Článek

Byzantská tradice

 
V obrazárně Strahovského kláštera v Praze objeví návštěvníci výstavu Kánon a dialog.
25.03.2015 08:41 |

podobné články

Podobné články

Jan Campbell: Trend - Státy bez suverenity a hranic

 
Pohled do procesu konce impérií a říší, které lze rozdělit z historického hlediska na klasické (Egypt, Persie, Řím), středověké (Svatá říše římská, Byzantská říše), koloniální (Britské impérium, koloniální Španělsko) a novověké mnohonárodní říše (Habsburská monarchie, Rakousko-Uhersko, Ruské impérium, Osmanská říše) vybízí i v kontextu rozpadu federace, o kterém píše Felix Černoch v českénovinky1.eu, k úvaze nad budoucností současných států dobrovolně, nebo vynuceně ztrácejících suverenitu a státní hranice. Jedním z příkladů je mnohonárodní EU.
12.09.2017 11:00 |

podobné články

Zeman boří tradice, pozvánku na Hrad nedostali ani expremiéři

 
Na tradice se má navazovat, a ne je bořit. V tomto duchu se včera nechal slyšet prezident Miloš Zeman v rámci své návštěvy Ústeckého kraje. Přesto se sám rozhodl některé tradice hodit za hlavu. Alespoň pokud jde o výběr pozvaných na slavnostní ceremoniál při předávání státních vyznamenání 28. října.
26.10.2013 04:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (17933 článků)

CzechTourism představuje české tradice interaktivně

 
Představit Českou republiku jako zemi živoucích tradic, kde zahraniční i domácí turista tradice nejen objeví, ale rovněž pochopí jejich souvislosti a příběh. To je cílem projektu Tradiční Česko všemi smysly, který zastřešuje Česká centrála cestovního ruchu. Jeho marketingová kampaň obsahuje nejen sérii videí či originálních tištěných map, ale i novou mobilní aplikaci České tradice, která je ke stažení zdarma.
22.07.2015 12:26 |

podobné články

Velikonoce jsou tady! Zvyky a tradice křesťanského svátku!

 
Češi pro náboženské tradice zrovna neplanou, volný pátek však ocení i zarytí ateisté.  Často se však snoubí pohanské vítání jara a zvyky s křesťanskými svátky. Světíte svátky, nebo vás čeká relaxace a lenošení? A víte, jsou vlastně velikonoční zvyky a tradice? Nezapomínáte na něco?
26.03.2016 05:15 |

podobné články

Je prý těžké debatovat, když proti vám stojí Konvička a nahé dívky

 
Martin Konvička uspořádal v Brně Ramadán po česku. Dovolával se přitom českých kulturních tradic, které jsou jiné než tradice muslimské. S tím lze jistě souhlasit. Má to ovšem i háček. České tradice podle Konvičky zahrnují pálení knih a promenáda dívek ve spodním prádle. Lucie Sulovská si v textu pro Svobodné fórum Pavla Šafra klade otázku, zda zmíněné projevy opravdu považujeme za české tradice.
08.07.2016 15:25 |

podobné články

Konkurenční výhodou českých firem je tradice a kvalita, slabinou je marketing

 
Největší konkurenční výhodou českých firem je tradice a kvalita jejich výrobků a služeb, slabinou je marketing a také efektivita. Tak se hodnotí stovka generálních ředitelů firem působících na českém trhu, které v průzkumu oslovila poradenská firma PwC Česká republika, jak sdělila ve středu.
22.02.2010 21:40 |

podobné články

Osobnosti: James Cameron (172 článků)

Sdružení na podporu české státnosti pochodovalo na Hrad

 
Sdružení na podporu české státnosti dnes po roce podruhé pochodovalo na Pražský hrad, kde chtělo manifestovat své odhodlání bránit suverenitu země a tradice. Do pochodu sdružení s názvem Akce D.O.S.T. (Důvěra, objektivita, svoboda, tradice) se zapojily čtyři desítky lidí, oproti předchozím akcím iniciativy tak byla účast zhruba pětinová. Jen o málo se zvýšila na manifestaci před Hradem hlavně díky kandidátům na senátory, které sdružení podporuje.
28.09.2010 21:45 |

podobné články

Evropské tradice jsou na ústupu, tvrdí Schwarzenberg

 
Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga jsou evropské tradice a myšlenky na ústupu, zatímco roste význam mocností typu Číny nebo Indie.
11.10.2010 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (3652 článků)

Velikonoční tradice drží už jen třetina Čechů

 
Na velikonoční svátky se asi nejvíce těší děti. Kluci na pomlázku a holčičky na zdobení vajíček. Domovy jsou uklizené a velikonočně a jarně vyzdobené a stoly jsou plné dobrot. Ačkoli jsou velikonoční svátky v Česku stále velmi oblíbené, podle průzkumu společnosti Univeler se ukázalo, že velikonoční tradice dodržuje jen třetina (33 %) lidí.
25.04.2011 08:20 |

podobné články

P. Svoboda (KDU-ČSL): Tradice a antitradice

 
V dnešním perverzním chápání tolerance není pro kulturní tradice většinové společnosti místo.
26.04.2011 13:20 |

podobné články

Amy Winehouseovou pohřbí v úterý podle židovské tradice

 
Zpěvačka Amy Winehouseová bude pohřbena v úterý 26. července podle židovské tradice. Rodiče chtěli uložit svou dceru do země, co nejdříve to půjde, jak jim to přikazuje víra. Ve stejný den by měl koroner také vydat zprávu o pitvě. Příčina smrti přitom měla být známa už v pondělí, ale vzhledem k tomu, že první ohledání bylo neprůkazné, čeká se na toxikologické výsledky.
26.07.2011 09:55 |

podobné články

Osobnosti: Amy Winehouse (390 článků)

KLAUS: Tradice jsou důležitější! Braňme se pokrokářům!

 
Prezident Václav Klaus v projevu předneseném ve středu ve Staré Boleslavi u příležitosti Národní svatováclavské pouti varoval před rychle rozpadajícím se hodnotovým systémem a útoky na tradice a vlastenectví. Také vyzval církev, aby se jasně vyjadřovala ve veřejných střetech o hodnoty a ctnosti.
28.09.2011 15:35 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (8733 článků)

Vánoční tradice u nás

 
Jaké jsou Vánoční tradice a oblíbené vánoční recepty?
23.12.2011 09:55 |

podobné články

Rusnok (VV): Není tradice jako tradice. I kotle mohou být různé

 
Počátkem února bude v Moravskoslezském kraji možné podávat žádosti o dotaci na pořízení ekologického kotle.
17.01.2012 10:00 |

podobné články

Lukáš (ODS): Náš největší poklad? Živoucí tradice

 
Nejsme region oplývající nevyčerpatelným nerostným bohatstvím, nepřetahují se o nás zástupy nadnárodních společností, aby tu vybudovaly své bohaté dceřiné pobočky, v nichž zaměstnají tisíce dělníků. A nikdy tomu tak nebude. Máme však něco mnohem cennějšího: naše krásné tradice. A dobře tak.
16.02.2012 14:05 |

podobné články

Konkurenční výhodou českých firem je tradice a kvalita, slabinou je marketing

 
Největší konkurenční výhodou českých firem je tradice a kvalita jejich výrobků a služeb, slabinou je marketing a také efektivita. Tak se hodnotí stovka generálních ředitelů firem působících na českém trhu, které v průzkumu oslovila poradenská firma PwC Česká republika, jak sdělila ve středu.
22.02.2012 11:25 |

podobné články

Ctěte tradice! Na Velký pátek neuklízejte, neperte ani nepečte

 
Dnes se už symboly svátků jara pomalu vytrácí z našich životů, a to je škoda – velikonoční tradice totiž zdaleka nekončí u pomlázky a malování vajíček, právě naopak, je jich mnohem více! Většina z nich má navíc tajemný symbolický význam!
05.04.2012 15:50 |

podobné články

Tradice je tradice. Studenti shodili ze střechy sedmipatrové budovy piano

 
Scénku jako z komiksu připomínala akce v Institutu technologií v Massachusetts. Studenti tam totiž minulý pátek svrhli ze střechy sedmipatrové budovy na zem piano. Nešlo však o žádnou vylomeninu - jednalo se o tradiční pád piana, který se tam koná pravidelně, informoval server thesun.co.uk.
01.05.2012 13:05 |

podobné články

Hejtmanka se pustila do Paroubka: Tradice? Hahaha

 
Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová na svém čtvrtečním blogu zpochybnila hned několik kroků, jichž se expremiér Jiří Paroubek v poslední době dopustil. Vše se točí zejména kolem ústředního motta Paroubkovy nové strany Hrdost – odpovědnost - tradice.
19.07.2012 10:55 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Paroubek (3344 článků)