Článek

Anafylaktický šok - První pomoc zachrání život

 
Ačkoli se anafylaktická reakce organismu na některý z alergenů vyskytuje ojediněle, jedná o život ohrožující stav, při němž rozhodují vteřiny. Postižený je přitom odkázán na pomoc okolí. Víte, co dělat, pokud je zásah v takovém případě na vás?
17.04.2015 13:15 |

podobné články

Podobné články

Nemocnice Na Homolce: Alergie na bodnutí hmyzem někdy může ohrozit život

 
Prudká reakce organismu, takzvaný anafylaktický šok, který se může vyvinout po bodnutí hmyzem, je noční můrou mnohých alergiků. Takováto reakce totiž přímo ohrožuje život. Jak ale připomíná doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D., vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce, život ohrožujících alergií se bát nemusíme, když budeme dobře připraveni. I když jim třeba nezabráníme, dokážeme, aby jejich následky nebyly tak dramatické.
10.06.2014 14:20 |

podobné články

STRAŠNÉ! Dívku (13) s alergií ZABILO obyčejné INDICKÉ JÍDLO!

 
Dívka trpěla alergií na arašídy a astmatem. Po požití indické dobroty chicken tikka masala utrpěla akutní anafylaktický šok a těžký astmatický záchvat. Lékaři čtyři hodiny marně bojovali o její život. Zemřela.
20.10.2011 15:25 |

podobné články

Anafylaktický šok: o životě rozhodují vteřiny. Umíte pomoci?

 
Alergická reakce může mít relativně neškodný průběh, který lze zvládnout bez větších emocí, zejména pokud pacient o své citlivosti na určité alergeny ví a je na případné potíže připraven. V extrémních případech ale může lidský organismus odpovědět na styk s jindy klidně neškodným podnětem velmi silnou reakcí, tzv. anafylaktickým šokem. V tu chvíli jde pacientovi skutečně o život, hrozí mu totiž udušení nebo selhání srdce.
07.05.2014 09:25 |

podobné články

Lékařka ZZS LK získala Hippokratovu cenu za záchranu života

 
Lékařka-anestezioložka ZZS LK MUDr. Eva Tauchmanová, získala Hippokratovu cenu od Unie pacientů ČR, což je ocenění určeno pro lékaře, který prokázal nebo vykonal čin nebo činy lidskosti. V neděli 28.7.2013 zachránila život šestadvacetileté ženě, která po bodnutí vosou, v rekreační oblasti Hamr na Jezeře, utrpěla anafylaktický šok.
29.07.2014 23:25 |

podobné články

„O hluchého ajťáka firmy nestojí.“ Ondru meningokok připravil o sluch, teď maluje poníky

 
Ondra žil úplně běžný život. Dokud se u něj v 21 letech neobjevila zákeřná nemoc, bakteriální meningitida, která všechno změnila. Jednoho dne přišel domů, spadl na zem, dostal anafylaktický šok a zápal plic. Upadl do kómatu a skoro rok si poležel v nemocnici. Mimo jiné ztratil sluch. Bojuje, ale například práci v IT oboru, který vystudoval, nemůže sehnat. O hluchého „ajťáka“ prý firmy nemají zájem. A tak peče se ženou dorty na objednávku, na zakázku také kreslí poníky a pracuje v Tiché cukrárně. Je prvním z dvanácti lidí, které představuje projekt Tichého světa s názvem Tiché osudy.
04.02.2018 06:05 |

podobné články

Já nechci umřít, byla poslední slova dívky (†12)

 
Teprve dvanáctiletá dívka zemřela otci v náručí poté, co dostala anafylaktický šok. Nepodařilo se ji zachránit ani zdrcenému muži ani záchranářům.
28.04.2012 06:25 |

podobné články

Alergie na sperma vás může i zabít! Lékaři jí však často nepoznají

 
Neobvyklá alergie se může projevit až u 12 procent žen. A v nejtěžších případech jim hrozí dokonce anafylaktický šok. Přesto ji lékaři často zaměňují za pohlavní nemoc.
12.06.2013 14:05 |

podobné články

Podivná alergie: Zabít ho může jediná sněhová vločka i chlazené pivo

 
Kůže mu doslova exploduje, když se dotkne čehokoliv studeného. Navíc mu hrozí anafylaktický šok, který ho může zabít. Ir Bernard Ward totiž patří mezi lidi, kteří trpí alergií na chlad.
28.11.2013 06:17 |

podobné články

Opravdu nezvyklá alergie: Malý chlapec může zemřít pokaždé, když sáhne na kečup

 
Většinou se na nezvyklé alergie přijde, když člověk něco sní a dostane anafylaktický šok. Ne tak teprve dvouletý Ruben Curie z Walesu, respektive jeho rodiče.
20.07.2014 16:20 |

podobné články

Kamil Střihavka skončil v nemocnici

 
Padesátiletý zpěvák a muzikálový herec prý prodělal další anafylaktický šok.
10.06.2015 15:06 |

podobné články

Osobnosti: Kamil Střihavka (132 článků)

Varování: Přemnožily se zabijácké vosy!

 
Extrémně teplá zima i léto má tragické následky. Vosy z horka šílí a jsou extrémně agresivní. V Benátkách nad Jizerou po jejich štípnutí zemřel muž (†42) na anafylaktický šok!
07.08.2015 12:11 |

podobné články

Otok po štípnutí hmyzem? Neváhejte a běžte raději k lékaři

 
V Česku žije celá řada bodavého hmyzu a i když nepřenáší nebezpečné nemoci jako některé druhy v zahraničí, může vás jejich kousnutí pěkně potrápit. Alergikům může způsobit anafylaktický šok. Pokud vám místo bodnutí oteče, měli byste raději vyhledat lékaře. Přečtěte si, co na hmyz a jejich štípance zabírá.
07.08.2016 05:55 |

podobné články

Američanka málem umře pokaždé, když souloží trochu rychleji

 
Katy VanNostrandová žije v americkém Coloradu, pověstném státě plném hor a sněhu. Ačkoli sama sporty a zvláště lyžování miluje, nemůže se jim věnovat bez rizika na životě. Zabít ji může i intenzivní soulož s manželem. Když se příliš oddá vášni, dostane anafylaktický šok, který může končit i smrtí. Čtyřiatřicetiletá zdravotní sestra má alergii „na intenzivní pohyb“, ačkoli lékaři nedokážou vzácnou poruchu přesně vysvětlit.
08.02.2017 11:30 |

podobné články

Vězení zachrání mému synovi život, věří Michael Douglas

 
Americký herec Michael Douglas poprvé veřejně promluvil o uvěznění syna Camerona na pět let za přechovávání drog. Vyjádřil přesvědčení, že trest, který jeho potomek dostal, je přiměřený a dokonce mu zachrání život.
04.05.2010 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Michael Douglas (424 článků) , Michael Cameron (8 článků) , Cameron Douglas (33 článků) , Michael Cameron (8 článků)

Kypr požádá Evropskou unii o finanční pomoc

 
AKTUALIZOVÁNO. Kyperská vláda se rozhodla požádat Evropskou unii o finanční pomoc z jejích stabilizačních fondů EFSF a ESM. Pomoc by měla ochránit finanční sektor, a tím i ekonomiku země před dopady hluboké dluhové krize v sousedním Řecku, sdělila dnes vláda. Kypr tak je pátou zemí eurozóny, která žádá o pomoc. Po Řecku, Irsku a Portugalsku dnes o pomoc pro své banky z unijních fondů požádalo i Španělsko.
25.06.2012 18:30 |

podobné články

Zachrání Kevin Costner Mexický záliv?

 
Zachrání oceán? Role ve snímku Vodní svět ho natolik nadchla, že se pustil do vyvíjení nového způsobu, jak vyčistit moře.
24.05.2010 06:35 |

podobné články

Osobnosti: Kevin Costner (83 článků)

Nový objev zachrání miliony životů. Brání ucpání cév

 
Britští vědci objevili unikátní bílkovinu, která brání ucpání cév a zároveň snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Lékaři věří, že objev již brzy zachrání životy milionů lidí.
21.03.2011 02:00 |

podobné články

Alonso spasitelem. Mistr světa F1 zachrání krachující cyklistickou stáj

 
Dvojnásobný mistr světa formule 1 Fernando Alonso koupí cyklistickou stáj Euskaltel-Euskadi. Podle agentury Reuters dvaatřicetiletý pilot za španělský tým zaplatí šest milionů eur, a zachrání ho tak před krachem. 
03.09.2013 07:05 |

podobné články

Osobnosti: Fernando Alonso (208 článků)

Vtípek se sexy Marjánou

 
Protrhne se hráz a voda rychle zaplavuje přilehlou vesničku. Všichni už jsou pryč, jenom farář stojí na věži kostela a modlí se. Připluje k němu člun požárníků: „Pojďte, otče, odvezeme vás.” Farář na to odpoví: „Ne, já tady zůstanu, Ježíš mě zachrání.” Člun tedy odjede. Voda už dosahuje až nahoru na věž, tam stojí farář, drží se kříže a modlí se. Připluje k němu loď domobrany: „Pojďte, otče, odvezeme vás.” „Ne, já tady zůstanu, Ježíš mě zachrání.” Loď odjede. Vesnice je už skoro celá zatopená, z vody kouká jen farářova hlava. Přiletí helikoptéra: „Pojďte, otče, hodíme vám lano.”
03.04.2014 06:10 |

podobné články