oblastí. Podívejte se proto spolu s námi na nejzajímavější města a pláže, které tam lze navštívit. pozornost.
16.08.2016 20:45 |

podobné články

Čeští SUPI MÍŘÍ DO BULHARSKA! Dočkají se svobody

 
Několikahodinová cesta do Bulharska čeká v úterý mladou samici supa bělohlavého ze zlínské zoo, na konci svého putování bude vypuštěna do volné přírody v bulharských horách. Agentuře Mediafax to za zoologickou zahradu řekl Pavel Shromáždil.
08.02.2011 12:10 |

podobné články

Nejkrásnější pláže Bulharska: Přijdou si na své rodiny s dětmi, mladí i nudisti!

 
Čeští turisté se letos chystají hojně do Bulharska! Pokud jste jedněmi z nich a pojedete do země poprvé, nebo naopak hledáte novou destinaci, pak se nechte inspirovat našimi tipy na nejlepší pláže v této překrásné zemi. Vybrali jsme je pro vás na základě hodnocení serveru LonelyPlanet. Při pohledu na tyto krásy začnete odpočítávat dny do dovolené.
20.05.2016 05:50 |

podobné články

Koncert Madonny zničil Bulharům hřiště před kvalifikací

 
Bulharští fotbalisté mají před sobotním kvalifikačním zápasem s Černou Horou velké obavy ze hřiště na stadiónu Levski Sofia, na kterém se týden před utkání uskutečnil koncert americké zpěvačky Madonny. Trávník je podle trenéra Stanimira Stoilova naprosto zničený.
03.09.2009 12:00 |

podobné články

Od koho se můžeme učit šetřit? Od Bulharů!

 
Bulharsko je jednou z nejchudších zemí Evropy a také pod tlakem těchto okolností muselo razantně šetřit. Zdá se, že se to Bulharům podařilo.
14.08.2012 12:10 |

podobné články

V Bulharsku se bude demonstrovat proti ČEZ a dalším firmám

 
V Bulharsku jsou na dnešek plánovány rozsáhlé demonstrace proti českým energetickým společnostem ČEZ a Energo-Pro a proti rakouské firmě EVN. Desítky tisíc lidí mají vyjít do ulic více než dvou desítek měst. Bulharům se nelíbí vysoké ceny elektřiny a požadují například znárodnění místních sítí zahraničních podniků.
17.02.2013 06:25 |

podobné články

Křeček (ČSSD): Zbývá něco jiného než se stát Bulhary?

 
ČEZ v Bulharsku postupuje, podle našich vládních i opozičních politiků. naprosto v souladu se všemi zákony a „unijními“ předpisy a náš stát by mu měl poskytnout veškerou podporu. Dokonce těm Bulharům poskytuje nejlevnější elektrickou energii v Evropě! Má to ovšem jeden malý problém: Bulhaři takovou nejlacinější elektrickou energii sice ke svým obyčejným životům nezbytně potřebují, ale ze svých příjmu ji nemohou zaplatit. Vyšli do ulic a vlády odstoupila.
22.02.2013 10:40 |

podobné články

Bratři, rozdělení po porodu, se po 35 letech potkali ve stejné práci

 
Bratři Gary (35) a Randy (35) z amerického státu Maine, kteří byli v útlém dětství adoptováni do různých rodin, se po desítkách let nečekaně sešli. Oba pracovali pro stejnou firmu a zákazníci jim stále tvrdili, že vypadají jako bratři. Gary a Randy se sešli ve firmě zabývající se stěhováním nábytku.
23.09.2009 19:05 |

podobné články

Pacienti se stěhovat nebudou: Nemocnice Milosrdných bratří zůstane Brnu, to tu postaví i LDN

 
Pacienti, kteří se léčí v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně, se nemusejí obávat přesunu na jiné pracoviště. Brněnská radnice se totiž domluvila na další spolupráci s řádem Milosrdných bratří. Ten totiž před časem uvažoval, že by nemocnici od města převzal.
23.08.2017 11:15 |

podobné články

Neuvěřitelné! Golfoví nosiči se vykašlali na hráče a dali si závod z odpaliště

 
Klid, ticho, sem tam svištění hole a aplaus. Taková je obvykle atmosféra na golfových turnajích, ale na Waste Management Open ve Phoenixu to bylo jiné! Na 16. jamce si totiž nosiči golfových holí dali závod. Bratři Henleyové ase rozeběhli z odpaliště a dali si asi dvousetmetrový sprint až na green. Fanoušci bouřili. A jako to dopadlo? Na to se podívejte!
05.02.2013 11:25 |

podobné články

Hospodští bratři se hádají kvůli Pohlreichovi

 
Tenhle pořad ze série Ano, šéfe! před čtrnácti dny vzbudil mimořádný ohlas. Nesmlouvavý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich v něm zajel do vesnice Čistá u Litomyšle, kde mají proti sobě hospody dva znepřátelení bratři. Jednomu dal ve finále dvě hvězdičky, o druhém se vyjadřoval pohrdlivě. Dnes si libují oba bratři. Jejich vztah ale zůstává na bodu mrazu.
14.11.2011 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Zdeněk Pohlreich (462 článků)

Slepé uličky a nesmysly v automobilismu

 
V historii automobilismu lze najít hodně vynálezů a vylepšení, která celé odvětví posunula o pořádný krok dál. Najdou se ale i prvky, za něž jejich objevitelé moc nadšení nesklidili.
02.08.2009 05:15 |

podobné články

Zastřelený uprchlík na bulharských hranicích. Bližší informace o incidentu

 
Bulharská pohraniční kontrola zastřelila prvního běžence. Prý se jednalo o ozbrojenou skupinu a k neštěstí došlo náhodou, když se ode zdi odrazila kulka, která sloužila jako varovný výstřel. Muž původem z Afghánistánu byl jedním z padesáti lidí, kteří se pokusili nelegálně překročit hranice z Turecka do Bulharska. Informuje The Independent.
16.10.2015 14:06 |

podobné články