Článek

Bádání ve sbírkách Národního filmového archivu bude snazší

 
Národní filmový archiv patří k nejstarším a největším filmovým archivům na světě. Kromě filmových sbírek pečuje o více než 500 tisíc fotografií, přes 30 tisíc plakátů a 134 tisíc propagačních materiálů.
20.02.2015 13:51 |

podobné články

Podobné články

Nepodřídíš se, tak končíš! Besser odvolal ředitele Národního filmového archivu

 
Ministr kultury Jiří Besser odvolal 11. listopadu dlouholetého ředitele Národního filmového archivu (NFA) Vladimíra Opělu. Rozhodnutí může souviset s Opělovým nesouhlasem se zúženým výběrovým zřízením na stavbu nových budov archivu, píše server Lidovky.cz.
18.11.2011 16:25 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Besser (317 článků)

Besser: Novým ředitelem Národního filmového archivu bude Michal Bregant

 
Ministr kultury Jiří Besser jmenoval dnes ředitelem Národního filmového archivu PhDr. Michala Breganta. Stalo se tak na základě doporučení komise v řádně vyhlášeném výběrovém řízení. Bregant se funkce ujme 2. ledna 2012.
15.12.2011 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Michal Bregant (11 článků) , Jiří Besser (317 článků)

Novým šéfem Národního filmového archivu je Michal Bregant

 
Novým ředitelem Národního filmového archivu je Michal Bregant. Na základě výběrového řízení ho ve čtvrtek jmenoval končící ministr kultury Jiří Besser (STAN). Bregant (47) nahradí Vladimíra Opělu, který byl odvolán před měsícem, podle ministerstva kvůli manažerským pochybením. Kvůli odvolání respektovaného odborníka Opěly se na ministra Bessera snesla kritika.
16.12.2011 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Michal Bregant (11 článků) , Jiří Besser (317 článků)

Jarolím vyzval Nečase k odvolání Bessera kvůli exřediteli archivu

 
Místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím vyzval v otevřeném dopise premiéra Petra Nečase, aby co nejdříve odvolal ministra kultury Jiřího Bessera (STAN). Vadí mu nedávné odvolání ředitele Národního filmového archivu Vladimíra Opěly, které podle něj bylo "nenadálé a s přinejmenším podivným odůvodněním". Premiér by podle Jarolíma měl také zabránit soutěži na dodavatele nového depozitáře archivu jiným způsobem než otevřenou veřejnou soutěží.
06.12.2011 12:41 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9260 článků) , Jiří Besser (317 článků)

Ředitelka ÚSTR Foglová odvolala šéfku bezpečnostního archivu

 
Ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Foglová dnes odvolala šéfku Archivu bezpečnostních složek (ABS) Zlatuši Kukánovou. Nebyla spokojena s její prací, situací v archivu a digitalizací dokumentů. Kukánová odmítla odvolací dopis převzít, odvolání považuje za protiprávní a cítí se stále být šéfkou archivu. "Domnívám se, že jsem stále ředitelkou," řekla Kukánová novinářům.
25.04.2013 19:45 |

podobné články

Personální změny v ÚSTR nekončí: Foglová odvolala šéfku bezpečnostního archivu

 
Ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Foglová dnes odvolala šéfku Archivu bezpečnostních složek (ABS) Zlatuši Kukánovou. Nebyla spokojena s její prací, situací v archivu a digitalizací dokumentů. Kukánová odmítla odvolací dopis převzít, odvolání považuje za protiprávní a cítí se stále být šéfkou archivu. "Domnívám se, že jsem stále ředitelkou," řekla Kukánová novinářům. 
25.04.2013 21:00 |

podobné články

Besser ještě stihl jmenovat nového šéfa Filmového archivu

 
Odcházející ministr kultury Jiří Besser stihl jmenovat nového šéfa Národního filmového archivu. Stane se jím Michal Bregant, bývalý šéfredaktor časopisu Iluminace nebo vedoucí Katedry FAMU International.
16.12.2011 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Michal Bregant (11 článků) , Jiří Besser (317 článků)

Na digitalizaci dostaneme 22 milionů od Norů, říká ředitel filmového archivu

 
Hostem pořadu Impulsy Václava Moravce byl v pondělí ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. Zásadní otázkou dnešní doby je digitalizace. Z evropských fondů by na ně mohl archiv získat až 22 milionů korun.
23.07.2012 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Michal Bregant (11 článků)

ČD: Cestování s miminky je snazší, další vlaky národního dopravce dostávají přebalovacími pulty

 
Cestovat s miminky je stále snazší. Moderní vlaky dostávají přebalovací pulty. České dráhy mají touto praktickou pomůckou vybaveny již 568 vozů, které obsluhují několik tisíc spojů denně.
23.02.2016 16:30 |

podobné články

Řečtí archeologové šetří! Končí bádání a památky zakopávají

 
Nedostatek peněz přiměl řecké archeology ukončit bádání a požádat, aby cenné nálezy byly zakopány. Informuje o tom v pátek agentura AFP.
03.03.2012 05:55 |

podobné články

Ten ústav vůbec neměl vzniknout. ČSSD zkritizovala bádání o totalitě

 
Lidé z Ústavu pro studium totalitních režimů prý mají obavy o svou budoucnost. Místo klidu na bádání ovládá výzkumný ústav nervozita a podezíravost. Senátní levice navíc blokuje volby členů Rady Ústavu a netají se názorem, že tato instituce nikdy neměla vzniknout.
22.03.2013 10:20 |

podobné články

Zapálený student se nechal pobodat včelami do penisu! Aby zjistil, jak moc to bolí! Jaké jsou výsledky jeho bádání?

 
Tomu se říká obětovat se ve jménu "vědy":http://www.extra.cz/tema/veda. Univerzitní student Michael Smith se rozhodl, že zjistí, na které části těla bolí včelí bodnutí nejvíce. Nechal se opíchat úplně všude, včetně jeho "penisu":http://www.extra.cz/tema/penis a "varlat":http://www.extra.cz/tema/varlata. Oči mu lékaři nedoporučovali, prý by mohl oslepnout. A jak dopadly výsledky jeho bádání?
08.04.2014 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Michael Smith (6 článků) , Michael Smith (6 článků) , Michael Smith (6 článků)

Bádání o totalitě je ohroženo, hlásá petice. Podepsáni Svěrák, Špaček...

 
Petici proti návrhu zákona, který údajně znemožní bádání o totalitě, podepsalo už pět stovek lidí, včetně některých známých osobností. Informoval o tom server iDnes.cz s tím, že nesouhlas vzbuzuje ta část návrhu zákona, podle níž by historici museli nově žádat o souhlas každého, koho se archivní materiály týkají - včetně zločinců a udavačů.
07.06.2014 18:05 |

podobné články

Pražský lékař Filip Tylš objevil lék na deprese. Je jím droga

 
Psilocybin – látka, která by mohla pomoci lidem v depresích. O dosavadní bádání s ní se podělil psychiatr a neurovědec působící v Národním ústavu duševního zdraví Filip Tylš. Zájem o to dozvědět se o novinkách v bádání psychedelických látek byl v Bio Oko obrovský.
12.06.2017 05:10 |

podobné články

Herman zrušil konkurs na šéfa archivu, vrátit by se mohli bývalí činovníci

 
Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman v pondělí zrušil výběrové řízení na ředitele Archivu bezpečnostních složek (ABS). Podle části zaměstnanců tak chystá půdu pro návrat bývalého šéfa archivu Ladislava Bukovszkého, který byl nedávno donucen odejít kvůli údajnému poškozování archiválií při jejich digitalizaci a zveřejnění evidenčních údajů vojenské tajné služby.
24.08.2010 09:20 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Herman (1053 článků)

Za činností Rady ÚSTR vidím politické tlaky, míní ředitelka archivu

 
Šéfka Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánová varovala před změnami, které se možná v instituci odehrají. Jde prý především o odborné posudky v otázkách třetího protikomunistického odboje a o skutečnost, že se v archivu nacházejí materiály o doposud žijících osobách, které se angažovaly v minulém režimu. Nové vedení by podle Kukánové mohlo uplatňovat selektivní přístup k těmto materiálům.
23.04.2013 18:05 |

podobné články

Archiv hlavního města Prahy otevře lidem své neveřejné prostory

 
Lidé mají v neděli možnost nahlédnout do neveřejné části Archivu hlavního města Prahy. U příležitosti Mezinárodního dne archivů se v archivu na Chodovci uskuteční Den otevřených dveří. Návštěvníci se budou moci seznámit i s tím, jakým způsobem se archiválie ukládají, restaurují a jak je lze studovat.
09.06.2013 06:20 |

podobné články

V Praze se otevře nová budova Vojenského ústředního archivu

 
Nová budova Vojenského ústředního archivu v Praze dnes zahájí činnost. Do zrekonstruovaného objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni se archiv přesunul z Invalidovny v Karlíně, kterou v roce 2002 poničily povodně a poškodily velkou část sbírek. Slavnostního otevření archivu se zúčastní ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
17.03.2015 06:35 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1658 článků)

Další problém v Ústavu pro studium totalitních režimů. Ztracené cenné archiválie z Archivu bezpečnostních složek

 
Neuplyne nikdy moc dlouhá doba, aby se nepsalo o Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nebo Archivu bezpečnostních složek (ABS), který pod něj spadá. Shodou okolností se o těchto institucích nepíše kvůli badatelským či archivnickým úspěchům, informování mívá spíše negativní konotace. Budovu, v níž obě složky sídlí, dříve obýval komunistický Prognostický ústav. Není vyloučeno, že se v ní proto zdržují možná nomenklaturní poltergeisti. Nyní vyplulo najevo, že se z archivu měly ztratit archiválie v hodnotě desítek tisíc korun.
18.04.2016 20:45 |

podobné články