Článek

Babiš zatím výsledky nemá, říká exministr financí Mertlík

 
Sektorová daň padne na některá odvětví ekonomiky jako gilotina, varuje Sobotkův poradce a bývalý ministr financí Pavel Mertlík a připomíná, že sáhnout by se dalo třeba na daň z nemovitostí, která je v Česku extrémně nízká. Ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem podle něj zatím nemá žádné viditelné výsledky a s výběrem daní to není příliš slavné. 
04.05.2015 14:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12424 článků) , Pavel Mertlík (28 článků)
Podobné články

Mertlík se prý ve vládě se Zemanem hádal. A ani ho nevolil

 
Mám na to, říká ekonom Pavel Mertlík, když mluví o tom, zda by mohl být příštím českým eurokomisařem. Pokud se jím opravdu stane, rád by obsadil nějaké ekonomické portfolio v Evropské komisi. Vysvětluje také, kde udělali čeští politici chybu ve vztahu mezi EU a českými občany. Došlo i na Mertlíkovy spory se současným prezidentem Milošem Zemanem. Mertlík se prý s hlavou státu v lecčems neshodne.
02.06.2014 19:26 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20472 článků) , Pavel Mertlík (28 článků)

Exministr Mertlík: Za hloubku krize si můžeme sami. Přehnali jsme škrty

 
Ekonom a bývalý ministr financí Pavel Mertlík píše v Hospodářských novinách o recesi ekonomiky v Česku. Má za to, že jsme si ji prohloubili zejména škrty veřejných investičních výdajů. Pokles exportu je podle něj pouze další okolností zhoršující propad.
27.05.2013 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Mertlík (28 článků)

Řecko je v platební neschopnosti. Musí přijít krach, říká ekonom Mertlík

 
Ratingové agentury snižují hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka do kategorie selektivní platební neschopnosti. Po agentuře Fitch tak učinila i Standard & Poor's. Řecké dluhopisy tak momentálně nepřijímá ani Evropská centrální banka. V noci na dnešek sice řecký parlament schválil některá úsporná opatření, kritická situace ale trvá. „Ukazuje se, že celý projekt záchrany Řecka nemá šanci bez krachu řeckého státu, bez očištění od dluhů mnohem hlubšího než je to, co se dojednalo,“ říká ekonom Pavel Mertlík.
29.02.2012 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Mertlík (28 článků)

Bývalý ministr financí za ČSSD Mertlík by mohl být eurokomisařem

 
Sociální demokracie nominuje na eurokomisaře bývalého ministra financí Pavla Mertlíka. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes novinářům řekl, že Mertlík je silným kandidátem a Česká republika by díky jeho zkušenostem mohla získat důležitější kompetenci, než má dnes. Sobotka se zároveň vymezil proti možnému kandidátovi na eurokomisaře za ANO Pavlu Teličkovi. Podle Sobotky by Teličkovi mohlo uškodit, že dříve v Bruselu působil jako lobbista, který prosazoval zájmy soukromých firem.
07.05.2014 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9472 článků)

Vláda improvizuje. Řecko nám však nehrozí. Exšéf financí Mertlík Kalouska nehodnotil

 
NA HRANĚ S XAVEREM Pavel Mertlík tvrdí, že Česku podobná situace, jaká nastala v Řecku, nehrozí, že si stávky českých odborářů ve světě nikdo nevšiml, že penzijní reforma je kočkopes.
26.06.2011 16:05 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Mertlík (28 článků)

Babiš: Kalousek lže jako Goebbels. Je to zoufalství, kontruje exministr financí

 
Ministr financí Andrej Babiš se ohradil proti nařčením prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který říká, že daňové zvýhodnění biopaliv je tunelem na státní rozpočet. Podle Babiše se Kalousek řídí heslem Stokrát opakovaná lež se stává skutečností, které podle něj zastával i nacistický propagandista Joseph Goebbels. Exministr financí Kalousek úder vrátil a tvrdí, že Babišova slova jsou zoufalými výkřiky, protože nemá argumenty.
08.04.2015 16:11 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12424 článků) , Miroslav Kalousek (6372 článků)

Babiš: Cícer skončí v čele Finančního analytického útvaru, nahradí do Kazda

 
Ředitel Finančního analytického útvaru ministerstva financí Milan Cícer ve funkci končí, ministr financí Andrej Babiš (ANO) již má jeho nástupce. Cícer podle Babiše odchází na vlastní žádost, z rodinných důvodů požádal o přeložení do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Babiš to dnes řekl v České televizi. Uvedl také, že by měla být obnovena finanční policie. Ředitel Finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí Milan Cícer ve funkci končí, ministr financí Andrej Babiš (ANO) již má jeho nástupce. Měl by jím být Libor Kazda, bývalý vedoucí plzeňské expozitury protikorupční policie. Cícer podle Babiše odchází na vlastní žádost, z rodinných důvodů požádal o přeložení do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Babiš to dnes řekl v Otázkách Václava Moravce České televize. Uvedl také, že by měla být obnovena finanční policie. Kazda dnes na dotaz ČTK textovou zprávou sdělil, že zatím nechce žádné skutečnosti komentovat. 
02.02.2014 13:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12424 článků)

Pojďme zdravotní péči dražit, volá někdejší levicový ministr financí

 
V dnešní době musí šetřit všichni, zdravotní pojišťovny nevyjímaje. Analytik Raiffeisenbank a exministr financí Pavel Mertlík jim nabízí cestu, jak úspor dosáhnout. Nabízí cestu dražeb zdravotní péče, která podle jeho názoru přispěje také k optimalizaci sítě zdravotnických zařízení.
23.04.2012 07:37 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Mertlík (28 článků)

Sociální demokracie Teličku na eurokomisaře nepustí

 
V koalici se mezi ANO a soc. dem. schyluje k dalšímu ostrému střetu. Vláda bude totiž muset krátce po volbách rozhodnout o novém českém eurokomisaři. Ve hře jsou zatím dvě jména – eurolídr ANO Pavel Telička a exministr financí, rektor soukromého Bankovního institutu Pavel Mertlík, kterého prosazuje soc. dem.
09.05.2014 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Mertlík (28 článků)

Andrej Babiš nemá výsledky. Není to nijak slavné, říká Sobotkův poradce a exministr financí

 
ROZHOVOR. Hledáme peníze na naše výdaje – tak by se dala nazvat úporná snaha vlády objevit další zdroje příjmů na splnění všech svých slibů v situaci, kdy se ministru financí Andreji Babišovi nedaří zlepšit výběr daní. Ale sektorová daň, která by jako gilotina padla na některá odvětví ekonomiky – bankovnictví, energetiku nebo komunikace – to podle bývalého ministra financí Pavla Mertlíka nebude. Uznávaný ekonom poukazuje na jiné možnosti. „Například daň z nemovitosti je u nás extrémně nízká. Přitom je to z hlediska správy daní velmi jednoduše vybratelná daň s velmi nízkými obslužnými náklady, protože prostě nemovitost má zpravidla nějakého majitele a neuteče,“ říká rektor Vysoké školy Škoda Auto.
04.05.2015 08:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12424 článků)

Zemanův exministr v rádiu sepsul vládu. Zavinila prý recesi

 
Někdejší ministr financí, ekonom Pavel Mertlík, ve čtvrtečních Impulsech Václava Moravce na Rádiu Impuls poznamenal, že v české ekonomice narůstají negativní jevy, jako je rostoucí nezaměstnanost či neochota lidí utrácet. Zároveň jednoznačně označil hlavního viníka vlekoucí se domácí recese - může za to vláda, která se nestará o investice. Podle jeho názoru se mimo jiné nevyhneme zvyšování daní.
09.05.2013 18:50 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Mertlík (28 článků)

Rozkol ve vládě kvůli Teličkovi? Noviny píší o souvislosti s „neštěstím" ČSSD jménem Keller

 
Vláda bude muset krátce po volbách rozhodnout o obsazení postu eurokomisaře. Ve hře jsou podle deníku Právo dvě jména, a to eurolídr ANO Pavel Telička a exministr financí, rektor soukromého bankovního institutu Pavel Mertlík. Toho prosazuje ČSSD. Právo píše, že v koalici se tak rýsuje další střet, protože ČSSD Teličku na eurokomisaře nepustí. Lidové noviny zase píší o rýsující se prohře ČSSD a o neúspěchu Jana Kellera.
09.05.2014 09:20 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Mertlík (28 článků)

Ztrapněné Česko, fraška s eurokomisařem: Sobotkova vláda to schytává za váhání

 
Sobotkova vláda se stále nedokázala domluvit na českém kandidátovi na eurokomisaře. Proti sobě stojí hlavně kandidáti ČSSD a ANO - exministr financí Pavel Mertlík a ministryně Věra Jourová. Za tyhle dohady to však dostává vládní koalice pořádně "sežrat" od opozice - mluví se o frašce, ostudě, divadlu, které nám v Evropě ublíží...
16.07.2014 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Věra Jourová (402 článků) , Pavel Mertlík (28 článků)

Exministr Mertlík: Řecko asi nezbankrotuje, ale nejel bych tam

 
Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka není příliš pravděpodobné, že Řecko živelně zbankrotuje. Všechny státy si uvědomují, že by to byla katastrofa celosvětového rázu, a tak raději Řecku půjčí, i když vědí, že část půjček už se jim nejspíš nevrátí.
06.07.2011 19:45 |

podobné články

Západ, Rusko, arabský svět. Exministr Pavel Mertlík o exportu

 
EKONOMIKA Export je důležitou součástí ekonomiky každé země – Českou republiku tedy nevyjímaje. Není proto divu, že si politici i finanční experti lámou hlavu nad tím, jak a kam ho co nejvíce rozšířit. Stále častěji je v této souvislosti zmiňován trh na východ od nás – nejčastěji ten ruský. I proto se ParlamentníListy.cz ptaly ekonoma a rektora Bankovního institutu Pavla Mertlíka na to, do jaké míry může vývoz do Ruska pomoci k dalšímu nastartování naší ekonomiky.
04.12.2014 06:52 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Mertlík (28 článků)

Kalousek poslal na Zemana policii za zločin a zrůdnost. A nic

 
Devět měsíců po té, co ministr financí Miroslav Kalousek podal trestní oznámení v souvislosti s prodejem vytunelované Investiční a Poštovní banky (IPB) za jedinou korunu ČSOB, nebyl nikdo z jím jmenovaných možných viníků vyslýchán. Kalousek přitom veřejně prezentoval, že například tehdejší premiér Miloš Zeman a ministr financí Pavel Mertlík (oba ČSSD) dopustili, že při prodeji přišel stát o více než sto miliard korun.
16.10.2011 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (6372 článků) , Miloš Zeman (20472 článků) , Pavel Mertlík (28 článků)

Bývalý ministr financí za ČSSD Merlík by mohl být eurokomisařem

 
Sociální demokracie nominuje na eurokomisaře bývalého ministra financí Pavla Mertlíka. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes novinářům řekl, že Mertlík je silným kandidátem a Česká republika by díky jeho zkušenostem mohla získat důležitější kompetenci, než má dnes. Sobotka se zároveň vymezil proti možnému kandidátovi na eurokomisaře za ANO Pavlu Teličkovi. Podle Sobotky by Teličkovi mohlo uškodit, že dříve v Bruselu působil jako lobbista, který prosazoval zájmy soukromých firem.
07.05.2014 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9472 článků)

Průzkum pro ČT: U Čechů v roli kandidáta do EK zatím vede Telička

 
V očích veřejnosti je zatím nejvhodnějším kandidátem na příštího českého eurokomisaře Pavel Telička za hnutí ANO, kterého podporuje 35 procent lidí. Následují dosluhující lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová s dvaadvacetiprocentní podporou a sociální demokrat Pavel Mertlík. Toho by jako eurokomisaře rádo vidělo 13 procent dotázaných.
25.05.2014 14:36 |

podobné články

Osobnosti: Zuzana Roithová (150 článků) , Pavel Mertlík (28 článků)

Telička v ČT naznačil, proč ve skutečnosti kandidoval v eurovolbách

 
O nízké volební účasti v eurovolbách a o tom, jaký rezort by měl získat nový český eurokomisař, se mluvilo v první části dnešních Otázek Václava Moravce. Jejími hosty byli kandidáti na člena Evropské komise Pavel Mertlík (ČSSD) a Pavel Telička (ANO). Václav Moravec během diskuze zveřejnil výsledky průzkumu, jenž zjišťoval, kterého z nich by čeští občané viděli v Bruselu na postu eurokomisaře raději.
25.05.2014 14:25 |

podobné články

Osobnosti: Václav Moravec (439 článků) , Pavel Mertlík (28 článků)